Kao i kod odraslih, kada je ishrana u pitanju, najbolje je da pratite pravilo "lokalno-sezonsko-raznovrsno" a u skladu sa smernicama pedijatara i nutricionista.
Ne postoji jedinstveni način uvođenja čvrste hrane za sve. Kada i kako će se započeti sa uvođenjem čvrste hrane u bebinu ishranu zavisi od različitih činioca, kao što su: dojenje, godišnje doba, predispozicija za alergije, stanja uhranjenosti i još mnogih drugih faktora.
Neretko i pre samog prelaska na čvrstu hranu, vi već imate svu moguću mašineriju, razne aparate za pripremu hrane, specijalan nameštaj, specijalno posuđe i knjige sa receptima samo za bebe. Da li vam sve to stvarno i treba uvidećete tek kada vaša beba počne da jede a vi ćete shvatiti da:
-
neke od pripremljnih stvari niste koristili
-
niste išli po pravilu
-
ste bili pod konstantnim stresom
U narednih nekoliko redova ćemo vam pomoći da sami odlučite šta treba da radite i da li vam to stvarno treba.
“Baby pirinač” – sve industrije za proizvodnju dečije hrane će vam dati uverljive razloge zašto baš ovaj proizvod morate da kupite za vašu bebu. Iako je ”Baby pirinač” zdrava namirnica blago slatkastog ukusa, ona može da predstavlja mač sa dve oštrice jer nakon njenog uvođenja vaša beba može postati izbirljivog ukusa, tražeći uvek nešto slatkasto. Da biste izbegli potencijalne probleme u ishrani kada je izbor namirnica u pitanju, najbolje je da vašoj bebi ponudite što različitije namirnice.
“Blage-neutralne kašice” – prva pomisao većine roditelja je da prva hrana koja se daje bebama mora da bude bez nekog specifičnog ukusa, mnogi bi rekli “bljutava”. Međutim, bebama se razvija ukus još dok su u stomaku a potom i dok ih mame doje. Kakav ukus će razviti vaša beba u mnogo čemu zavisi od same ishrane majke.
Posebni aparati za pripremu glatkog pirea – period tokom kog beba jede pire je veoma kratak. Naše mame a ni bake sem viljške za gnječenje hrane ili gnječilice za krompir, druge aparate, najverovatnije nisu ni imale. Ukoliko od ranije imate neki super-secko ili blender, nema potrebe da tragate za drugim specijalnim aparatom i da “bacate” pare na njega.
Šolja sa pipom – iako se ova šolja smatra idealnom zamenom za bočicu sa cuclom, treba da imamo na umu da beba od 6-tog meseca može i treba da se uči da pije iz obične šolje ili čaše.
Posuđe i pribor za bebe – obično je ovaj pribor napravljen od plastike i intenzivnih je boja. Malo je opravdanih razloga zbog kojih bi se za bebe kupovalo posebno posuđe i pribor za hranjenje. Svakako bebu morate sve vreme da nadgledate tokom hranjenja.
Beba za stolom
Moderna stolica za hranjenje sa specijalnim poslužavnikom – možda će vam se učiniti da će ova stolica olakšati hranjenje bebe, što u neku ruku jeste istina. Dovoljno je da smestite bebu u stolicu, postavite joj obrok na poslužavnik te u isto vreme vodite računa o hranjenu bebe dok nešto drugo obavljate. Generalno kada su navike u ishrani u pitanju najvažnije je da svojim primerom pokažete kako se treba ponašati za stolom. Za bebe i malu decu je najbolje da većinu obroka imaju sa ostatkom porodice za velikim stolom. Najvažnije je da vaša beba bude bezbedna i da joj bude udobno dok jede a to može i u običnoj visokoj stolici bez modernih-specijalnih dodataka.
Igračke i digitalni pomagači/ometači – tokom prvih pokušaja uvođenja novih namirnica, trudimo se da im odvlačenjem pažnje stavimo novi zalogaj u usta i tako ih u neku ruku prevarimo da progutaju novu hranu čudnog ukusa. Igračke i svi drugi digitalni aparati pomažu na samom početku razvijanja ponašanja i navika u ishrani ali kasnije samo donose probleme.
Da li bebu hraniti na kašičicu ili joj dozvoliti da sama uzima hranu – postoje različite teorije i saveti. Sa jedne strane će vas savetovati da bebama pripremate namirnice koje će same lako uzimati, dok će sa druge strane vas savetovati da je najbezbednije i najlakše praviti kašice i tako hraniti bebu. Ne postoji najbolji način, sve zavisi od vas i vaše bebe.
Kada su moja deca počela da jedu čvrstu hranu ja sam primenjivala obe metode. Da li ću pripremiti hranu tako da mogu sami da jedu ili ću ih ja hraniti zavisilo je od raspoloživog vremena i vrste hrane koju sam pripremala. Uglavnom sam ih podsticala da kada je god to moguće hranu uzimaju sami prstićima ili kašičicom.
Dijana je nutricionista dijetetičar i mama, član Udruženja Nutricionista Dijetetičara Srbije. Priključite se njenoj Facebook grupi podrške MOGU DA SMRŠAM! Možete je pratiti na blogu Zdravlje na dan