Inhalacija ili sirup?

3min
Opstruktivni bronhitis koji karakterišu kašalj i teško disanje često je oboljenje kod male dece. Dijagnoza se postavlja u domu zdravlja a leči se inhalacijom ili sirupom. Koji od ova dva...

Slika: Sean Donohue/flickr.com

Šta je opstruktivni bronhitis?

Bronhoopstrukcija znači suženje disajnih puteva kroz koje vazduh otežano prolazi, pa dete kašlje i otežano diše. Uzrok je ili virusna infekcija ili alergijska reakcija. Kako je ovo prva epizoda opstrukcije kod vašeg deteta verovatno je uzrok virus koji dovodi do spazma (suženja) kružnog mišića u zidu disajnih puteva. Sekret (koji nastaje kao reakcija na virus), takođe, doprinosi ovom suženju.

 

Kako deluje salbutamol (Spalmotil)?

Ovo je predstavnik grupe lekova koji šire disajne puteve, pa se zovu bronhodilatatori. Oni deluju na kružni mišić u bronhiolama tako što popuštaju njegov spazam i tako popravljaju “protok” vazduha kroz disajne puteve. Zato je vašem detetu odmah bilo bolje posle inhalacije. U manjoj meri oni smanjuju i količinu sekreta u disajnim putevima.

 

Koji je najefikasniji način primene leka?

Ubedljivo najbolji i najefikasniji način primene bronhodilatatora je inhalatorna terapija. Tako se lek “ubacuje” direktno u disajne puteve, pa efekat nastupa veoma brzo.

 

Ako uporedimo sa lekom u formi sirupa, potrebna je daleko manja doza salbutamola u inhalaciji. Sirup se preko creva “odvlači” u jetru, gde deo aktivne supstance biva razgrađen, pa ono što ostane putem krvi “okolo, naokolo” stiže u pluća. Zato je u sirup potrebno staviti više leka, nego pri inhalatornoj primeni.

 

Pored inhalatora (nebulizatora) postoje i baby haleri (“suvi” inhalatori) koji su veoma dobri i efikasni.

 

Način primene leka zavisi od težine bronhhopstrukcije. Kod lakih formi sirup je prihvatljiva i jednostavna terapija koja uspešno rešava problem. Kod dece sa srednje teškim i teškim bronhoopstrukcijama inhalacija je obavezna!

 

Jedan od glavih kliničkih pokazatelja težine bronhoopstrukcije je reakcija na salbutamol (Spalmotil) – ako se dete “popravi” posle inhalacije, to znači da se radi o lakšoj formi oboljenja. Zato ne treba sumnjati u izbor terapije koju je vaš pedijatar ordinirao.

 

Naravno, važno je pratiti dete, jer ipak postoji šansa da se i pored terapije bolest pogorša. Tada se ponovo treba javiti pedijatru koji će posle pregleda lako proceniti stanje deteta i ordinirati najbolju terapiju. Svaka sledeća infekcija koja je praćena kašljem treba da se proveri kod pedijatra, kako bi se isključilo ponavljanje (recidiv) bronhoopstrukcija. To vašem detetu više nikada ne mora da se desi, ali na to ipak treba misliti.

 

Autor: Ass. dr Goran Vukomanović, pedijatar

Izvor: www.mojpedijatar.co.rs

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *