Šta to kaže internet?
Komentari po društvenim mrežama su posebno „iskreni“ pa tvrde da su mame, danas, veoma lenje. Pa eto, pošto smo sve lenje autorka bloga rhiyaya.com je sakupila neka mišljenja, da mi ne moramo da se mučimo. Ona u svom sarkastičnom stilu predstavlja sledeću listu činjenica koje će vam reći gde grešite, ne samo kao majke, već kao članovi društva.
Dakle, internet tvrdi sledeće:
- Helikopter roditelji provode mnogo vremena nadgledajući svoju decu. Deca treba da nauče da se sama zabavljaju, a ne da se oslanjaju na odrasle za svaku sitnicu.
Pročitaj i: Šta je "helikopter roditeljstvo" i zašto nije dobro za vaše dete
- Provodimo previše vremena na telefonu, umesto da nadgledamo svoju decu.
- Deca treba više vremena da provode napolju, da slobodno trče kao što smo to mi nekada radili. Osim ako im se desi nešto loše – tada je to naša krivica jer ih nismo dovoljno pazili.
Šta god da radiš, verovatno nije dobro…za tamo nekoga
- Majke se vraćaju na posao, umesto da sede kod kuće sa decom. Deca zato postaju delikventi i ranije stupaju u odnose.
- Ako majka ostane kod kuće sa decom jer ne radi, deca postaju Mogliji, nedruštvene individue. Postaju neprilagođena, asocijalna deca koja se u svemu oslanjaju na svoje majke i verovatno još uvek doje i spavaju sa njima i u srednjoj školi.
- Žene se, u njihovo vreme, nisu razmahivale golim grudima na javnim mestima. Sa druge strane, dohrana utiče na inteligenciju dece – čini ih glupima. Zapravo, majke koje doje treba da se zatvore i ne izlaze iz kuće dok ne završe sa dojenjem.
- Dobro, ne baš toliko dugo, to je predugo.
- Roditelji, danas, ne tuku decu dovoljno. Deca moraju da znaju ko je gazda. Roditelji su previše popustljivi.
- Roditelji očekuju savršenstvo i prestrogi su prema deci kada pogreše.
- Jao, vidite kako ona mama bulji u telefon! Previše su na društvenim mrežama – eto šta nije u redu sa današnjim majkama!
- Majke su previše izolovane. Kad bi samo postojao način da pronađu nekoga za razgovor u 3 sata ujutro kada beba konstantno plače.
- Zašto bi brinula o tome šta neki nasumični stranac na internetu kaže? Slušaj samo mene, ja nisam tamo neki stranac na internetu, ja znam sebe.
Nadamo se da vam ovo pomaže! Ili se i vama čini da je ova lista kontradiktornosti i kritika dovoljno opravdanje za bilo koju majku da se dohvati čaše?
Ali…nikome ne pada na pamet da su ljudi koji daju „dobronamerne savete“ i „konstruktivne kritike“ jedina stvar koja nije u redu sa majkama. Svi oni pokušavaju da različite mame i njihove karaktere strpaju u jednu kutiju, koja je obeležena sa „pogrešno“!
I jesu društvene mreže delimično krive. Greške današnjih mama su vidljivije, na izvol’te. Lakše je nego ikad da se prstom upire u greške majki.
Ne postoji recept za savršenog roditelja – jedino što možete je da date sve od sebe, sa znanjem kojem imate. Jer, svako radi onako kako ga pamet uči. Nažalost, imamo internet da ukaže na svaku pogrešnu stvar, ali postoji srećom i taj kutak interneta koji će to da prepozna i da podigne moral. Uz pravu dozu humora i drugih mama koje razmišljaju slično, a voljne su da podrže.
Evo primera jedne konstruktivne podrške koju je na svojoj stranici objavila Dragana Aleksić, profesionalni porodični kouč. Ona kaže:
„Ne prođe konsultacija, a da se ne dotaknemo ove teme. S obzirom da znam da je roditeljima teško to da kažu, evo ja ću reći:
Drage osobe iz okruženja roditelja, molim vas da prestanete da im govorite da je njihovo dete već dovoljno veliko da – ide na nošu, spava samo u sobi, ostavi cuclu, krene u vrtić… Prestanite da im govorite da su dete previše „vezali za sebe“ i da treba da ga odvajaju jer će… (sledi „poučan“ upozoravajući scenario). Prestanite da se mešate u njihov odnos i povezanost sa detetom i pustite ih da sami procenjuju kad će šta početi da rade, uvode i menjaju. Prestanite da im govorite da je njihovo dete ovakvo ili onakvo zato što plače "za sitnicu", zato što je energično ili radoznalo, zato što ne želi da se odvoji u parku/igraonici od njih…
Pustite ih da se oslone na ono što im je priroda dala – roditeljski instinkt. Pustite ih da prate potrebe svog deteta i da otkrivaju šta im ono ponašanjem govori. Pustite ih da se povežu na način na koji oni to žele i koji njima odgovara i prija. Pustite ih da prate relevantne informacije, umesto da im vi servirate vaše mišljenje (koje uglavnom i nisu tražili). I znam da ćete reći da to radite iz najbolje namere, a ja vam kažem u njihovo ime – Neka, hvala, ne treba.
Uz dužno poštovanje drage osobe iz okruženja, svaki roditelj oseća i zna mnogo bolje od vas da li je njegovo dete za nešto spremno ili ne, kao i da li je on za nešto spreman ili ne. U suprotnom, preuzmite odgovornost za to što se ti roditelji zbog vas osećaju loše jer im trljate na nos to što njihovo dete nije još uvek uradilo, naučilo, postiglo… (šta god), za to što prave greške jer osećaju vaš pritisak, za to što umesto da se povežu sa detetom oni naruše odnos poverenja i gube dragoceno vreme.
I kada preuzmete odgovornost, onda im platite konsultacije koje će im pomoći da dobiju prave informacije i da se vrate sebi i detetu.“
Ona još kaže da joj se nikada za konsultaciju nije javila neka osoba iz okruženja roditelja koja je želela da proveri da li nešto treba da im kaže ili bar da sazna da li je to što misli ispravno. Istovremeno, 90% roditelja joj je na konsultacijama reklo da su želeli da postupe kako su osećali, ali da ipak nisu zbog pritiska drugih.
Dakle, birajte koga pratite, selektujte informacije i verujte sebi!
Ne prođe konsultacija, a da se ne dotaknemo ove teme. S obzirom da znam da je roditeljima teško to da kažu, evo ja ću…
Posted by Dragana Aleksic – Family coach on Friday, March 25, 2022
Pročitajte i: