Intervju sa dr Miloradom Ljuticom – čovekom koji je uradio preko 3000 operacija strabizma

Jedna od prvih adresa na koju se roditelji obraćaju kada im deca imaju probleme sa vidom je dr Milorad Ljutica. On je rukovodilac Centra za dečiju oftalmologiju i razrokost u Miloš Klinici gde smo...

Koliko dugo se bavite oftalmologijom i kako ste se odučili na ovaj poziv?

Oftalmologijom se bavim 13 godina i uvek je predstavljala glavno polje mog interesovanja u medicini. Velika mogućnost da nekome pomognete i vratite osmeh je najveći benefit rada u dečijoj oftalmologiji i lečenju razrokosti. Sa decom je divno raditi, ona su uvek iskrena, otvorena i ne prestaju da fasciniraju svojim umotvorinama i ponašanjem.

 

Koji su to najčešći problemi sa kojima se srećete u dečijoj oftalmologiji?

Najčešći problemi u dečijoj oftalmologiji su slabovidost i razrokost. Rano otkrivanje i lečenje, uz disciplinovano sprovođenje terapije, je od najvećeg značaja u tretmanu ovih problema. Između 3 i 5 odsto populacije pati od ovih problema koji se u najvećem broju mogu efikasno tretirati i rešiti.

 

Koja su najbolja rešenja za navedene probleme?

Kada dete ili odrasla osoba uđu u ambulantu, prvo što nas interesuje je kakvi su vid i zdravlje samog oka, kao i kakav je odnos u saradnji između očiju. Kvalitetan vid je prioritet. Najčešće se problem rešava konzervativno, propisivanjem odgovarajućih naočara, i/ili zatvaranjem jednog ili oba oka. Zavisno od dioptrijskog statusa, kvaliteta vida i saradnje očiju određuje se plan lečenja. Postoje određene zakonitosti po kojima se određuje tretman, ali pristup je uvek individualan.

 

Kada se iscrpe neoperativne tehnike lečenja razrokosti, pribegava se operativnom lečenju. Tehnike slabljenja ili jačanja mišića pokretača očne jabučice su najčešće operacije koje se izvode kod dece, a koje imaju za cilj što bolji položaj očnih jabučica. Na ovaj način se obezbeđuju uslovi za razvoj postojećih potencijala i obezbeđuje i estetski prihvaljiv status. Nema značajnije razike u lečenju razrokosti i kod odraslih.

 

Pomenuli ste operaciju razrokosti. Da li je ova operacija bezbedna?

Operacije razrokosti su veoma bezbedne. Jedna od značajnijih studija, objavljena u žurnalu Američke Asocijacije Pedijatrijskih Oftalmologa i Strabologa (JAAPOS) 2014. godine, pokazala je da su se kod manje od 0,1 odsto, od ukupno 24.000 operisanih pacijenata, pojavile različite vrste komplikacija, što znatno govori o njihovoj bezbednosti. Ove operacije se u najvećem broju slučajeva, pogotovo kod dece, rade u opštoj anesteziji što zahteva individualan pristup pacijentu i blisku saradnju između oftalmohirurga, pedijatra i anesteziologa. Dobra priprema isključuje improvizaciju i smanjuje rizik na najmanju meru.

 

Dr. Ljutica

Na slici: dr Milorad Ljutica sa jednim od svojih učitelja dr Kenet A. Vrajtom (Kenneth A. Wright), najpoznatijim strabologom i dečijim oftalmologom današnjice

 

Kako biste ocenili brigu o vidu kod dece ali i odraslih? Gde postoje mesta za poboljšanja?

Uvek ima prostora da poboljšamo i više razmišljamo o prevenciji. Utvrđivanje rasporeda i sprovođenje skrininga je od najvećeg značaja. U skrining bi trebalo da budu uključeni pedijatri, ortoptisti i oftalmolozi. Svako ima svoje mesto i ulogu. Skrining se sprovodi kod novorođenčadi još u porodilištu, zatim oko druge godine, četvrte i pred polazak u školu! Na taj način ne možemo propustiti nijedan oftalmološki problem koji se može prevenirati. Posebnu pažnju treba obratiti na prevremeno rođenu decu kao i na decu sa pozitivnom oftalmološkom porodičnom anamnezom.

 

Osim skrininga značajno mesto bi trebalo da zauzima edukacija roditelja, malih i velikih pacijenata. Upravo zato moj tim i ja posebnu pažnju posvećujemo razgovoru sa roditeljima i stojimo na raspolaganju za sva pitanja.

 

U kom uzrastu je vid kod dece najugroženiji? Šta to najviše utiče na nastanak problema kod dece koja u ranom uzrastu imaju normalan vid?

Najvažniji period za razvoj vida je prvih nekoliko meseci po rođenju. Providni vidni putevi, normalan dioptrijski status, pravilan položaj očiju i organski zdravo oko su preduslovi za razvoj vida, a problemi u bilo kom od navedenih segmenata su osnova za slabovidost. Deca, za koju kažemo da imaju fiziološki dioptrijski status se rađaju sa dioptrijom od + 3.0D i vide veoma skromno na rođenju (mahanje rukom ispred lica ili oko 5 odsto onoga što zovemo optimalnim vidom). Vremenom se vidni putevi razvijaju i preduslovi za optimalan vid su prisutni između druge i treće godine života. Ovaj period se smatra najvažnjim u lečenju slabovidosti i razrokosti.  

 

Dosta se priča o zaštiti kože od sunca. Ali, šta je sa očima? Koje biste tu savete dali.

Nošenje naočara sa UV filterima je gotovo postala neophodnost u današnje vreme.      

 

I na kraju nam recite gde roditelji mogu da vas pronađu?

Miloš Klinika, članica MediGroup sistema je moja oftalmološka kuća. Imamo više  lekara koji se na najvišem nivou bave određenim problemima oka dece i odraslih i postali smo klinika koja na jednom mestu rešava apsolutno sve probleme sa vidom. Individualni pristup pacijentu i timski rad je način da pacijent dobije maksimalnu moguću pomoć, uz veliku prednost rada na najsavremenijoj opremi i po najvišim svetskim standardima.

 

Tekst je napisan u saradnji sa Miloš Klinikom. 

 

Miloš klinika – Specijalna bolnica za oftalmologiju, postoji u Beogradu, od 1999. godine, a sada na dve lokacije – na Vračaru, u ulici Radoslava Grujića br. 25 i u novoj zgradi na Voždovcu, Bulevaru oslobođenja 189. U namenski dizajniranom prostoru bolnice, smeštene su moderno opremljene ordinacije, kabineti i operacione sale, koji najnovijom tehnologijom i savremenim konceptom rada, omogućavaju da Miloš klinika svojom doktrinom i rezultatima konkuriše poznatim svetskim ustanovama. O kvalitetu usluga Miloš klinike svedoče hiljade i hiljade zadovoljnih pacijenata, kao i nagrada američke fondacije Helen Keller za lečenje oftalmoloških bolesnika.

 

Šta je Centar za dečiju oftalmologiju i razrokost?

Centar za dečiju oftalmologiju Miloš klinike jedini je centar u regionu koji na jednom mestu nudi sva rešenja za oboljenja vida kod dece. Rešavanjem problema razrokosti, slabovidosti i bolesti oka, deca, ali i odrasli, rešavaju funkcionalni problem kojim vraćaju kvalitetniji vid i sprečavaju dalji razvoj oboljenja. Nakon rešavanja problema sa vidom, kao i uočljivih deformiteta, osobe se lakše prihvataju u društvu i ne mogu biti okarakterisane kao manje sposobne i drugačije.

 

Centar za dečiju oftalmologiju i razrokost primenjuje potpuno individualan pristup svakom detetu uvažavajući sve njegove osobenosti. Iskusni tim razgovara sa roditeljima i pažljivo pristupa detetu na strpljiv način koji će otkloniti dečji strah od pregleda i omogućiti najmlađim pacijentima da vrlo brzo lečenje i intervenciju prihvate kao novo iskustvo sa dobrim ishodom.

 

Više na: milosklinika.medigroup.rs

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *