Zdrava ishrana
Od svog prvog rođendana, deca svoje nutricione potrebe zadovoljavaju kroz iste grupe namirnica kao i odrasli. Zato ćemo prilikom planiranja ishrane koristiti slične strategije.
S obzirom da navike u ishrani mogu mnogo da variraju od porodice do porodice, značajnu pomoć u planiranju obroka vam može pružiti strategija „zdrav tanjir“ koju je razradila Škola javnog zdravlja Univerziteta Harvard ili nova verzija piramide ishrane koju je razvio Flamanski Institut za zdrav život.
Oba ova izvora nam ukazuju na to da bi naša i ishrana naše dece trebalo da se bazira na namirnicama biljnog porekla: voću i povrću, integralnim žitaricama, mahunarkama, koštunjavom voću i zdravim mastima.
Shodno tome, kod najmlađih je neophodno podsticati što veće konzumiranje voća i povrća. Možemo da počnemo tako što ćemo se zapitati da li im i mi sami dajemo dobar primer, da li naša ishrana uključuje pet minimalnih preporučenih porcija i voća i povrća ili čak demotivišemo decu tako što prioritet dajemo sendvičima za užinu ili podležemo netačnim uverenjima koja ograničavaju konzumiranje određenog voća posle određenog doba dana i slično.
Hajde da vidimo šta bi to trebalo da bude deo svakodnevne ishrane, po grupama:
POVRĆE – Što više povrća i što više vrsta jedete i vi i dete, to bolje. Krompir, a naročito prženi krompirići ili čips se ne računaju!
VOĆE – Jedite što više voća, svih mogućih boja i u bilo koje doba dana.
INTEGRALNE ŽITARICE – Konzumirajte različite vrste integralnih žitarica (npr. hleb od integralnog pšeničnog brašna, od heljdinog brašna, testenine od integralnog brašna i integralni pirinač). Ograničite unos rafinisanog brašna (kao što je beli pirinač i beli hleb).
ZDRAVI PROTEINI – Birajte ribu, živinu, mahunarke (pasulj, sočivo, leblebije) i orašasto voće. Ograničite unos crvenog mesa i sira. Izbegavajte slaninu, mesne prerađevine (kobasice, šunke itd.) i sve slično.
ULJE – Koristite zdravo ulje za kuvanje, u salatama i za stolom (npr. maslinovo). Ograničite unos margarina. Izbegavajte zasićene masti.
VODA – Pijte vodu, čaj ili kafu bez šećera. Ograničite unos mleka i mlečnih proizvoda (1-2 porcija na dan) i soka (1 mala čaša dnevno). Izbegavajte zaslađene napitke.
Prilikom planiranja dečijih obroka imajte na umu da bi svaki glavni obrok trebalo da predstavlja priliku da se jede povrće, bilo da je to u obliku salate, iz rerne, u čorbi i sl. Voće možete lako da uključite u doručak i užinu, uz druge namirnice. Na taj način će biti lako ispratiti preporuke o dnevnom unosu nutrijenata ustanova poput Svetske zdravstvene organizacije a koje su bila osnova za pravljenje strategija poput „5 na dan“.
Što se ostalih grupa namirnica tiče, možete da pratite sledeće savete:
Žitarice i hlebovi
- Neka vaš prvi izbor uvek budu integralne žitarice kao što je integralni pirinač, integralni hleb i integralna pasta.
- Integralne ovsene pahuljice su odlična žitarica koju, u kombinaciji sa voćem i mlekom (običnim ili biljnim), možemo lako da upotrebimo za pripremu zdravog doručka koji je mnogo bolja alternativa nego instant kaše gde je količina vlakana niža ili zašećerenim cerealijama koje mogu da doprinesu višku kilograma.
- Mahunarke i neke pseudo-žitarice kao što je kinoa su veoma kompletne namirnice koje su, osim što sadrže ugljene hidrate (energiju), pune proteina biljnog porekla, vlakana i minerala poput kalcijuma i gvožđa.
Proteini
- Samo jedan dan (npr. ponedeljak) bez mesa će imati pozitivan uticaj i na zdravlje vaše porodice i na čitavu planetu.
- Spremajte deci obroke bogate proteinima biljnog porekla, koštunjavim voćem i semenkama.
- Kada koristite izvore proteina životinjskog porekla, prednost dajte ribi, jajima i živini (piletini ili ćuretini).
- Ograničite unos crvenih mesa.
- Izbegavajte što više sve vrste mesnih prerađevina: kobasice, salame i šunke, paštete i slično.
Mlečni proizvodi
- Izbegavajte zašećerene mlečne proizvode ili one sa čokoladom. Umesto toga birajte uvek punomasno mleko i običan jogurt.
- Voda bi trebalo da bude glavno piće koje se konzumira u toku dana kao i piće uz obroke i užine.
- Masti
- Ekstra devičansko maslinovo ulje je jedan od najboljih izvora masti za sve uzraste.
- Drugi dobri izvori su: koštunjavo voće, semenke, avokado, masline.
- Nije neophodno ograničavati unos masti u ranom detinjstvu (i apsolutno je kontraproduktivno to raditi pre dve godine), jer ovaj sastojak ima važnu ulogu u razvoju nervnog sistema deteta.
Što se tiče količina namirnica koje treba davati deci, to će varirati od deteta do deteta. Uvek važi pravilo da, ako je dete zdravo, veselo i lepo se igra, raste i razvija, možemo potpuno da verujemo njegovom mehanizmu za regulaciju količina hrane.
Da li kupovne kašice mogu da zamene sveže voće i povrće?
DA. Hrana u teglicama ima dovoljne količine gvožđa, adekvatnu nutritivnu vrednost i manje aditiva zbog rigorozne kontrole kvaliteta hrane za bebe koju voće i povrće iz prodavnica i sa pijaca ne prolazi. To je, zapravo, jedino voće i povrće koje može da se jede tokom cele godine.
Nutrino kašice
Na našem tržištu je već neko vreme prisutna nova dečija hrana Nutrino koja se proizvodi u Srbiji koja u popunosti odgovara potrebama beba u određenom uzrastu i predstavlja hranu pripremljenu po najvišim Evropskim standardima.
Nutrino pirei od voća, povrća, ili mesa su napravljeni od posebno biranih namirnica, uz strogu kontrolu ispravnosti i kvaliteta. Kašice u teglicama se pakuju u termoskupljajuću foliju koja štiti proizvod od svetlosti, prašine i otvaranja. Za svaki Nutrino pire je izvršeno pažljivo merenje količine hranljivih sastojaka, uzimajući u obzir nutritivne potrebe svake faze razvoja deteta.
Nutrino je idealna hrana za decu zbog bogatstva ukusa koji se mogu naći tokom cele godine, a savršeno je rešenje i za probirljivu decu koja jedu samo nekoliko ukusa jer omogućava da im se voće i povrće koje vole uvrsti u ishranu nevezano od godišnjeg doba. Tokom zimskih meseci se može davati i starijoj deci uzrasta dve – tri godine kojima je potrebno dodati vitamine i minerale u ishranu da bi bili zdraviji tokom zime.
Nutrino asortiman je širok i može zadovoljiti potrebe za unosom raznovrsnih zdravih namirnica u ishranu vašeg mališana
Tekst je napisan u saradnji sa brendom Nutrino koji vašoj bebi nudi proizvode najvišeg kvaliteta.
Pročitajte i:
Primeri rasporeda hranjenja beba tokom prve godine od 6 do 13 meseci
Kako da uvedete čvrstu hranu u ishranu bebe u par lakih koraka
Znači za uzbunu kod hranjenja beba i male dece
Šta svaka mama treba da zna o uvođenju sokića u ishranu beba i dece
Šta se to desilo sa ishranom mog deteta posle prvog rođendana? Zašto neće da jede?
Šta dati bebi uveče da bolje spava?
Imam velikog probirljivca i nećejeda u kući, šta da radim?
O brendu Nutrino:Iza brenda Nutrino stoji BFF – Baby Food Factory, nova fabrika sa najmodernijim postrojenjima, čija je briga o pravilnoj i zdravoj ishrani deteta jedan od najvažnijih zadataka. Proizvodnja Nutrina zadovoljava najsavremenije svetske standarde, a sirovine koje koriste su vrhunskog kvaliteta i od sertifikovanih dobavljača. Nutrino stalno radi na inovacijama kako bi ponudio vašoj bebi proizvode najvišeg kvaliteta u smislu organoleptičkih i senzornih karakteristika, fizičko-hemijskih vrednosti, visokih mikrobioloških kriterijuma, odsustva zagađivača i pesticida ili bilo koje druge vrste supstanci koje mogu ugroziti zdravlje beba.
Nutrino je tu da pomogne svakoj mami u njenoj najlepšoj ulozi i najvažnijem pozivu na svetu, jer u Nutrinu uživaju sva deca, a svaka mama prepoznaje sigurnog saveznika koji nudi najbolje za njeno dete.
Više informacija na: nutrinobebe.com |