Da bi dete imalo dovoljno energije da odradi ceo trening potrebno je obratiti pažnju na ishranu. Zamolili smo Nemanju Ivovića iz Klubića KIDS da nam objasni na koje stvari u ishrani deteta roditelji treba da paze kada se ono bavi nekim sportom. Sledite ove savete da bi vaše dete imalo dovoljno elana za trening.
Šta dati pre treninga?
Dete ne sme da ima “jak” obrok najmanje dva sata pre intenzivnog napora. Od obroka do treninga treba izbegavati “brze šećere” (kao što su med i čokolada na priemr), to je naročito opasno ako se uzima neposredno pred trening. Brz prodor šećera u krv dovodi do brzog izlučivanja insulina, koji “uteruje” šećer iz krvi u ćelije. Tako detetu pada nivo šećera u krvi baš na treningu ili utakmici, što je veoma neprijatno. Javlja se drhtavica, malaksalost, osećaj gladi i nervoza – pa od sporta ništa!
Obrok pre treninga treba da bude sastavljen od “sporih šećera” – najbolje su testenine. One imaju ugljene hidrate koji se postepeno oslobađaju iz creva i tako daju neophodnu energiju detetu tokom celog treninga ili utakmice.
Koliko je važna voda?
Voda je obavezna! Bez vode nema života. Pošto dete tokom napornog fizičkog vežbanja gubi vodu znojenjem (ali i na druge načine), izuzetno je važno da blagovremeno “napuni rezervoare”. Naravno, ne treba da popije litar vode pred trening ili utakmicu, ali dete ne sme da bude žedno. Pola sata pre velikog napora, dete bi trebalo da popije bar 2dl vode, čak iako nije žedno. Za vreme treninga obavezno je da deca pri ruci imaju flašicu vode od 0.5l. U toku treninga ili fizičkog napora ne treba da se “nalivaju” vodom već da na svakih 5 do 10 minuta uzimaju po 2 do 3 gutljaja vode.
Šta dati posle treninga?
Nakon završenog treninga ili fizičke aktivnosti deca nikako ne treba da se prejedaju naglo! Onda je moguće da dođe do mučnine, povraćanja i drugih stomačnih problema. Idealna ishrana se sastoji od jedne voćke odmah nakon završene aktivnosti, jedna ili dve OBAVEZNE čaše vode, pa tek onda ide neka “konkretna” hrana.
Salate su veoma bitni deo svakog obroka, potkrepljuju odgovarajućim mineralima i vitaminima. Takodje “tečna” hrana (razne supe, gulaši i bilo šta što je u tečnom obliku) pomažu da ne dođe do stomačnih problema kod dece. Mnogi roditelji ne brinu o ishrani svoje dece već im daju šta oni požele. Normalno je dati detetu i slatkiš i sladoled, ali u odredjenim količinama.
Pravilna ishrana će pomoći vašem detetu da se razvije bez zdravstvenih problema kao što su holesterol, dijabetes i najveći problem od svih: gojaznost.
Odvojite malo vremena i napravite i vama i vašem detetu obrok koji će zadovoljiti vaš ukus kao i ukus vašeg deteta.
Klubić KIDS – Veliki klub za male ljude Program klubića „Kids“ napravljen je tako da današnjem detetu koje živi u društvu visoke tehnologije i kome nedostaju raznovrsne dečije igre prilagođene njihovom uzrastu, pomogne uz igru, druženje i muziku, da se razvije u fizičkom, motornom i psihičkom smislu. Program je koncipiran tako da podstiče fizičku aktivnost i razvija muskuloskeletni sistem. Sastoji se od dva časa parternih vežbi u sali i jednog časa u bazenu, na nedeljnom nivou. Ova kombinacija bazičnih vežbi, detetu u uzrastu od 4 do 12 godina donosi pravilan razvitak fizičkih, motoričkih i psihičkih sposobnosti. Školica sporta Klubić KIDS se održava na dve lokacije: vežbe u sali održavaju se u SRC Tašmajdan (Ilije Garašanina 26) u maloj sali svakog utorka i četvrtka od 17.45h do 18.45h, a vežbe i obuka plivanja u bazenu održavaju se na Starom Dif-u (Deligradska 27) u malom bazenu svake subote od 13h do 14h. Prvi čas je probni da bi dete imalo prostora da se prilagodi i adaptira na novu sredinu. Sve informacije možete dobiti na telefon: 062/10-970-10 |
Autor: Nemanja Ivović, Viši fizioterapeut
Jovanna is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.