Ishrana tokom zime: hranom protiv sezonskih bolesti

3min
Par nedelja nas deli od zvaničnog početka najhladnijeg godišnjeg doba. Ove jeseni smo imali “sreće” sa vremenom toplijim od uobičajenog. Ipak, potencijalne virusne i bakterijske infekcije...

Ishrana tokom respiratornih infekcija

Kada vas “lomi” prehlada ili grip, to nije pravo vreme za konzumiranje šećera ili industrijskih proizvoda (višestruko tretiranih). Kristalni šećer slabi imuni sistem koji treba podići za borbu protiv infekcija. Stoga u slučaju gripa ili prehlade “u najavi”, izbegavajte proste šećere u formi slatkiša, voćnih sokova pa čak i proizvode od žita (ovi složeni ugljeni hidrati se razlažu na proste ugljene hidrate=proste šećere).

 

Kod prvih simptoma pada imuniteta, preduzmite hitne mere u cilju njegove stabilizacije. Faktori koji utiču na podizanje imuniteta su: prilagodjena ishrana, dovoljna količina sna i umerena fizička aktivnost. Veoma je važno imati redovne obroke. Mali, hranljivi i česti obroci kao i redovna hidratacija poboljšavaju šanse da se infekcija izbegne ili ako je već dobijena, njen intenzitet i trajanje umanje.

 

Konkretni predlozi:

  • Pileća supa – Piletina sadrži amino kiselinu cistein koja pomaže da se sekret u plućima smanji. Sama supa (topla tečnost) pomaže u očuvanju vlažnosti respiratornih organa, sprečava dehidrataciju te pomaže kod upale grla.
  • Vruć čaj – Čajevi svojim antibakterijskim svojstvima mogu pomoći u borbi protiv raznih infekcija, kao i za hidrataciju tokom respiratornih infekcija.
  • Citrusno voće – Vitamin C, koji se nalazi u velikim količinama u citrusima, može pomoći da se smanji dužina i težina prehlade. Voće kao što su pomorandže, limun, grejpfrut i zeleni limun sadrže flavonoide koji podižu imuni sistem i ubrzavaju oporavak.
  • Ljuta hrana – Konzumiranje ljutih papričica ili rena može pomoći u oslobadjanju simptoma koji se osećaju tokom početka respiratornih infekcija.
  • Med – Savremena istraživanja su potvrdila narodno verovanje o korisnim svojstvima meda pri kućnom lečenju upale grla. Uobičajena kućna prva pomoć kod upale grla je čaj sa medom i limunom. Treba voditi računa da se med i limun stavljaju u prohladjen čaj, pošto previsoka temperature umanjuje njihovo lekovito svojstvo. Med ima protiv bakterijsko i protiv upalno dejstvo.

 

Ishrana tokom stomačnih infekcija

Kada su u pitanju stomačne infekcije (mogu biti i u sklopu gripa), ishrana mekom i lako svarljivom hranom uz stalno hidriranje organizma je najbolji izbor na putu brzog oporavka. Takodje, veoma je važno obnoviti crevnu floru, dodavanjem visokih doza probiotika.

 

Konkretni predlozi:

  • Krekeri i tost – bez dodataka su veoma laki za varenje.
  • Banane – Lake su za varenje, a pomažu i u nadoknadjivanju bolesničkim znojenjem izgubljenih elektrolita (sadrže dosta kalijuma).
  • Đumbir – istraživanja su pokazala da je čaj i drugi napici od đumbira veoma efikasni u sprečavanju ili ublažavanju mučnine.  

 

Tokom odrastanja smo gotovo svi bar nekoliko puta imali “stomačni grip” i bili na specijalnoj dijeti od kuvanog pirinča, krompira i šargarepe, kompota od jabuka i čokolade za kuvanje. U današnje vreme, izvesni autori savetuju čak i koka kolu.

 

U ovakvim stanjima, svakako treba konzumirati onu hranu koja će prijati organizmu. Male i češće porcije ponovo pomažu kao i obilno uzimanje tečnosti.

 

Hrana koju treba izbegavati tokom stomačnih tegoba:

  • Ljuta i kisela hrana – mogu dodatno iritirati creva te dovesti do pojačnih simptoma.
  • Slatkiši – mogu oslabiti imunitet i pomoći stvaranju upalnih procesa.
  • Masna hrana – otežava varenje hrane te tako može dovesti do bolova u stomaku.
  • Mleko, sir i pavlaka – mogu pogoršati stomačne probleme u slučaju dijareje.

 

Autor: Dijana Radetić, nutricionista i mama   Dijana za sebe kaže: “Ja sam nutricionista koji voli da kuva i da šije. Živim iste principe koje zagovaram i preporučujem drugim ljudima, a sve savete dajem iz ličnog iskustva. Moji recepti nisu neka velika otkrića u kuhinji, ali jesu trud koji omogućava da od istih namirnica koje koristimo u svakodnevnim obrocima, napravimo nešto što će izgledati drugačije, biti poznatog ukusa ali zdravo.” Još njenih recepata i saveta pronaćićete na linku Saveti i zdravi recepti.   Kontakt: zdravljenadan@gmail.com Telefon: 061 2369 777 Možete je pratiti na blogu Zdravlje na dan

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *