Pojedini stručnjaci tvrde da se celo jaje može uvesti u manjim količinama već u ishranu šestomesečnih beba. Preporuke zavise od dela sveta i zemlje u kojoj živite. U svakom slučaju svi su složni da ukoliko je neko u porodici imao ili ima alergiju na jaje, sa uvođenjem jajeta u ishranu bebe treba biti obazriv.
Zašto se jaje smatra “super” namirnicom?
1. Jaja su fantastičan izvor hranljivih materija
Jaja su odličan izvor ključnih hranljivih materija u ishrani beba i male dece, uključujući gvožđe za dobru krvnu sliku, folate za rast ćelija, omega 3 masne kiseline za učenje i proteine za rast. Jedno jaje zadovoljava 9% bebinih dnevnih potreba gvožđa, 60% folata, 12% omega 3 masne kiseline, 43% proteina.
2. Naučnici su otkrili da jedno jaje dnevno povećava rast
Istraživači su utvrdili da jedno jaje dnevno značajno podstiče rast neuhranjene bebe. Studija je rađena na bebama od šest do devet meseci. Bebe su podeljene u dve grupe, jedna je dobijala jaje svakoga dana dok druga nije uopšte. Bebe koje su jele jaje svakoga dana imale su umanjen rizik slabog napredovanja za 47%, a rizik od neuhranjenosti umanjen za 74%.
3. Bebe kojima je odloženo uvođenje jaja u ishranu, imaju pet puta veću verovatnoću da razviju alergiju na jaje
Australijska deca imaju najvišu stopu alergijskih reakcija na svetu, a jedna od njih je svakako i alergija na jaje. Australijske asocijacije preporučuju uvođenje jajeta u ishranu beba do šestog meseca ali nikako pre četvrtog, što je kao što znamo drugačije od onoga što se kod nas preporučuje.
Kako konačno uvesti jaje u ishranu bebe?
Već pomenuti stručnjaci iz Australije smatraju da jaje treba uvoditi postepeno i u manjim količinama, radi pravovremenog uočavanja eventualne pojave alergijske reakcije. Ono što se još razlikuje od naših preporuka je da se jaje daje celo, ali samo jedna četvrtina kašičice dobro termički obrađenog jajeta dnevno i to pomešana sa drugim namirnicama. Smatra se da ukoliko dete dobro podnosi ovu količinu jajeta tokom određenog perioda, da mu se količina postepeno može povećati za još četvrtinu kašičice.
Bez obzira da li ćete se u dogovoru sa pedijatrom odlučiti za jedan ili drugi način, u vreme uvođenja jajeta stalno je potrebno posmatrati dete. Moguća manifestacija alergijske reakcije bi mogla da bude kroz crvenilo, osip, poteškoće u disanju ili gutanju. U slučaju pojave bilo kojeg od navedenih simptoma, odmah prekinuti uvođenje jaja. Pošto alergijske reakcije mogu da se prerastu, uz savet pedijatra treba posle izvesnog vremena ponovo započeti sa uvođenjem jajeta u ishranu.
Dijana je nutricionista dijetetičar i mama, član Udruženja Nutricionista Dijetetičara Srbije. Priključite se njenoj Facebook grupi podrške MOGU DA SMRŠAM! Možete je pratiti na blogu Zdravlje na dan