Istraživanje „Sreća i porodice sa decom u Srbiji“ koje je sproveo UNICEF uz podršku Hemofarm Fondacije pokazuje da je jaka porodica najvažnija za sreću. Funkcionisanje i navike porodice, način vaspitanja dece, odsustvo konflikta i povezanost sa užom i širom socijalnom sredinom ključni su za sreću – jedan je od glavnih zaključaka istraživanja.
Slika: amslerPIX/flickr.com.
„Najvažniji nalaz istraživanja može biti sumiran u jednoj rečenici – tajna sreće leži u kvalitetu naših odnosa sa drugima. Ono što karakteriše srećne porodice više od svega ostalog su dobri odnosi puni poštovanja među svim članovima porodice, partnersko roditeljstvo i kvalitetno provedeno vreme sa decom“, izjavio je Michel Saint-Lot, direktor UNICEF-a u Srbiji.
Istraživanje je integralni deo projekta UNICEF-a i Hemofarm Fondacije „Prevencija nasilja nad decom – neka dom postane bezbedno i podsticajno okruženje za svu decu“, a cilj mu je da se ukaže na potrebu oblikovanja javne politike za dobrobit porodica u zemlji.
„Učešćem u ovakvom projektu želeli smo da promovišemo ideju složne porodice i kvalitetnog roditeljstva, u nameri da pozitivna roditeljska praksa postane norma u svakom domu. Zajedno sa UNICEF-om sprovešćemo i medijsku kampanju, učestvovati u porodičnim radionicama i nizom aktivnosti pokušati da motivišemo roditelje da u praksi čine upravo ono što rade i najsrećnije porodice u Srbiji – da poštuju jedni druge, da razgovaraju, da mirno rešavaju konflikte, da provode vreme zajedno“, izjavila je Snežana Radočaj, direktorka Hemofarm Fondacije.
Istraživanje kojim je obuhvaćeno 600 domaćinstava u Srbiji iz 28 opština realizovano je u saradnji sa Centrom za istraživanje javnih politika i agencijom Faktor plus. Jedan od nalaza istraživanja je da se čak 67,7% porodica sa decom u Srbiji izjasnilo kao srećno. Veoma bitan rezultat istraživanja je da su u porodicama u kojima je izražen konflikt, čak 12 puta veće šanse da budu nesrećne nego one u kojima nema konflikta. Razlike među srećnim i nesrećnim porodicama izražene su i kada su u pitanju zajedničke aktivnosti, podjednako učestvovanje oba roditelja u odgoju dece i pre svega, odnosi članova porodice.
„Temu sreće prati sve veće interesovanje u univerzitetskim, istraživačkim ali i političkim krugovima u svetu.Ujedinjene nacije sada svake godine objavljuju Svetski izveštaj o sreći koji se bavi različitim aspektima dobrobiti ljudi širom sveta. Ovim istraživanjem želimo da doprinesemo toj globalnoj debati i da ustanovimo šta porodice u Srbiji čini srećnim. Nadamo se da će medijska kampanja o dobrobiti porodica sa decom, koja od danas počinje u partnerstvu sa Javnim servisom Radio-televizije Srbije, pokrenuti živu debatu o tome šta i kako treba da se uradi da bi se ojačale porodice sa decom u Srbiji“, rekla je Katlin Brašić, rukovodilac programa za zaštitu dece u UNICEF-u, predstavljajući nalaze istraživanja.
Celovitu i skraćenu verziju Istraživanja možete preuzeti sa vebsajta UNICEF-a
http://www.unicef.org/serbia/StudijaoSreci-Integralno.pdf
http://www.unicef.org/serbia/StudijaoSreci.pdf