Jaka porodica najvažnija za sreću

3min
Istraživanje „Sreća i porodice sa decom u Srbiji“ koje je sproveo UNICEF uz podršku Hemofarm Fondacije pokazuje da je jaka porodica najvažnija za sreću. Funkcionisanje i navike porodice,...

Istraživanje „Sreća i porodice sa decom u Srbiji“ koje je sproveo UNICEF uz podršku Hemofarm Fondacije pokazuje da je jaka porodica najvažnija za sreću. Funkcionisanje i navike porodice, način vaspitanja dece, odsustvo konflikta i povezanost sa užom i širom socijalnom sredinom ključni su za sreću – jedan je od glavnih zaključaka istraživanja.


Slika: amslerPIX/flickr.com.


Najvažniji nalaz istraživanja može biti sumiran u jednoj rečenici – tajna sreće leži u kvalitetu naših odnosa sa drugima. Ono što karakteriše srećne porodice više od svega ostalog su dobri odnosi puni poštovanja među svim članovima porodice, partnersko roditeljstvo i kvalitetno provedeno vreme sa decom“, izjavio je Michel Saint-Lot, direktor UNICEF-a u Srbiji.


Istraživanje je integralni deo projekta UNICEF-a i Hemofarm Fondacije Prevencija nasilja nad decom – neka dom postane bezbedno i podsticajno okruženje za svu decu“, a cilj mu je da se ukaže na potrebu oblikovanja javne politike za dobrobit porodica u zemlji.


Učešćem u ovakvom projektu želeli smo da promovišemo ideju složne porodice i kvalitetnog roditeljstva, u nameri da pozitivna roditeljska praksa postane norma u svakom domu. Zajedno sa UNICEF-om sprovešćemo i medijsku kampanju, učestvovati u porodičnim radionicama i nizom aktivnosti pokušati da motivišemo roditelje da u praksi čine upravo ono što rade i najsrećnije porodice u Srbiji – da poštuju jedni druge, da razgovaraju, da mirno rešavaju konflikte, da provode vreme zajedno“, izjavila je Snežana Radočaj, direktorka Hemofarm Fondacije.


Istraživanje kojim je obuhvaćeno 600 domaćinstava u Srbiji iz 28 opština realizovano je u saradnji sa Centrom za istraživanje javnih politika i agencijom Faktor plus. Jedan od nalaza istraživanja je da se čak 67,7% porodica sa decom u Srbiji izjasnilo kao srećno. Veoma bitan rezultat istraživanja je da su u porodicama u kojima je izražen konflikt, čak 12 puta veće šanse da budu nesrećne nego one u kojima nema konflikta. Razlike među srećnim i nesrećnim porodicama izražene su i kada su u pitanju zajedničke aktivnosti, podjednako učestvovanje oba roditelja u odgoju dece i pre svega, odnosi članova porodice.


„Temu sreće prati sve veće interesovanje u univerzitetskim, istraživačkim ali i političkim krugovima u svetu.Ujedinjene nacije sada svake godine objavljuju Svetski izveštaj o sreći koji se bavi različitim aspektima dobrobiti ljudi širom sveta. Ovim istraživanjem želimo da doprinesemo toj globalnoj debati i da ustanovimo šta porodice u Srbiji čini srećnim. Nadamo se da će medijska kampanja o dobrobiti porodica sa decom, koja od danas počinje u partnerstvu sa Javnim servisom Radio-televizije Srbije, pokrenuti živu debatu o tome šta i kako treba da se uradi da bi se ojačale porodice sa decom u Srbiji“, rekla je Katlin Brašić, rukovodilac programa za zaštitu dece u UNICEF-u, predstavljajući nalaze istraživanja.


Celovitu i skraćenu verziju Istraživanja možete preuzeti sa vebsajta UNICEF-a

http://www.unicef.org/serbia/StudijaoSreci-Integralno.pdf

http://www.unicef.org/serbia/StudijaoSreci.pdf



Jovanna is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *