Jogurt u ishrani: šta sve mama treba da zna

3min
Da li je i vaše dete među onima koji odbijaju mleko, ali vole jogurt? Možda brinete da vaše dete ne dobija dovoljnu količinu kalcijuma? Dijana Radetić, mama i nutricionista, objašnjava koje su...

Slika: Paul Joseph

 

Da biste najbolje shvatili razlike između mleka i jogurta najbolje je da počnemo od njihove kratke definicije:

 

Mleko je belo-žućkasta tečnost koju luče mlečne žlezde ženki sisara.

 

Jogurt je fermentisani mlečni napitak koji se proizvodi mlečno-kiselinskim vrenjem uz pomoć čistih kultura bakterija Lactobacillus bulgaricus i Streptococcus thermophilus. Takođe u fermentisane mlečne proizvode spadaju i kiselo mleko, kefir i voćni jogurt.

 

Jogurt vodi poreklo iz Bugarske, gde se uglavnom pravi od ovčijeg i kozijeg mleka. U ostalim evropskim zemljama se pretežno pravi od kravljeg mleka. Naziv “jogurt” je turskog porekla te znači kiselo mleko.

 

Prednosti jogurta

 

  • Prva prednost jogurta je laka svarljivost. Da bi se dobio jogurt, potrebno je laktozu (mlečni šećer) iz mleka  razbiti na sitnije delove to jest mlečne kiseline koje su lakše svarljive. Osobe koje ne podnose najbolje laktozu, najčešće odbijaju mleko, dok im jogurt često prija. Zbog laktoze koja se nalazi u mleku, kravlje i drugo životinjsko mleko se ne daje bebama pre prve godine.
  • Fermentacija tokom dobijanja jogurta, čini i mlečne proteine lakše svarljivim.
  • Mlečni proizvodi su dobro poznati izvori kalcijuma. Uglavnom, porcija bilo kog mlečnog proizvoda ima sličnu vrednost kalcijuma. Mlečna kiselina pomaže apsorpciji kalcijuma u organizam. Potrebno je voditi računa o mlečnim napicima koji su pojačani dodatim vitaminima i mineralima, pošto ovo može da smanji apsorpciju kalcijuma.
  • Za decu do druge godine najbolja je konzumacija punomasnih mlečnih proizvoda. Masti služe kao temperaturni izolator, oblažu organe i čine kožu zdravom, a u ishrani su neophodne da bi pomogle apsorpciju vitamina A, D, E i K. Masnoća je i važan izvor energije.
  • Jogurt je probiotik. Zbog toga što sadrži “dobre” bakterije, pozitivno utiče kod crevnih infekcija, reguliše rad creva i stimuliše imuni sistem.

 

 

Gore navedena svojstva idu u prilog konzumiranja jogurta i ostalih fermentisanih mlečnih proizvoda. Sa voćnim jogurtom treba biti oprezan. Industrijski proizvedeni voćni jogurt često sadrži mnogo dodatog šećera ili neke vrste zaslađivača. Najbolja zamena za industrijski je voćni jogurt koji roditelse pravi kod kuće, mešanjem jogurta i voća po izboru uz eventualno dodavanje meda.

 

Ukoliko je neko ljubitelj grčkog jogurta, on se dobija tako što se “obični” jogurt procedi kroz gazu, i tako odvajanjem tečnosti dobije karakteristična kremasta tekstura.

 

Kako konzumirati jogurt?

Jogurt je odlično “ide” za doručak uz sendvič, kifle, pite ili bilo koju vrstu kaše. 

 

 hrskava granola i salata od suvog voca

 

Recepte sa slika možete pogledati na linkovima Hrskava granolaSalata od suvog voća

 

Zamrzavanjem jogurta uz dodatak meda i nekog voća, dobija se hranljiv voćni sladoled. Postoje razni recepti za dobijanje sladoleda od jogurta, ali uvek treba voditi o količini dodatog šećera, dok se uvek može koristiti sezonsko i smrznuto voće.

 

 sladoled od jogurta

 

Izdvajamo recepte: Sladoled od jogurta i voća i Brzi sladoled od jogurta

 

Autor: Dijana Radetić, nutricionista i mama

Dijana za sebe kaže: “Ja sam nutricionista koji voli da kuva i da šije. Živim iste principe koje zagovaram i preporučujem drugim ljudima, a sve savete dajem iz ličnog iskustva. Moji recepti nisu neka velika otkrića u kuhinji, ali jesu trud koji omogućava da od istih namirnica koje koristimo u svakodnevnim obrocima, napravimo nešto što će izgledati drugačije, biti poznatog ukusa ali zdravo.” Još njenih recepata i saveta pronaćićete na linku Saveti i zdravi recepti.

Kontakt: zdravljenadan@gmail.com

Telefon: 061 2369 777

Možete je pratiti na blogu Zdravlje na dan

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *