Prvi zubi kod bebe uobičajeno počinju da rastu oko šestog meseca, no razloga za brigu ne bi trebalo da bude čak iako zubi ne krenu da rastu do prvog rođendana. Ukoliko se pak i nakon navršene prve godine zubi ne počnu pojavljivati, trebalo bi posetiti dečjeg stomatologa.
Pre nego što podelimo najčešće uzroke kasnog nicanja zuba, treba napomenuti da je ovo stanje veoma retko razlog za zabrinutost, i da je ubedljivo najčešći razlog kasne erupcije zubića nasledni faktor ili normalna varijacija u razvoju bebe.
Uzroci kasnog nicanja zuba
Kasnije nicanje zuba kod beba može biti rezultat različitih faktora, uključujući genetiku, razvojne procese, nedostatak prostora ili određena zdravstvena stanja.
Dok se u većini slučajeva kasnije nicanje zuba može smatrati normalnim varijacijama u razvoju, postoje situacije u kojima bi roditelji trebali biti oprezni i potražiti stručni savet.
Genetski faktor
Uloga genetike u kasnom nicanju zuba kod dece je značajna i najčešći je razlog odloženog nicanja zuba.
Geni koji se prenose od roditelja na dete mogu uticati na različite aspekte razvoja zuba, uključujući vreme početka i redosled nicanja.
Ako su roditelji ili drugi članovi porodice kasno dobili zube, postoji veća verovatnoća da će se sličan obrazac nicanja javiti i kod deteta.
Određena zdravstvena stanja
U daleko najvećem broju slučajeva, kasno nicanje zuba nije razlog za zabrinutost i normalna ja varijacija u razvoju bebe.
Ipak, određena zdravstvena stanja mogu dovesti do odloženog nicanja zuba.
Na primer, celijakija kod beba može dovesti do kasnog rasta zuba, ali i drugih oralnih problema, kao što su sindrom suvih usta, pojava karijesa ili oštećenja zubne gleđi.
Prevremeno rođenje ili mala porođajna težina
Bebe koje su rođene značajno ranije nego što je planirano mogu doživeti niz kašnjenja u razvoju, a erupcija zuba može biti jedna od njih.
Ako je beba stara 6 meseci, ali je rođena 3 meseca ranije, njen razvojni uzrast može biti bliži uzrastu od 3 meseca.
Ovo se odnosi i na zube, koji se formiraju još u materici, oko trećeg do četvrtog meseca trudnoće, ali ostaju ispod desni.
Prvi zubići
Malnutricija i pothranjenost
Pravilna ishrana tokom trudnoće i detinjstva je neophodna za pravilan rast i razvoj deteta.
Neuhranjenost u ovom periodu, ili neadekvatan unos vitamina i minerala, može dovesti do kasnog izbijanja zuba.
Smatra se da ovo može dovesti do kašnjenja erupcije od jednog do četiri meseca.
Nedostatak vitamina D posebno može posebno uticati na kasno nicanje zuba.
Razvojni i endokrini problemi
Kasniji rast ili odsustvo mlečnih zubi mogu biti posledica razvojnih poremećaja, no srećom ovo je redak slučaj.
Daunov ili Apertov sindrom još jedan su od uzroka koji može dovesti do odloženog nicanja zuba.
Osim razvojih poremećaja, faktor rizika za kacno nicanje zuba mogu biti i neki endokrini poremećaji koji regulišu rast i razvoj.
Oni uključuju hipotiroidizam, hipopituitarizam i hipoparatiroidizam
Zapamtite
Prvi zubići kod bebe mogu se očekivati između šestog meseca i prvog rođendana, no nekada do nicanja zuba dolazi nešto kasnije.
U daleko najvećem broju slučajeva ovo nije razlog za zabrinutost, no u retkim slučajevima može biti uzrokovano drugim zdravstvenim stanjima.
Ukoliko do nicanja zuba ne dođe nakon prvog rođendana, trebalo bi posetiti dečjeg stomatologa koji će proceniti da li postoji razlog za zabrinutost i odrediti razlog koji je do ovog stanja doveo.