Kada dečiji crteži pokazuju njihove ambicije

3min
Kada je imao svega pet godina, Feliks Baumgartner – čovek koji je skočio sa 39km visine,nacrtao je crtež koji prikazuje njega kako skače iz padobrana i porodicu koja ga gleda. Ali, da li je to...

Feliks Baumgartner je sa svojih pet godina nacrtao ovaj crtež, koji je postavljen na njegovom Facebook profilu,  za svoju majku. Dvanaest godina kasnije, kada je prvi put skakao iz padobrana, njegova mama mu je vratila taj crtež. On ga se naravno nije sećao, ali je pokazivao njega, okrenutog ka zemlji, kako lebdi u vazduhu sa velikim padobranom. Tu je i sunce koje se osmehuje i porodica koja ga čeka sa pićem. Ali, da li je to samo puka slučajnost?

Psiholozi odavno ukazuju na to da dečiji crteži mogu da budu tačan odraz njihovog unutrašnjeg sveta. Deca stvaraju umetnost iz istog razloga kao i bilo ko drugi: da izraze misli i emocije. Umetnost deci pruža bezbedno okruženje u kom mogu da utonu u svoje misli i kreiraju realnost kroz scene iz njihovog fizičkog, psihičkog i emotivnog života.

 

 

Deca stvaraju umetnost iz istog razloga kao i bilo ko drugi: da izraze misli i emocije.

 

 

Kako prenosi britanski Gardijan, dr.Ester Burkit, specijalista za razvojnu psihologiju na Univerzitetu u Čičesteru, kaže da se pažnja usmerena na interpretaciju dečije umetnosti poslednjih godina pretežno fokusirala na „razumevanje negativnih događaja“. Crtanje i slikanje mogu da pomognu deci pod psihološkim stresom da se suoče sa problemima poput traume ili depresije i omoguće terapeutima da im pomognu da identifikuju i razgovaraju o problemima.

Dečiji užasavajući i brutalno jasni crteži rata su korišćeni kako bi se pomoglo žrtvama da se oporave od traumatičnih događaja koje su proživeli a čak ih i Međunarodni sud za ratne zločine prihvata kao dokaz za kršenje pravila rata.

Burkit ističe da je retko videti pozitivniju upotrebu i predstavljanje dečijih crteža, ali crteži kojima oni crtaju sebe mogu predstavljati njihove nade i snove. Ovakvo fokusiranje i vizualizacija im mogu pomoći da te snove i ostvare. Crtanje može predstavljati ambiciju i jasnu artikulaciju vrednosti – deca kroz crteže mogu da iskristalizuju određeni cilj a zatim se i fokusiraju na njega i postignu ono što žele.

Iako treba biti pažljiv u predviđanju događaja na osnovu dečijih crteža, „jako su zanimljiva ovakava povezivanja kasnije“, kaže Burkitova. Sa ove tačke gledišta, crtež popout Feliksovog „pokazuje neverovatno predviđanje, ali i žrtvovanja kroz koja je morao da prođe. On zasigurno može predstavljati njegovu viziju i motivaciju“.

 

Da li ste ikada razmišljali o crtežima svoje dece kao slici njihovih ambicija?

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *