Samo ako imate volje, novca i vremena, lako ćete naći školu u kojoj možete pohađati kurseve stranih jezika. Ima ih na svakom koraku. I to nije sve, postoje i odlične android i kompjuterske aplikacije za lako i brzo učenje stranih jezika od kuće. Neke od njih namenjene su mališanima.
Kada su u pitanju mala deca, kod roditelja se javlja jedna velika dilema: kada je pravo vreme da dete počne da uči strani jezik? Da li je bolje detetu pužiti mogućnost da se upoznaje sa nekim stranim jezikom što ranije, ili je bolje sa učenjem stranog jezika krenuti u vreme koje je predviđeno školskim planom i programom?
Stručnjaci dugo i iscrpno istražuju ovu problematiku, a u nastavku teksta možete pročitati neke savete koje bi ste kao roditelj trebali razmotriti pre nego što se odlučite da svoje malo dete pošaljete na obučavanje nekog stranog jezika.
Dete prvo treba da savlada maternji jezik
Malo dete koje nije dobro ovladalo svojim maternjim jezikom imaće problem da paralelno uči komunikaciju i na nekom drugom jeziku. Biće u stalnim nedoumicama o rečima i jezičkim pravilima. Zato je potrebno biti strplji i sačekati trenutak kada će dete potpuno usvojiti maternji jezik, što se obično dešava između 3 i 4 rođendana. Tek onda možete razmišljati o učenju stranog jezika.
Bilingvalne porodice
Od ovog pravila postoji jedan izuzetak. Naime, ako su roditelji deteta pripadnici različitih jezičkih kultura, odnosno dete živi u tzv. bilingvalnoj porodici, onda ono ima dva maternja jezika. Tada je najbolje da dete sa mamom razgovara na njenom maternjem jeziku, a sa tatom na njegovom. Međutim, napredovanje u usvajanju dva jezika istovremeno je malo sporije, jer se često dešava da dete pobrka termine. Drugim rečima, dete na početku gradi neku za njega logičku kombinaciju dva jezika, a tek kasnije uspeva da jezike potpuno razdvoji i da bira jezik kojim će govoriti.
Gornja granica
Ukoliko je cilj da dete dostigne nivo tečnog govora nekog stranog jezika kao da je njegov maternji, prema mišljenju stručnjaka, ono treba da počne da uči željeni jezik najkasnije do svog 12. rođendana.
Kada je pravo vreme za učenje drugog stranog jezika?
Dete koje već uči jedan strani jezik treba da savlada makar osnove tog jezika pre nego što krene sa učenjem drugog stranog jezika. Prema obrazovnom planu i programu, dete u školi počinje da uči jedan strani jezik u prvom razredu osnovne škole, a drugi kada krene u peti razred.
Ovde je važno napomenuti da dete koje uči dva strana jezika najčešće ima teškoće sa mešanjem gradiva, tačnije gramatičkih pravila, izgovora, značenja reči i sl., naročito ako su u pitanju dva srodna jezika. Što su jezici sličniji to su ova mešanja češća.
Dete koje teško savladava dva strana jezika istovremeno, treba da jezike uči različitim danima, ili da između učenja jezika bar napravi nekoliko sati pauze, a da aktivnosti koje obavlja u međuvremenu nemaju nikakve veze sa učenjem jezika. Još jedna preporuka je da dete koje je skoro počelo da uči drugi strani jezik koristi različite boje olovki za pisanje, to će mu pomoći da lakše razdvoji ta dva jezika.
Učenje više od dva stana jezika
Ono se preporučuje samo deci koja su izrazito talentovana za jezike. Roditelji nekada, naravno iz najbolje namere, preopterete dete brojnim obavezama, što može biti samo kontraproduktivno. Nije preporučljivo da se dete po svaku cenu forsira da uči strane jezike, osima ako ono ne iskazuje ogromnu želju za tim i ako je dobro savladalo obuku prethodno učenih stranih jezika.
I za kraj, još jedna vrlo važna činjenica koju treba uzeti u obzir. Jezik je „živ“, odnosno potrebno je često ga upotrebljavati da se ne bi zaboravio. Zato treba koristiti svaku priliku u kojoj dete može da obavlja konverzaciju na stranom jeziku i da tako neguje stečen nivo znanja.
Autor: Dragan Antić, tata