Kada dete odbija mleko, postavlja se pitanje da li unosi dovoljno kalcijuma. U prethodnom tekstu smo govorili o jogurtu i drugim fermentisanim mlečnim napicima kao zameni za mleko. Takođe se u ishranu ubacuju i drugi mlečni proizvodi sa željom da se zadovolje potrebne za kalcijumom. U narednim redovima će se govoriti o kajmaku, mileramu, kiseloj i slatkoj pavlaci. Pre svega je potrebno pojasniti razliku između ova četiri proizvoda.
Kajmak je proizvod koji se dobija odvajanjem masti sa prokuvanog i ohlađenog punomasnog mleka. Zrenjem i starenjem skupljene mlečne masti, stvara se proizvod specifičnog ukusa. Kajmak se proizvodi od kravljeg, ovčijeg ili mešanog mleka. Zbog visokog sadržaja zasićenih masti, treba ga samo povremeno koristiti.
Pavlaka je proizvod koji se dobija odvajanjem (u separatoru) mlečne masnoće iz pasterizovanog mleka.
Slatka pavlaka koja je tečna, nastaje daljim industrijskim procesom. Upotrebljava se za pripremu slatkih i slanih jela (pavlaka za kuvanje), a sadrži oko 30% mlečne masti.
Kisela pavlaka se dobija fermentisanjem pasterizovane pavlake sa kulturama bakterija mlečno kiselinskog vrenja. Sadrzaj masnoće kisele pavlake varira od 10% do 20%.
Mileram je fermentisani proizvod guste je konzistencije i kiselog ukusa. Veoma je sličan kiseloj pavlaci, te u suštini i predstavlja varijantu ovog proizvoda sa visokim udelom mlečne masti ( oko 20%).
Sva ova četiri mlečna proizvoda sadrže vitamine i minerale koji se nalaze i u mleku ali zbog procentualno mnogo većeg sadržaja masti (za istu ili manju količinu kalcijuma), ovi proizvodi ne bi trebalo da budu zamena za mleko. Deca treba da ih koriste umereno, a stariji, pogotovo oni sa zdravstvenim problemima – ograničeno.
Sledeći recepti su sa gore navedenim mlečnim proizvodima:
Zaključak
Da ne biste brinuli o unosu kalcijuma, mleko je najlakše zameniti kiselo mlečnim napicima poput jogurta, kefira i kiselog mleka. Na kajmak, mileram, kiselu i slatku pavlaku treba gledati kao na ukusne derivate mleka, prepune mlečne masnoće i zato sa preporučenom ograničenom upotrebom.
Autor: Dijana Radetić, nutricionista i mama
Dijana za sebe kaže: “Ja sam nutricionista koji voli da kuva i da šije. Živim iste principe koje zagovaram i preporučujem drugim ljudima, a sve savete dajem iz ličnog iskustva. Moji recepti nisu neka velika otkrića u kuhinji, ali jesu trud koji omogućava da od istih namirnica koje koristimo u svakodnevnim obrocima, napravimo nešto što će izgledati drugačije, biti poznatog ukusa ali zdravo.” Još njenih recepata i saveta pronaćićete na linku Saveti i zdravi recepti.
Kontakt: zdravljenadan@gmail.com Telefon: 061 2369 777 Možete je pratiti na blogu Zdravlje na dan |