Veliki broj odraslih doživi paralizu odlučivanja kada su suočeni sa teškim odlukama. Štaviše, tada usled straha i vrtloga misli, donose loše odluke. Srećom, niko se nije rodio naučen niti mudar da uvek donosi dobre odluke. Rasuđivanje, odnosno valjano rasuđivanje, rađa se iskustvom, i potrebno je saplesti se mnoštvo puta, kako bi nas oguljena kolena naučila kako treba da razmišljamo.
Vaš roditeljski cilj treba da bude da se vaše dete iskustveno nahrani donošenjem odluka, odnosno da ima prilike da aktivno učestvuje u odlukama, pa čak i greškama, kako bi se postarali da se iste ne ponavljaju. Na greške gledajte blagonaklono, jer su istraživanja pokazala da deca koja su u detinjstvu naviknuta na loš tretman i loša osećanja, naviknu na to u toj meri da svesno donose odluke zbog kojih će se osećati loše. Pa kako naučiti dete da pravilno razmišlja?
1. Vežba, vežba i vežba
Postarajte se da detetu date dovoljno prilika da vežba donošenje odluka i to od malena.
Počnite od najprostijih kao što je izbor šta će obući, pa sve da se te štrafte na majici i cvetići na pantalonama ne slažu.
Neka dete bira šta će obući
2. Dete mora jasno da razume šta može da kontroliše
Uvek naglasite detetu koje odluke može samo da donosi, a gde vi kao roditelj uskačete i šta je u vašim rukama.
Sa mlađom decom:
„Da, naravno da možeš da nosiš kostim Spajdermena, iako si ga nosio svakog dana ove nedelje, ali ćeš morati da se presvučeš za večeru jer smo tada svi sređeni i tako pokazujemo poštovanje. I treba da opereš zube. Da li želiš to da uradiš sada ili pre nego što izađemo iz kuće?”
Sa adolescentima:
„Možeš da pozoveš prijatelje u petak na večeru, ako želiš, ali od tebe očekujemo da petkom uvek večeras sa porodicom. Ako želiš da izađeš sa prijateljima, to možeš u petak posle večere ili u subotu.”
3. Razgovarajte o izborima
Mnogi ljudi nikada ne razviju dobro rasuđivanje jer teorija o poznavanju dobrih izbora nije ispraćena praksom.
Pomozite detetu u tom pogledu tako što ćete razgovarati o izborima, prisećati se svojih iskustava ili mu dopustite da bude vaše ogledalo onda kada vi donosite odluku. To će detetu, u mnogome, pomoći.
Prosta teorija nema značaja bez praktične upotrebe. Takođe, otvoren razgovor je više nego bitan u donošenju odluka, te razgovarajte i o osećanjima koja prate svaku od tih odluka.
4. Budite model za donošenje odluka
Uvek podelite mišljenje sa detetom:
- „Mislim da bi trebalo da ponesemo kišobran. Izgleda da će kiša.”
- „Probaću lososa, da li bi želeo i ti, losos je veoma zdrav."
- „Volela bih da naša porodica pomogne u akciji prikupljanja školskog pribora, sva deca zaslužuju da ga imaju i ako možemo makar malo da pomognemo to je sjajno."
Budite model za donošenje odluka
5. Dajte detetu kontrolu u skladu sa njegovim godinama
Vi najbolje poznajete vaše dete i šta ono može a šta ne i slično.
U skladu sa tim, njegovim senzibilitetom i godinama dozvolite mu onoliko kontrole koliko može da podnese.
6. Loše odluke su deo vežbe
Dok odrastaju, deca uče o sebi i o životu. U skladu sa svojim karakterom, ona donose odluke i ponekad i greše. Vi ste sigurnosna mreža vašem detetu. Kada pogreši tu ste da ga podržite i utešite, pomognete da sagleda gde je krenulo naopako. Nemojte da držite pridike, to nije konstruktivan pristup učenju o dobrim odlukama.
Šta treba da pitate dete:
- „Da li si u nekom trenutku pomislio da to nije najbolja ideja?"
- „Šta te je sprečilo da poslušaš unutrašnji glas?"
- „Šta misliš, šta je trebalo da uradiš drugačije?"
Izbegavajte frazu „Rekla sam ti”. Otvoren, smiren razgovor, pun razumevanja će uroditi plodom mnogo više od proste pridike.
Redacija is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.