Donekle smo i svesni spoljašnjih zagađenja – znamo da su izduvni gasovi i smog štetni i nećemo ih tome izlagati ako ne moramo. Ali, manje pažnje obraćamo na zagađivače u unutrašnjem prostoru, pa i u sopstvenom domu. Oni su, uglavnom, rezultat nagomilanih gasova i hemikalija iz raznih izvora.
Izlaganje unutrašnjim zagađivačima prostora kao što su duvanski dim, olovo, čak i dim od kuvanja ili običnih sveća dovodi do različitih zdravstvenih problema disajnih organa – povećavaju se virusne i bakterijske infekcije kao i hronične bolesti poput alergija i astme, problema sa vidom sluhom, rastom, pa čak i inteligencijom i sposobnošću učenja.
„Najveći rizik od zagađenog vazduha imaju deca uzrasta do tri godine, jer su tada njihova pluća u razvoju, i izlaganje štetnim materijama iz vazduha može da ostavi trajne posledice u kasnijem životu“, upozorava dr Aleksandra Vukov, pedijatar, pulmolog i alergolog.
Svim ukućanima, bilo većoj deci ili odraslima, koristi pročišćavanje vazduha u domu, ali bebama i maloj deci je ono neophodno. Evo nekoliko jednostavnih koraka koje možete preuzeti kako biste smanjili zagađenje prostora u kom živite, a naročito ako imate ili očekujete bebu:
Čistite prirodnim proizvodima
Mnogi proizvodi koje koristimo u domu sadrže potencijalno opasne hemikalije. Ono na šta posebno treba da obratite pažnju je 2- butoksietanol (uništava crvena krvna zrncaiI iritira oči), DEGBE (iritira i može da dovede do upale pluća naročito ako se nalazi u proizvodima na raspršivanje), formaldehid i etanolamin (može da izazove napad astme). Pažljivo čitajte sastojke na proizvodima koje koristite.
I sami možete da napravite nežnije a, opet, efikasne proizvode za čišćenje. Koristite sastojke kao što su soda bikarbona, sok od limuna, sirće, maslinovo ulje, esencijalna ulja i slično. Nema mirisa hemije, prirodno dezinfikujete prostor i jeftinije je nego kupovni proizvodi. Jake proizvode koristite samo tamo gde baš morate.
Neka duvanski dim ostane napolju
Sigurno ste čuli za pasivno pušenje i unošenje duvanskog dima. Znate ono kada vam „miris“ nepogrešivo govori da je neko pušač? Čak i ako vi lično ne pušite, gosti vam mogu uneti mnogo više od svojih loših navika u kuću. Taj miris koji pominjemo je posledica toksičnih gasova i čestica koje su se zakačile za kosu i odeću.
Ne dozvoljavajte ljudima da puše u vašoj kući pa ni blizu ulaza ili prozora. Ako vam u goste dolazi neki pušač, zamolite ga da skine jaknu i ostavite je na terasi ili negde na vetru, a ruke bi trebalo da, svakako, temeljno opere.
Uložite u prečišćivač vazduha
Daleko najefikasniji način da pročistite vazduh u kući je kvalitetan prečišćivač vazduha. Zagađivači unutrašnjeg prostora su uglavnom nevidljivi – kao recimo plesan i buđ, dim od kuvanja, hemijski čistači i kućni ljubimci. Možda jeste najskuplji način, ali prečišćivači su s razlogom dospeli na listu obaveznih stavki prilikom kupovine opreme za novu bebu. Oni značajno popravljaju kvalitet vazduha u kući i utiču na poboljšanje sna cele porodice.
Na tržištu postoje razni modeli, mi izdvajamo Philips prečišćivače vazduha. Philips uređaji sadrže Nano Protect HEPA filtere koji zadovoljavaju relevantne kriterijume kvaliteta i zahteva za HEPA filtere, garantuju eliminaciju 99,97% štetnih čestica veličine 0.003 mikrona (za razliku od 0.3 mikrona).
NanoProtect HEPA filter hvata čestice do 0.003 mikrona
CADR (clean air delivery rate) – stopa isporuke čistog vazduha Philips uređaja je i do 500 m3/h
CADR-prikazan u m3/h, određuje volumen čistog vazduha koji ispusti prečišćivač vazduha tokom jednog sata. To je mera brzine filtriranja vazduha i jedan od najvažnijih podataka koje treba da gledate prilikom odabira prečišćivača vazduha. Najjači model Philips prečišćivača ima CADR od 500 m3/h.
Takav uređaj će očistiti vazduh u prostoriji površine 20m2 za samo 6 minuta, a zahvaljujući 3D cirkulaciji, čist vazduh dopire do svakog dela prostorije i brže.
Slika: Youtube screenshot
Unesite biljke u svoj dom
Biljke su lep i ekonomičan način da popravite kvalitet vazduha u kući. One, zajedno sa mikroorganizmima koji žive u njima, mogu da uklone razne vrste hemikalija, kao što su trihloretilen, benzen, formaldehid, ksilen i amonijak. Isprobajte aloju, fikus, bambus ili bilo šta iz porodice dracaena. Pored toga što su lepe, ove biljke su i prilično žilave, pa je u redu preskočiti zalivanje ili dva.
Imajte samo na umu da biljke nisu najbrži ili najefikasniji način čišćenja vazduha: Studija grupe istraživača iz 2017. godine otkrila je da količina ozona koju uobičajene sobne biljke uklanjaju zapravo i nije toliko značajna. Međutim, ako odaberete pravu vrstu biljke i ako je pravilno zalivate i dajete joj hranljive materije, ona vam sigurno može malo pomoći.
Razmislite o termopremazima za zidove i netoksičnim farbama bez mirisa ako sređujete sobu
Sređujete sobu za bebu ili malo dete? Onaj miris sveže farbe koji svi poznajemo zapravo znači ispuštanje gasova i hemikalija kao što su boje, poliuretan i hemijske supstance koje daju miris dugo nakon što se osuše. Taj jak miris može da izazove iritacije očiju, nosa i grla kao i glavobolje, gubitak koordinacije, mučnine, oštećenja jetre, bubrega i centralnog nervnog sistema. Ako ste trudni, okrečite sobu pre termina i dajte joj vremena da se potpuno provetri. Ako je beba već tu, bojite netoksičnim bojama. Razmislite i o termopremazima koji eliminišu buđ i kondenz.
Preporučeni proizvodi:
Tekst je napisan u saradnji sa kompanijom Philips. Zajedno želimo da vam pomognemo da obezbedite čistiji dom za vas i vašu decu.
Pročitajte i: Ne možemo da računamo samo na košavu za čist vazduh