Kako da podstaknete motivaciju i odlučnost kod dece

3min
Mala deca imaju veliku želju da nauče mnoštvo veština i u njima je lako prepoznati unutrašnju motivaciju – ne morate im reći da uče da hodaju ili da pričaju jer jednostavno to rade sama....

Mala deca imaju veliku želju da nauče mnoštvo veština i u njima je lako prepoznati unutrašnju motivaciju – ne morate im reći da uče da hodaju ili da pričaju jer jednostavno to rade sama. Kako rastu ta motivacija kao da opada i deca sve više stvari očekuju od roditelja. Umeju da prate uputstva ali kada naiđu na problem odmah zovu odraslog da pomogne.

 

Samostalno prevazilaženje problema i traženje rešenja je važno za svaki posao, ali decu tome jednostavno niko ne uči. Bilo da je vaše dete sasvim malo, već ide u školu ili je tinejdžer postoje načini da ga naučite da savlada ove veštine. Evo kako:

Počnite već od malena dopuštajući detetu da istražuje okolinu za koju znate da je bezbedna, bez konstantnih upozorenja i zaustavljanja. Cilj je da budu slobodna za otkrivanje sveta, ali budite uvek u blizini.

 

Slika: dodgedavies/flickr.com

<===End of Page===>

Nemojte da preterujete sa pohvalama. Na primer, rečenice:  „Oh, našao si cvet. Zar nije lep? Ti si baš divan dečko!“ su malo mnogo. Dovoljno je jedno iskreno „Wow, našao si cvet. Bravo.“ I dete će biti ponosno na sebe.

 

Slika: The Epic Beat/flickr.com

<===End of Page===>

Pustite dete da samo i na svoj način reši male probleme. Nemojte odmah trčati da pomognete ili ispravite već mu dozvolite da razmisli, proba, uvežba i nauči samo.

 

Slika: Mark Beery Photography/flickr.com

<===End of Page===>

Pokušajte da što češće verbalizujete vaše male probleme i tako detetu pružite priliku da vidi kako ih vi rešavate.

 

Slika: Time.Captured/flickr.com

<===End of Page===>

Dozvolite vašem detetu da oseti i neuspeh. Teško je, ali ako bude imalo prilike da vidi šta ne može bolje će naučiti šta se može i šta funkcioniše.

 

Slika: More Good Foundation/flickr.com

<===End of Page===>

Kada donosite odluku pitajte dete za moguće posledice koje proizilaze iz njih rečenicom tipa „Šta misliš da će se desiti ako…?“

 

Slika: sethstoll/flickr.com

<===End of Page===>

Odredite detetu određene dužnosti i “poslove” koje može da obavlja. To će ga učiniti ponosnim i korisnim u kući. Naučiće u čemu je dobro i shvatiti šta mora još da vežba da bi bilo bolje.

 

Slika: jbcurio/flickr.com

<===End of Page===>

Recite detetu da napiše spisak svojih jačih strana. Ne možemo svi biti dobri u svemu i dobro je da dete zna da ima stvari u kojima je dobro da bi ih se setilo kada naiđe na težak zadatak.

 

Slika: gianmerizzi/flickr.com

<===End of Page===>

Dozvolite detetu da samo bira odeću još od predškolskog uzrasta. Vaše dete ne mora da izgleda kao sa reklame, dovoljno je da mu je udobno. Zapamtite da mogućnost izbora pruža osećanje dostojanstva.

 

Slika: jordy clarke/flickr.com

<===End of Page===>

Da biste detetu omogućili da ojača veštine u kojima je dobro nemojte konstanto hvaliti već mu, pre svega, pružite priliku da ih vežba i pokaže. To je najbolji način da bude sve bolje i bolje.

 

Slika: pcgn7/flickr.com

<===End of Page===>

Naučite dete da napravi listu „za i protiv“ kada donosi velike odluke. Radite i na razmišljanju o uzročno posledičnim odnosima tako što ćete ga navesti da razmišlja o posledicama sopstvenih akcija i prihvati rezultate svojih odluka.

 

Slika: Lorna87/flickr.com

<===End of Page===>

Naučite dete da postoje prioriteti. Napravite listu školskih aktivnosti, ličnih obaveza i društvenih aktivnosti i poređajte ih po prioritetima.

 

Slika: apdk/flickr.com

<===End of Page===>

Postavite zajedno sa detetom dnevne ili nedeljne ciljeve kako bi dete unapred znalo šta ga čeka tog dana. Na kraju dana (ili nedelje) pređite zajedno preko zadatih ciljeva da biste videli kako ih je dete savladalo. Obratite uvek pažnju na vaš ton, najbolje je da pričate bez ikakvog osuđivanja i grdnje kako dete ne bi unapred odustalo.

 

Slika: BOSSoNe0013/flickr.com

<===End of Page===>

Dopustite detetu da shvati gde je pogrešilo i preuzme na sebe odgovornost za sopstvenu grešku. Dajte mu šansu da samo nađe način da popravi situaciju. Ako dete nauči ove veštine od malena biće spremnije i odgovornije u donošenju teških odluka kada poraste.

 

Slika: horizontal.integration/flickr.com

 

Kako vi podstičete motivaciju i samostalno donošenje odluka kod vašeg deteta?

<===End of Page===>
Redacija is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *