Kako da pomognete deci da se dobro slažu

3min
Prirodno je da se braća i sestre ne slažu baš uvek, pa su u svakoj porodici koja ima više od jednog deteta prisutne prepirke i svađe. Bilo da žele pažnju ili su samo umorna, deca ipak mogu da...

Prirodno je da se braća i sestre ne slažu baš uvek, pa su u svakoj porodici koja ima više od jednog deteta prisutne prepirke i svađe. Bilo da žele pažnju ili su samo umorna, deca ipak mogu da nauče kako da se igraju zajedno i učine dom mirnijim i srećnijim.

 

Evo kako u tome da im pomognete:

Uvedite jasna pravila

Uvedite pravila poštovanja, nežnih reakcija i deljenja stvari kako bi deca imala linije vodilje. Pravila je najbolje da istaknete jasno i kratko kako bi svako dete moglo da ih razume. Budite sigurni da svako dete zna šta vi smatrate prihvatljivim ponašanjem a šta ne u njihovim odnosima i koje su kazne za bezobrazno ponašanje. Ova pravila treba da važe za svako dete u porodici kako bi bilo očigledno da nema povlašćenih.

 

Slika: Julie, Dave & Family/flickr.com.

<===End of Page===>

Ne učestvujte u prepirkama

Dozvolite deci da sama reše svoje probleme i ignorišite tužakanja. Dok su deca još mala moraćete da im pomognete, ali nikako ne stajte na stranu jednog ili drugog deteta. Isto tako, izbegavajte da konstantno okrivljujete jedno dete za sve što se dešava i porazgovarajte nasamo sa svakim od njih kada je to potrebno.

 

Slika: Emery Co Photo/flickr.com.

<===End of Page===>

Pokušajte da uklopite dečija interesovanja

Često svađe izbijaju iz razloga što jedno dete hoće da se igra određene igre a drugo nešto različito od toga. Podstaknite u ovim trenucima decu da razmisle kako da ukombinuju te dve želje i osmisle zajedničku igru.

 

Slika: rolands.lakis/flickr.com.

<===End of Page===>

Organizujte naizmeničnu igru

Još jedan način da pomognete deci kada ne mogu da se dogovore oko igre je da upotrebite kockicu. Dete kome ispadne veći broj odlučuje igru za prvih 15-20 minuta nakon čega je red na drugo dete.

 

Slika: Lars Plougmann/flickr.com.

<===End of Page===>

Obezbedite svakom detetu vreme i prostor samo za njega

Čak i ako dele sobu, braća i sestre treba da imaju svako svoj kutak sa ličnim stvarima i igračkama. Ovo će ih naučiti da poštuju svoje stvari drugih ljudi i smanjiti sukobe oko određenih predmeta. Isto tako, svako dete treba da ima određeno vreme za sebe i svoje interese. Dozvolite detetu da se igra sa drugaricom ili drugom bez obaveze da povede i brata ili sestru. Pustite ga da nekada bude samo u sobi i sl.

 

Slika: Stefano Montagner/flickr.com.

<===End of Page===>

Podstičite timski rad

Potrudite se da uvek primetite i pohvalite decu kada se lepo igraju i kada nešto rade zajedničkim snagama. Možete ih i vi stimulisati zadavanjem zadataka u kojima treba zajedno da rade umesto da se takmiče. Ovo će im pomoći da bolje sarađuju. Na primer, umesto da kažete da će dete koje bolje sredi svoj sto dobiti nagradu obećajte da će oboje dobiti nagradu samo ako pomognu jedno drugom.

 

Slika: hoyasmeg/flickr.com.

<===End of Page===>

Pronađite aktivnosti u kojima mogu da uživaju zajedno

Gradite jaku vezu među vašom decom tako što ćete organizovati zajedničke momente u kojima će uživati. Ovo će im pomoći da se usmere na lepe trenutke i smanje učestalost svađa. To može biti neki sport koji im dozvoljava da budu u istom timu, zajedničko gledanje filmova, društvene igre, kuvanje i sl.

 

Slika: rolands.lakis/flickr.com.

<===End of Page===>

Dozvolite svakom detetu da se bavi onim što voli

Svako dete je posebna ličnost sa svojim interesovanjima. Dozvolite zato svakom detetu da se bavi onim što voli. Ako jedno dete hoće da igra tenis a drugo da svira gitaru dozvolite im da posebno razvijaju svoje interese.

 

Slika: Monkey Mash Button/flickr.com.

<===End of Page===>

Ne upoređujte vašu decu međusobno

Ne dovodite decu u situaciju da se nadmeću za vašu pažnju i komplimente. Njihovo upoređivanje može samo da izazove jos više sukoba.

 

Slika: Monkey Mash Button/flickr.com.

<===End of Page===>

Nagradite ih za dobro ponašanje

Kada se vaša deca dobro ponašaju jedno prema drugom slobodno ih nagradite i tako ohrabrite da ponove ovo lepo ponašanje. Nekada to može biti samo pohvala a nekada i mali poklon.

 

Slika: Julie, Dave & Family/flickr.com.

<===End of Page===>

Naučite decu da slušaju jedno drugo

Porazgovarajte nakon svađe i dozvolite svakom detetu da iskaže svoja osećanja prema onom drugom. Kada dete shvati kako njegovo ponašanje utiče na brata ili sestru shvatiće da se nije lepo ponelo i popraviti se vremenom.

 

Slika: nedradio/flickr.com.

<===End of Page===>

Predvidite probleme

Ako se vaša deca konstantno svađaju oko istih stvari, pomozite im da nađu trajno rešenje. Na primer, ako se stalno svađaju oko upotrebe tableta ili televizije, napravite jasan raspored i objasnite koje ćete mere preduzeti ako ga ne poštuju.

 

Slika: r.nial.bradshaw/flickr.com.

<===End of Page===>

Ne okrivljujte nikoga već pričajte o osećanjima

Kada nastane sukob između dece, najbolje je da se usredsredite na osećanja deteta koje je uvređeno i povređeno nego da napadate okrivljeno dete. Naglasite kako se bata ili seka osećaju tužno i povređeno a ne koliko je okrivljeno dete bezobrazno.

 

Slika: CarbonNYC/flickr.com.

<===End of Page===>
Redacija is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *