Svaki bračni par se posvađa s vremena na vreme. Ipak, to što ste ljuti na partnera ne mora da bude destruktivno za vaš odnos – ako znate kako da se svađate.
Pre svega, imajte na umu da je bračne nesuglasice najbolje rešavati čim nastanu. Radite sledeće:
Shvatite da postoje dva problema: vaše emocije i određena situacija
Kada se naljutite na vašeg partnera u igri su skoro uvek dva problema – vaše emocije i stvarni problem. Na primer, recimo da ste se iznervirali jer muž nije sredio sudove. Imate dva problema da rešite – da sredite sudove i da više ne budete ljuti na partnera što nije uradio posao.
Životno iskustvo nam govori da je bolje rešavati probleme posebno i zavisno od prioriteta koji imaju. Ovo važi i za vaše svađe. Pre nego što kažete “Pa dobro, da li možeš bar jednom da središ sudove.” razmislite da li je moguće imati produktivniju diskusiju. Momenat ljutnje je najgori trenutak za žalbe i uvrede. Najbolje je da se odmah odvojite čim osetite da naviru emocije. Iako je bes važno osećanje, on nas sprečava da razmišljamo jasno, blokira empatiju i rešavanje problema. Produktivne svađe su moguće samo kada su oba partnera dovoljno smirena i otvorena da saslušaju jedno drugo i izraze svoja razmišljanja bez osuda.
Naravno, frustracije i iskazivanje besa su normalne pojave. Prihvatanje činjenice da su vaša osećanja odvojena od samog problema svađe postavlja zdravu osnovu za njegovo rešavanje.
Prvo sredite sopstvena osećanja
Svaka osoba ima sopstveni način smirivanja. Kada se nađete na ivici svađe, odvojite momenat za kontrolu sopstvenog stresa i dozvolite partneru da uradi isto. U većini slučajeva, najbolje je da to uradite sami (nekada je dovoljno da jednostavno udahnete duboko). Primenite taktiku koja vama pomaže. Izađite u šetnju, slušajte glasnu muziku, napišite sve na papir i sl.
Najbolji način da ovo ima efekta jeste da unapred opišete partneru na koji način se vi oslobađate od stresa. Takođe, pre nego što se ponovo posvađate, dobro je da i vi znate kako vaš dragi pobeđuje stres. Jasno rečeno “potrebno mi je da se prošetam, bolje je da razgovaramo za par minuta” je mnogo korisnije nego “kako god hoćeš”.
Naravno, obavezno je da se vratite čim se malo smirite. Smirivanjem ste rešili samo jedan problem, iako vam sve može izgledati bolje. Međutim, ako imate dugotrajan problem sa partnerom, on neće nestati jer ste vi opušteniji.
Pozabavite se situacijom nakon što ste se “ohladili”
Kada ste smireni, možete racionalno da pristupite problemu. Prvo, u mnogo ste boljoj poziciji da birate oko čega ćete se prepirati a oko čega ne. Prepirka oko toga što prvi put nije sredio sudove i to nakon dugog dana možda neće imati smisla. Ali, s druge strane, ako su prošli meseci i meseci od kada ste poslednji put bili zajedno, vredi raspraviti.
Birajte kako se svađate
Pristupite svađi na saradničkom nivou. Ako pristupate problemu iz ugla “ja protiv njega”, stvarate prepreke koje nisu dobre za vaš brak. Nasuprot tome, zajedničko rešavanje nesuglasica podrazumeva da oboje težite obostranom razumevanju. Oboje želite da shvatite način na koji drugi posmatra situaciju. Nekada će problem biti samo to kako se vi osećate (žalba na to da se osećate zapostavljeno ako on sve vreme gleda u telefon dok večerate, na primer). Važna stvar je da predstavite problem kao nešto na čemu možete zajedno da radite. Čim odlučite šta treba promeniti, pratite potrebne korake ka boljim navikama.
Pomirite se
Naljutili ste se. Smirili ste se. Porazgovarali ste. Imate plan o tome šta treba da se promeni. Nemojte tu da stanete. Budite bolji od velike većine i radite na rešavanju problema.
Maženje, gledanje filma, sex za pomirenje su sve pozitivni načini da završite raspravu. Imajte u vidu međutim da seks pomirenja može da postane destruktibna navika. Kad god uspete da prebrodite svađu na zdrav način, nagradite se tako što ćete uživati u međusobnom društvu.