Uncategorized

Kako da se ne ugojite tokom praznika

3min
Bilo da ste poznati gurman ili tek s vremena na vreme dozvolite sebi da se „počastite“ omiljenom poslasticom ili brzom hranom, sezona praznika koja se već zahuktava biće izazov za sve nas...

Bilo da ste poznati gurman ili  tek s vremena na vreme dozvolite sebi da se „počastite“ omiljenom poslasticom ili brzom hranom, sezona praznika koja se već zahuktava biće izazov za sve nas koji želimo da krajem januara kaiš i dalje zakopčavamo na istu rupicu. Ako poslovne proslave i ne budu tako učestale, slave i porodična okupljanja sigurno neće izostati, a svi znamo koliko je teško odoleti specijalitetima kojima se omiljena tetka ili baka ponose. Upravo zbog takvih izazova, sakupili smo nekoliko saveta vezanih za ishranu koji mogu da pomognu da u februaru ne tugujemo zbog decembarskih i januarskih slavlja.


Uporedite preterivanje u hrani sa sagorevanjem kalorija

Pre nego što preterate sa hranom razmišljajući da je to samo jedan dan i neće izazvati prevelike posledice, napravite poređenje sa aktivnostima koje su potrebne da bi se sagorele kalorije koje unesete. Primera radi, tokom jednog dana praznika, prosečna osoba unese oko   3.000 kalorija, što je otprilike jednako kao da ste pojeli 10 pljeskavica. Da biste sagoreli toliko energije, bilo bi potrebno 4 sata trčanja, 6 sati tenisa ili 12 sati pešačenja, i sve to za samo jedan dan preterivanja u hrani.


Praznični kilogrami se (najčešće) zadržavaju

Dobra vest je da većina ljudi tokom praznika dobije 2 do 2 i po kilograma više , iako nam se čini da je višak veći zbog osećanja prezasićenosti i tromosti. Loša vest, međutim, je da iako deluje kao da je ovaj višak lako otkloniti, kod velike većine on nekako ostaje oko struka i na drugim kritičnim mestima i čeka novu prazničnu sezonu kada se još malo poveća, pa pred leto uzrokuje pravu paniku pred ogledalom.


Vođenje računa o ishrani kao poklon za sebe

Znamo već da je proaktivan pristup ishrani tokom praznika mnogo jednostavniji od skidanja kilograma kada se jednom nakupe oko struka. Disciplina jeste težak zadatak u vreme kad svi sebi malo popustimo kočnice i opustimo se, ali ako zdravo i fit telo posmatramo kao post-praznični poklon za sebe, biće nam lakše i poštovanje nekoliko jednostavnih pravila vezanih za ishranu.


Bez izgladnjivanja

Izbegavajte izgladnjivanje celog dana kako biste naveče mogli da se počastite svim što vam padne na pamet sa švedskog stola. Pohovane poslastice i đakonije sa roštilja rolovane u slanini se vrlo brzo „smeštaju“ oko struka. Nastojte da tokom dana jedete umereno a pre večere pojedite jednu voćku da vas malo zasiti pre sedanja za bogatu trpezu.


Izbegavajte bespotrebno grickanje

Ovo je jedan od najtežih zadataka jer ponekad grickao nesvesno, da popunimo vreme ili zato što svi u okolini nešto jedu, ali dobra taktika je da dok razgovarate sa dragim ljudima odaberete poziciju malo dalje od stola i grickalica kako ne biste stalno padali u iskušenje.


Učestvujte u kreiranju švedskog stola

Ako idete na žurku na kojoj svako donosi neko jelo, izbegnite sveprisutnu rusku salatu i slične visoko kalorične specijalitete, umesto toga spremite neki zdrav obrok, recimo sos od spanaća za umakanje i mini tortilje od integralnog brašna.


Ograničite alkohol

Čak i ako vam se čini da je neophodan za dobro raspoloženje, ograničite unos alkohola – ne samo da podstiče apetit, alkohol drastično smanjuje sposobnost organizma da sagoreva kalorije satima nakon konzumacije. Ovo ne znači da apsolutno treba da se odreknete omiljenog pića, ali birajte mudro: izbegavajte visoko kalorične mešavine pića i odlučite se za vino ili šampanjac umesto toga. Primera radi: pola čaše šampanjca ima 70 kalorija, u poređenju sa recimo 200 kalorija viskija ili 340 kalorija koliko sadrži jedna margarita.


Kad ste u problemu pred prebogatom trpezom – opredelite se za proteine i povrće

Poznata nam je situacija kad ne znamo odakle da krenemo pred stolom na kome ima svega i svačega, a pažnju najviše privlače „zabranjene“ poslastice. Kad ne znate odakle da krenete, naš savet je da počnete sa zelenišem, nekom jednostavnom salatom ili povrćem kao bezbednom opcijom i nastavite sa ćuretinom, ribom, račićima ili manje zrelim sirom kao izvorom proteina.


Zadržite kontrolu

Izbegavajte preteranu reakciju na preterano opuštanje i uživanje u hrani. Rečenica „Ionako sam uprskao/la, sad mogu i da nastavim sa hranom…“ ne samo što nije tačna, već je i poražavajuća u motivacionom smislu.  Jedno veče udovoljavanja i preterivanja sa hranom neće uprskati celu nedelju zdrave ishrane, osim ako vi to sami ne dozvolite!


Ako preterate sa hranom ilipićem, nije kraj sveta, samo se vratite na normalan način ishrane što pre i dodajte malo više kretanja i vežbanja, tako ćete pomoći svom telu da se oseća bolje, a i izgledaćete bolje i biti zadovoljniji jer odmah preduzimate nešto po pitanju viška kalorija.


Da li ste se vi pripremili za obilje hrane na prazničnoj trpezi i koja je vaša taktika?

Jovanna is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *