Slika: sean dreilinger/flickr.com
Tantrum je nešto što ne zaobilazi ni najbolju od najbolje dece. Svako dete će u jednom momentu odraditi jedan performans tantruma. Zašto se tantrum javlja? Veoma je jednostavno: deca mlađeg uzrasta teško izražavaju emocije rečima, što dovodi do frustracije.
Deca se frustriraju zbog raznih okolnosti: kada, na primer, ne mogu da obuku lutku, kada ne mogu da održe korak sa starijom braćom i sestrama. Borba moći se javlja kada vaše dete želi više nezavisnosti i autonomije nego što može da podnese.
Sprečiti napad besa može da izgleda kao nemoguća misija, ali evo kako to da postignete:
- Postarajte se da vaše dete nema napade traženja negativne pažnje. Neka vam pređe u naviku da ga svaki put pohvalite kada primetite da radi nešto dobro, nagradite ga svojom pažnjom za dobro ponašanje.
- Postarajte se da vaše dete ima kontrolu nad nekim stvarima. Dajte mu da bira hoće li recimo jabuku ili bananu za užinu. Da izabere igračku koju će da nosi. Takvi izbori mogu da mu zadovolje želju za nezavisnošću.
- Kada se dete igra ili pokušava da savlada novu veštinu, ponudite mu igračke i igre u skladu sa njegovim godinama. Uvek počnite sa nečim što se lako savladava, a onda pređite na zadatke koji su teži.
- Kada vaše dete ima neki zahtev, pomno ga ispitajte. Da li traži previše? Ukoliko ne, i u koliko je u skladu sa uzrastom, zašto da ne, ponekad nije loše biti fleksibilan.
- Upoznajte granice vašeg deteta. Koliko može da izdrži umorno, procenite da li je pametno baš u datom trenutku ići u nabavku ili može da sačeka dok se dete ne odmori.
Šta kada se pojavi tantrum?
Kada nastupi tantrum, koliko god zvučalo ludo, potrudite se da ostanete prisebni i mirni. Ne komplikujte situaciju svojom frustracijom. Deca osete kada su roditelji uznemireni, pa kada se njihove frustracije ujedine nastane haos. Pokušajte da razumete odakle dolazi detetova frustracija. Na primer, biće vam potpuno razumljiv ispad ako premotate film i setite se da je vaše dete doživelo neko razočaranje.
Ignorisanje tantruma je takođe način da se izborite sa njim. Samo nastavite sa svojim aktivnostima, kao da dete ne vrišti pored vas. Postarajte se da ga imate u vidokrugu, kako se u napadu nervoze ne bi slučajno povredilo.
Nekoj deci je veoma teško da zaustave tantrum i iskontrolišu bes. Ako vaše dete spada u ovu grupu, nastupajte tako što ćete mu uvek prvo objasniti da ste tu da mu pomognete da se smiri. Međutim, to ne znači da treba da mu udovoljite ukoliko se ljuti zbog nečega što ne može da dobije. To samo znači da ste fizički uz njega i tu da ga zagrlite. Kada se dete smiri recite mu da ste ponosni na njega zato što se izborilo sa besom.
Kako se detetove govorne sposobnosti budu poboljšavale s godinama, ono će mnogo bolje moći da se izbori sa frustracijom i tantrumima. Ukoliko se situacije nastave i vama postane teško da izađete na kraj sa besom vašeg deteta, potražite pomoć psihologa.
Da li je vaše dete imalo napad besa? Šta vi radite u toj situaciji?