Vaša tek novorođena beba najviše vremena provodi spavajući ali iz nedelje u nedelju primetićete velike napretke i uslediće sve češće buđenje. Evo nekoliko važnih razvojnih tačaka i predloga kako da podstaknete radoznalost kod vaše bebe i tako stimulišete njen razvoj.
Po rođenju, bebina glava je velika i teška u odnosu na ostali deo tela. Kada beba leži na leđima glavica ostaje na jednoj strani. Ruke su zatvorene, sa palcem u šaci. Bebini pokreti se ograničavaju uglavnom na ruke, široki su i grčeviti.
- U narednim nedeljama beba će početi da se kratko fokusira na predmet koji se nalazi ispred njenih očiju.
- Do četvrte nedelje beba će moći da prati pogledom predmet u laganom pokretu sa stane do sredine pre nego što se okrene na stranu. Moćiće i da reaguje na iznenadnu buku izrazom lica ili naglim zaustavljanjem pokreta.
- Do šeste nedelje će moći da se osmehne.
- U osmoj nedelji već prepoznaje vaš glas.
- Sa tri meseca će biti mirna ležeći na leđima. Moćiće da prati igračku pri pokretu sa jedne strane na drugu i gore – dole. Pokreti će postati nežniji i proračunati ali će uvek biti srećno da maše nogama po vazduhu. Zainteresovaće ga ruke jer će umeti da ih stavi na stomak i posmatra. U ovom periodu može početi da reaguje na poznate situacije osmehom, gugutanjem i uzbuđenim pokretima za hranjenje, kupanje i sl.
- Sa četiti meseca će moći da uhvati zvečku i počinje razvoj koordinacije potrebne za prinošenje igračke ustima. Počeće i da se podiže rukicama i drži glavu gore kada je položena na stomak. Imaće nagon da se prevrne iz ove pozicije u položaj na leđima.
Kako da pomognete vašoj bebi da sve ovo nauči?
Vizualna stimulacija
Bebe u početku privlače jaki kontrasti kao npr. bela i crna boja ili jake boje kao što je crvena. Posebno je zainteresovano za likove i najlakše joj je da fokusira predmete udaljene 15-20cm od lica. Pokušajte da pomerate igračku ili vaše lice polagano sa jedne na drugu stranu kako biste naveli bebu da vas prati pogledom. Kada savlada levo-desno pokušajte sa gore-dole.
Slušanje i pričanje
Osmonedeljna beba odlično prepoznaje vaš glas i brzo nakon toga će poznavati i ostale. Pričajte stalno vašoj bebi, to će joj pomoći da se fokusira na vas i razvije sposobnost osluškivanja važnu za razvoj govora. Važno je da znate da ne morate da se ograničavate na bebeći jezik, čitajte joj i pokazujte slike kako bi se njen rečnik svakodnevno bogatio.
Kontrola glave
Oko trećeg meseca beba zna da drži glavu u sredini kada leži na leđima. Ako joj ne ide pokušajte da joj napravite oslonac uvijenim peškirom ili posebnim duguljastim jastučetom za bebe koji se uvija oko glave. Dobra vežba za skupljanje ruku ispred stomaka je i mala “teretana” za bebe koja ima viseće elemente koji stimulišu hvatanje. Dobro je da ponekad oslobodite bebu pelene. Možete podsticati šutiranje tako što ćete ispod čaršava staviti mekane igračke ili šušteći papir na dno kolevke ili kolica da bi ono tu šutiralo.
Kada dete počne da podiže glavicu preko vašeg ramena možete podsticati jačanje vrata vizuelnom stimulacijom u ogledalu ili kroz zatvoren prozor.
Igra rukama
Tokom prvih šest nedelja hvatanje rukom je kod bebe refleksno ali pružanjem igračaka koje ono može da hvata stimulišete bebin razvoj hvatanja.
Birajte igračke koje mala beba može da uhvati, npr. male mekane zvečke koje ispuštaju neki zvuk pri pomeranju.
Bebin jezik
Stimulišite vokalizaciju vašeg deteta tako što ćete mu ponavljati zvuke koje ono ispušta i sačekajte njegov odgovor. Beba će biti oduševljena ovim “razgovorom”.