Važan početak
Pre kuvanja postoje dva koraka koja nikada ne preskačem bez obzira koju vrstu pirinča ili recepta koristim za pripremu obroka.
- Pranje – koju god vrstu pirinča da pripremate, treba ga dobro oprati hladnom vodom. U činiju sipate pirinač i vodu, promešate rukom te prospete vodu. Ovaj proces ponovite nekoliko puta.
- Potapanje – najidealnije je kada oprani pirinač potopite preko noći u hladnoj vodi. Ako to niste uradili, dobro je da bude potopljen u hladnoj vodi bar neko vreme.
Ova dva koraka služe da se otklone nečistoće i skrobasti (brašnasti) pokrivač. Uz to se skraćuje i vreme termičke obrade jer dolazi do bubrenja zrna.
Kako ćete dalje pripremati pirinač zavisiće ponajviše od vaše navike i ukusa.
- Termička obrada na pari – uglavnom se na ovaj način priprema pirinač po receptu istočnjačke kuhinje. Prvo se pirinač krčka u korpi za paru u loncu oko 7-8 minuta a potom se korpa podigne na lonac pa se “pari” na visokoj temperaturi još 10 minuta.
- Kuvanje – kada se ovom metodom priprema pirinač, treba sipati dovoljno vode i to u istoj količini sa pirinčem i još malo većom. Bez obzira po kom receptu da pripremate pirinač, nikako nemojte da skidate poklopac sa šerpe, čak i posle 20 minuta kada isključite ringlu neka ostane poklopljeno. Ako kuvate na tihoj vatri trajaće duže vremena dok na jačoj vatri kraće.
Dok su vrhunski kulinari isprobavali načine kako pripremiti pirinač koji će zadovoljiti nepca gastronomskih kritičara, naučnici su istražili kako poboljšati njegovu hranljivu vrednost to jest smanjiti energetsku vrednost. Pirinač (beli) uglavnom ima brzo-resorbujuće ugljene hidrate. Oni se brzo pretvaraju u glukozu i tako mogu nepovoljno uticati na insulin te stvarati mast (salo).
Prema naučnicima, pirinač se priprema na sledeći način. Treba prokuvati vodu, dodati joj kokosovo ulje a na kraju i sam pirinač. Na šolju pirinča ide jedna kašičica kokosovog ulja. Kada se pirinač skuva, treba ga ostaviti u frižider na hlađenje oko 12 sati. Pre služenje je dovoljno da se podgreje.
Naučnici tvrde da se ovim putem za 50% smanjuje kalorijska vrednost pirinča, što je rezultat same hemije namirnica. Ulje i brzo-resorbujući ugljeni hidrati iz pirinča stvaraju nove formacije te nastaju sporo-resorbujući ugljeni hidrati.
Moj recept za pirinač
Moram da naglasim da ja skoro uvek pripremam integralni pirinač. Posle prva dva koraka koja su gore navedena, radim sledeće:
- Prvo se dinsta luk na vodi i ulju.
- Kada je luk omekšao, doda mu se pirinač i voda kako je gore navedeno.
- Kuva se 20 minuta poklopljeno.
- Kada se skloni sa ringle začinim ga po ukusu pa ponovo ostavim poklopljeno do služenja.
Kako vi spremate pirinač?
Autor: Dijana Radetić, nutricionista i mama
Još njenih recepata i saveta pronaćićete na linku Saveti i zdravi recepti.
Kontakt: zdravljenadan@gmail.com Telefon: 061 2369 777
Možete je pratiti na blogu Zdravlje na dan |