Pušenje je jedan od najvećih zdravstvenih rizika kojima su današnji tinejdžeri izloženi. Iako je broj pušača u našoj zemlji prema podacima Ministarstva zdravlja u padu, što zbog poskupljenja što zbog uvođenja Zakona o zabrani pušenja na javnim mestima, duvanski dim je i dalje alarmantno prisutan u našim životima.
Štetni efekti pušenja kod tinejdžera su izraženiji nego kod odraslih, osim toga oni lakše postaju zavisni čak i na manje doze nikotina. Istraživanja pokazuju da čak 85 odsto ljudi koji počnu da puše pre devetnaeste godine postaju doživotni pušači. Ova brojka je posebno zastrašujuća ako znamo da pušenje može da skrati život deteta pušača i do deset godina.
Obzirom da se prve navike i vrednosti nose iz kuće, bez obzira na uticaje okoline, roditelji ipak mogu da učine nešto da spreče nastanak ove opasne navike. Iako adolescentima dim cigarete ponekad deluje kao najprivlačnija stvar na svetu jer svi u njihovom društvu puše, i iako se osećaju apsolutno nepobedivim i svemoćnim pa im ni pretnja ugroženja zdravlja ne deluje opasno, postoje načini da im pomognete da ne steknu ovu naviku.
10 oprobanih saveta u borbi protiv pušenja tinejdžera
1.Nemojte da pušite.
Stav roditelja prema nikotinu i njihovo ponašanje defnitivno utiču na tinejdžere. Štaviše, mnogi tinejdžeri počnu da puše zato što i njihovi roditelji to rade. Zato, nemojte da palite cigaretu u kući. Ako baš morate da pušite, ne radite to u kući i oko dece. Cigarete držite podalje od očiju i van dohvata ruke. Time ćete spasiti ne samo svoj nego i život svoje dece.
2.Razgovarajte o tome.
Počnite da razgovarate sa decom o opasnostima vezanim za pušenje. Nikada nije prerano za ovaj razgovor, neka vaša deca znaju da je pušenje zavisnost i da često može da dovede do smrti. Objasnite deci da je mnogo lakše postati zavistan u njihovom uzrastu. Poenta ovog razgovora je da jasno zauzmete stav da ste protivnik pušenja.
3.Opišite moguće probleme u budućnosti.
Tinejdžeri sebe doživaljavaju kao nepobedive i besmrtne osobe, ali važno je da razumeju da postoje opasnosti po zdravlje koje mogu da budu toliko ozbiljne da ugroze život. Ukoliko imate primer u porodici, opišite kako je nikotin uticao na osobu koju možda i oni znaju, rođaka ili poznanika koji je preminuo od raka pluća ili moždanog udara. Umesto suvoparnih statistika o opasnosti nikotina, predočite detetu svu ozbiljnost pušenja na primeru prave osobe (ima puno poznatih ličnosti koje su bile žrtve pušenja, pronađite neku od njih). Na taj način imate više izgleda da probijete onaj lagodni stav „Ma, to se meni ne može desiti“.
4.Uvedite zabranu pušenja u kući.
Istraživači sa Bostonskog Zavoda za javno zdravlje su objavili podatke koji nedvosmisleno ukazuju da tinejdžeri iz porodica u kojima vlada zabrana pušenja u kući u mnogo većem broju slučajeva usvajaju nepušački stav i ređe postaju pušači od dece koja dolaze iz kuća u kojima se puši. Stoga svi zajedno, kao porodica, donesite odluku o tome da duvanski dim nije dozvoljen u vašoj kući. Obavestite i rodbinu i prijatelje o tome, bacite pepeljare u đubre i ne dozvolite pušenje u kući nikome.
5.Naučite decu kako da se odupru pritisku vršnjaka i odbiju ponuđenu cigaretu.
Veliki broj tinejdžera koji puše jednostavno ne umeju da se odupru pritisku vršnjaka. Kada ih drugari ohrabruju da zapale cigaru, oni povuku dim kako bi ostali deo društva ili sprečili da ih društvo ismeva. Pritisak vršnjaka svakako možete da očekujete, ali posavetujte dete da odbije ponuđenu cigaru i odgovori drugarima nešto poput “Ne hvala, obećao sam dedi da nikad neću zapaliti cigaru” ili “Neću, strašno me boli glava od cigara”. Ponudite detetu da iskoristi vas kao izgovor u stilu: “Moja mama namiriše da sam pušio na kilometar, neće me pustiti na ekskurziju ako me uhvati da pušim”. Ako mislite da vaše dete ne želi da puši ali ne ume da se odupre uticaju vršnjaka, pomozite mu da pronađe izgovor kako bi izbegao zadirkivanje ili nelagodu u društvu bez paljenja cigarete.
6.Obratite pažnju na navike drugova.
Prijatelji su apsolutno najuticajnija grupa u životu tinejdžera pa stoga obratite pažnju na to sa kim se druži vaše dete. Mnogo je teže reći „Ne“ cigarama ako čitavo društvo puši. Tinejdžeri koji pušenje shvataju kao društveno prihvatljivo ponašanje će biti mnogo skloniji da počnu da puše, a kasnije lakše i da piju ili koriste marihuanu.
7.Uticaj filmova.
Tinejdžeri često kao „kul“ ponašanje prihvataju ponašanje i stav loših momaka u filmovima, čak i deca koja inače nisu izložena velikom riziku da počnu da puše (iz porodica u kojima sene puši, nisu izloženi vršnjačkom pritisku). Istina je da ne možete da pratite sve filmove koje vaše dete gleda, ali razgovarajte sa njim o pušenju likova iz filma i nastojite da sprečite razvoj te navike.
8.Izračunajte trošak.
Odvojite vreme za praktičnu pokaznu vežbu iz matematike i zajedno sa detetom izračunajte koliko bi koštala navika pušenja. Koliko košta jedna cigareta dnevno, koliko bi trajala paklica, pa dodajte broj cigareta koji bi se podelio sa drugovima. Uporedite sumu koja je potrebna za cigare sa iznosom džeparca ili još bolje sa cenom nečega što vaše dete želi da kupi,recimo CD uređaj ili nova torba.
9.Ne zaboravite na mogući uticaj depresije.
Psiholozi su istraživali povezanost pušenja kod tinejdžera sa adolescentskom depresijom i primetili da pušači u tom uzrastu imaju veću sklonost ka depresiji i pokazuju više simptoma depresije od onih koji puše manje. Ne zaboravite da depresija može da bude skriveni razlog za početak pušenja kod vašeg tinejdžera. Ako sumnjate u tako nešto, potražite savet lekara.
10.Obezbedite stručnu pomoć svom detetu!
Ako je vaš tinejdžer već postao zavistan, lekcije na temu „Sprečiti pušenje“ vas neće dovesti ni do kakvih rezultata. Umesto toga, potražite stručnu pomoć. Postoji nekoliko desetina savetovališta za odvikavanje od pušenja pri domovima zdravlja i drugim zdravstvenim centrima širom zemlje (spisak savetovališta sa adresama i kontaktima možete naći na sajtu Ministarstva zdravlja (link: Savetovališta za odvikavanje od pušenja), a ako ne znate kome treba da se obratite konsultujte svog lekara. Ukoliko imate privatno zdravstveno osiguranje proverite da li vaša polisa podrazumeva besplatne programe odvikavanja i u kojim ustanovama. Pušenje jeste jedan od najvećih zdravstvenih rizika i uzroka smrtnosti, ali isto tako uzrok koji je najlakše moguće sprečiti!
Da li se u vašoj kući puši? Na koji način vi nastojite da sprečite pušenje kod vaše dece?
Jovanna is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.