Kako da zaštitite decu od smartfona ali i vaš smartfon od dece (korak po korak)

3min
Ako vaše dete misli da je vaš telefon samo još jedna od njegovih igračaka, ne brinite, niste jedini. Svi znamo taj osećaj! Pametni telefoni mogu da budu odličan izvor dečje edukacije na...

Ako niste zaštitili telefon, vaše radoznalo dete može da obriše vaše važne podatke. Pored toga, dete može nenamerno da ispusti vaš telefon i da ošteti njegov ekran, posle čega vam jedino preostaje da ga date na otkup, jer se popravka obično ne isplati. Da vam ne malerišemo, ali ako se to desi, a neznate šta da radite sa polovnim, neispravnim telefonom, možete probati ovde.

 

A pre nego što detetu predate vaš pametni telefon ili tablet u ruke, pročitajte ove savete koji će vam pomoći da vaše dete, ali i vaš mobilni uređaj budu bezbedni.

 

#1 Kupite trajnu masku

Kao prvo – uložite u trajnu masku ili futrolu da bi ste zaštitili vaš telefon od slučajnih padova i polivanja. Potražite futrolu otpornu na vodu, u slučaju da vaš telefon nenadano ode na plivanje u baru (i sami znate koliko deca vole bare), ili još gore, u slučaju da završi u toaletu. Pri odabiru maske, uverite se da ona pokriva ceo telefon, pozadinu, stranice, vrh i prednje delove. Maske napravljene od visokvalitetne gume ili polikarbonata su najtrajnije i predstavljaju najbolju zaštitu za vaš telefon od padova i habanja koji su gotovo neizbežni kada se telefon nađe u rukama vašeg mališana.

 

#2 Zaključajte vaš ekran

Najlakši način da sprečite vaše dete da pristupi bilo kom sadržaju na vašem telefonu je da zaključate telefon pomoću šifre, dodirnog ID-a ili šablonskog ID-a. Na taj način, ako vaš telefon ostane bez nadzora i na dohvat ruke, vaše dete neće moći da ga otključa ukoliko ne zna šifru. Kao dodatnu sigurnosnu meru menjajte šifru svakih nekoliko meseci.

 

Postavljanje šifre na iPhone-u

Idite na Settings > ID & Passcode. Videćete opciju „Add a Fingerprint“ da bi ste uneli dodirni ID, i opciju da dodate ili promenite šablonski četvorofcifreni numerički kod za zaključavanje ekrana.

 

Postavljanje šifre na Android-u

Idite na Settings – Lock Screen. Dobićete opciju da izaberete ili kod ili šablosku šifru. Za opciju šablona moraćete da povežete najmanje četiri tačke da bi šifra bila odobrena.

 

#3 Šifra za zaključavanje Google Play prodavnice

Gugl prodavnica je jedno od najprivlačnijih mesta za mališane. Da bi ste se zaštitli od neplanirane kupovine i pretplate za aplikacije, igrice i knjige koje vaše dete želi, ili greškom kupuje, postavite šifru za ograničen pristup u Google Play prodavnici. Idite na Settings u Google Play aplikaciji. Pronađite opciju za potvrdu identiteta prilikom svake kupovine, uđite na nju i postavite odgovarajuću šifru.

 

#4 Postavite Android / iPhone roditeljsku kontrolu

Stariji Android tableti pružaju mogućnost da napravite posebne korisničke naloge za svakog člana vaše porodice. Možete napraviti „ograničeni“ profil, koji vam omogućava da kontrolišete pristupe.

 

Podešavanja – skrolujte naniže i selektujte Users. Dodirnite „Add user or profile“ da bi ste napravili običan ili ograničeni korisnički profil. Dodirnite ograničeni profil kada podešavate nalog za vaše dete. Pojaviće se lista instaliranih aplikacija na telefonu, sa opcijama on/off sa strane. Po fabričkim podešavanjima ograničeni profil nije u mogućnosti da pristupi bilo kojoj instaliranoj aplikaciji na vašem telefonu. Listajte i uključite aplikacije i pregledače za koje želite da budu dostupne mališanu.

 

Postavljanje roditeljske kontrole za aplikacije za kupovinu na vašem Android-u

Idite na Google Play – dodirnite ikonu Play Store u gornjem levom uglu da biste otvorili meni.

 

Zatim Settings – Content Filtering (ispod User Controls). Možete da odaberete nivo zrelosti koji biste voleli da podesite za vaše dete i dodate šifru da bi sprečili dete da menja ta podešavanja. Sledeći korak: idite na Settings – zahtevajte šifru za kupovinu, i kliknite na „For all purchases“ (za sve kupovine). Ovo će onemogućiti vaše dete da preuzima bilo kakve aplikacije bez vašeg znanja.

 

iPhone roditeljska kontrola

iPhone telefoni imaju roditeljsku kontrolu koja vam omogućava da ograničite instaliranje bilo kakvih aplikacija (You tube, camera, iTunes), da isključite skidanje i brisanje aplikacija, blokiranje aplikacija i veb sajtova, kao i da isključite funkcije kao što su usluge lokacije i podešavanje naloga. Roditeljske kontrole su zaštićene šifrom, tako da vaše dete ne može da ih promeni.

 

Podesite roditeljsku kontrolu na vašem iPhone-u

Idite na Settings – general – Restrictions. Naći ćete listu svih aplikacija i funkcija na vašem telefonu, tako da možete odlučiti koju želite da blokirate.

 

Pričvrstite (pinujte) ekran

Androidi sa novijim operativnim Lolipop sistemom omogućavaju vam da lako zaključate ekran – tačnije da okačite (ili kako to Gugl kaže da „pinujete“) željenu aplikaciju na ekranu. Screen pining opcija služi za zaključavanje celog telefona osim pinovane aplikacije.

 

#5 Onemogućite dostupnost podataka sa mobilnog telefona

Razmislite o tome da li je detetu stvarno potreban prenos podataka na vašem mobilnom telefonu. Odgovor je verovatno negativan, pa biste jednostavno trebali da isključite prenos podataka (mobile data). Na taj način ćete sačuvati vaše datoteke i sprečiti mogućnost da dete slučajno uključi bilo kakva preuzimanja.

 

Autor: Dragan Antić, tata

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *