Kako deca reaguju kada vide modne reklame? (VIDEO)

3min
Činjenica je da modni brendovi ulažu mnogo novca u modne reklame i kampanje da bi plasirali svoje proizvode i privukli što više kupaca. Nekada koriste poznate zvezde u ostvarivanju tog cilja, a...

Ali, treba naglasiti da svaki modni kontekst ima i svoj društveni. Ne može se gledati na to odvojeno jer utiču jedan na drugi – modni kontekst se obraća kupcu koji je deo društva. Međutim, priče koje plasiraju modne kampanje i fotografije, ne gledaju samo direktni kupci – odrasli ljudi. Gledaju i deca. 

Kako deca vide modne reklame? Hajde da ih pitamo

Jolanda Domingez je ime fotografkinje, umetnice i aktivistkinje iz Madrida koja je pre nekoliko godina napravila istraživanje o tome kako deca primaju poruku koju nam šalju modne reklame koje, volji za istinu, srećemo svuda – u magazinima, na televiziji, internetu, bilbordima…

source: youtube.com/printscreen;

Ona je sakupila nekoliko dece uzrasta od osam godina i pokazala im modne fotografije i reklame poznatih modnih brendova među kojima su „Dior“, „Pepe Jeans“, „Miu Miu“, Aleksandar Vang.

Odrasli mogu da naprave razliku između realnog i fiktivnog, odnosno fantastičnog, ali deca imaju sasvim drugačiju percepciju, a ovo Jolandino istraživanje je pokazalo upravo to.

Ona ih je zamolila da opišu ono što gledaju na fotografijama, a rezultat je sakupljen u video materijal sa naslovom “Deca vs Moda” ili u originalu Ninos vs Moda. Pogledajte ga u nastavku teksta. 

<===End of Page===>

 

Video: Deca protiv mode

 

Na prvu ruku, njihovi odgovori će vam se činiti simpatičnim, pa čak i smešnim. Međutim, kada bolje razmislite, shvatićete da stvari uopšte nisu naivne.

Tako na primer, o kampanji Aleksandra Vang (na slici je žena u toaletu), jedan od komentara je :"To je devojka koja kaki”, ili “Možda je pijana, kako da joj pomognemo?”.

source: youtube.com/printscreen;

Ono što je još upečatljivije je da deca imaju potputno različitu percepciju fotografija na kojima su muškarci i onih na kojima su žene.

Svaka reklama koja je predvođena ženom sa njihove strane je primljena kao negativna. Žena im izgleda uplašeno, povređeno, usamljeno, tužno, pod uticajem droge, ljuto, gladno, pod stresom, pa čak i kao da je mrtva.

source: youtube.com/printscreen;

Sa druge strane, reklame sa muškarcima doživljavaju pozitivno.

“Izgledaju kao heroji”, “Izgledaju kao da studiraju na nekom Univerzitetu… I ja želim da studiram kada porastem”, “Izgledaju srećno”, “Meni liče na one koje rade u nekoj dobroj kompaniji… zbog toga su i srećni”, su samo deo komentara.

Žena sa poda reklame brenda “Miu Miu” je ostavila veoma loš utisak kod jedne od devojčica, koja je istakla da ne želi da bude takva devojka kad poraste.

<===End of Page===>

 

source: youtube.com/printscreen;

Ovim videom, Domingez je želela da skrene pažnju i da utiče na to kako su žene pretstavljene u modnim kampanjama i kakav uticaj mogu imati na decu koja to svakog dana gledaju.

Pet godina kasnije, pogledali smo kampanje koje su brendovi radili u protekloj godina. Može se reći da ima pomaka jer se sada uveliko propagira ženska moć, ali se ide u drugu krajnost.

modne reklame – Balenciaga 2019

source: @balenciaga;

Takođe, sve zastupljeniji su androgeni modeli, koji mogu zbuniti decu, a i pored svih moćnih reči i poruka, seksualizacija je ostala dominatna i taj uticaj se nije smanjio. 

Pročitajte i: Seksualizacija i brzo odrastanje

modne reklame – Gucci – 2019

source: @gucci;

Na kraju, poenta je da se deluje sa više odgovornosti i da se razmišlja o poruci koja se šalje. 

Da li ste probali da komentarišete modne ili bilokoje druge reklame sa decom, da vidite šta ona shvataju? 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *