Kako do više mleka?

3min
Da li možete da utičete na proizvodnju mleka i tako bez veće muke imate uvek spreman obrok za vašu bebu? Lekari objašnjavaju da je moguće. Evo i...

 

 

 

Nemojte pasti u iskušenje da dohranjujete bebu veštačkim mlekom: ovaj dodatak može uticati na umanjeno nadolaženje mleka. Bolje je ponuditi još jedanput dojku, to je najbolji način da se stvori više mleka.

 

 

Proizvodnja mleka je stimulisana potražnjom od strane vašeg deteta: što više dete sisa, više mleka se proizvodi.

 

Da bi se olakšao ovaj proces ponude i potražnje, dojite dete svaki put kada to traži. Moguće je da se na početku hrani često i neregularno, ali vremenom će se i podoji razrediti. I zapamtite: može biti potrebno i 5-6 nedelja da bi se postigla ravnomerna proizvodnja mleka.

 

Automatski proces

Tokom tih prvih podoja, računajte na urođene sposobnosti vašeg deteta. Vodiće ga vaš miris i topli i mekani dodir vaše kože. A ako vam deluje pomalo zbunjeno, samo ga pomazite po obrazu i instinktivno će se okrenuti ka dojci, otvoriće usta i potražiće bradavicu.

 

Na taj način priroda dozvoljava mališanu da vežba, a kako bi mu ostavila vremena da nauči da okusi zadovoljstvo sisanja, u prvim nedeljama proizvodnju mleka podržavaju i hormoni. Kada prođe taj period, prolaktin i oksitocin prepuštaju mesto sisanju. Dovoljan je samo taj prost mehanički postupak da bi mlečna žlezda formirala mleko, grudi se redovno prazne i zauzvrat se automatski podstiču da se ponovo napune.

 

 

Od sada pa nadalje, proizvodnja mleka će slediti sistem ponude i potražnje: što više vaše dete sisa, to će više vaše grudi proizvoditi mleka. I što češće ga budete dojili, pre će se mleko proizvoditi.

 

 

Evo nekoliko saveta za dobro funkcionisanje sistema ponude i potražnje:

 

Podojite mališana svaki put kada traži.

  • To je jako važno, iako može da se desi da nekoliko dana traži da sisa čak i desetak puta. Sve je to normalno, dok god se ne reguliše proizvodnja mleka. Pokušajte, stoga, da posmatrate te neprestane susrete kao priliku da se odmorite, a naročito kao najprirodniji način za stimulisanje proizvodnje mleka.

 

U potpunosti ispraznite dojke.

  • Na kraju podoja moguće je da je u dojkama ostalo još mleka. Ako mama želi, može da se izmuze i da sačuva mleko u zamrzivaču kao rezervu koja se detetu daje kada majka nije prisutna.

 

Izbegavajte dohranjivanje.

  • Ne popuštajte pred iskušenjem da zamenite podoje flašicom veštačkog mleka. To može da ugrozi proizvodnju mleka do te mere da u potpunosti prestane. U tom slučaju nema više povratka na dojenje. U početku bebini zahtevi mogu jako da variraju ali, kao što ste već videle, sisanje je ono koje stimuliše proizvodnju mleka. Možda će vam delovati da je period između dva podoja prekratak da bi vam već nadošlo mleko: u prvim danima možete da ga zadovoljite tako što ćete mu opet ponuditi da sisa i to će biti najbolji način da imate još mleka.

 

Odlomak iz knjige “Nova strana života: praktični saveti za roditelje”, Gvido Bruzoni, Rozana Moreto, Leo Ventureli

 

 

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *