Kako izgraditi pravo držanje kičme kod deteta

3min
Pravilno držanje podrazumeva da su uši, kukovi, ramena, kolena i članci u pravoj vertikalnoj liniji. Pravilno držanje je jedan od faktora na koji mora blagovremeno da se utiče jer je bitan kako...

Prema podacima jedne nove studije, tokom koje je pregledano 3.000 dece uzrasta između pet i 16 godina, lekari su izneli šokantan podatak da čak 60 posto dece u našoj zemlji ima loše držanje leđa, kifozu, skoliozu ili lordozu. Zabrinjavajuć je podatak da sa novim generacijama taj broj može i da se poveća. Na pravo držanje kičme deteta najveći uticaj ima vreme provedeno na tabletu i mobilnom telefonu kada deca drže glavu u neprirodnom položaju.

 

Uzroci i posledice nepravilnog držanja

Fizička neaktivnost, preterano sedenje i nepravilan položaj tokom spavanja su neki od glavnih krivaca zbog alarmantne cifre dece koja boluju od nekog oblika poremećaja kičme. Deformitet grudnog koša, spušteni svodovi i ravna stopala su još neke od smetnji koje mogu ozbiljno da naruše zdravlje vašeg deteta.

 

Ukoliko se ne aktivirate dovoljno ili zapustite ovu pojavu, biće daleko teže rešiti problem. Lekari tvrde da deca dolaze kada im je problem već u poodmakloj fazi zbog čega treba uložiti dodatne napore koji su i bolniji za dete. Zbog ovakvih navika, nove generacije će trpeti velike posledice poput gojaznosti, kardiovaskularnih problema, visokog krvnog pritiska kao i psiholoških problema.

 

Preventivno ponašanje na prvom mestu

Razvijanje motorike kod dece se zasniva na korišćenju mišića koji se suprotstavljaju sili zemljine teže, sa kojom se bore, da bi se na kraju uspravili i prohodali. Zabluda je da se deca krive tek u pubertetu s obzirom na to da su prva i druga godina života periodi kada zbog telesne težine i intenzivnog rasta može nastati loše držanje tela.

 

Nakon ovog perioda, sledeći bitan momenat za pravilan razvoj započinje sa sedam godina, kada deca kreću u školu i susreću se sa dugim sedenjem u učionicama. Sedenje u učionicama je i dalje u većini slučajeva ograničeno na tvrde, drvene stolice stoga su kvalitetne radne stolice za učenje u kući, jedna od bitnijih investicija za zdrav razvoj mališana.

 

Pored sedenja, uticaj na kičmu imaju i brojne nove aktivnosti sa kojima se susreću, kao i opterećenja ranca koji mora biti posebno izabran kako ne bi ugrozio zdravlje deteta. Zaboravite na rančeve na jedno rame i lepe, ali nepraktične školske torbe. U tom uzrastu je pravilan anatomski oblik ranca od krucijane važnosti.

 

kicma-pravilno-drzanje

 

Vežbe i sport su neophodne

Krivljenje kičme nije pojava koja se dešava odjednom, te ne čudi činjenica da ni ispravljanje ne može da se desi preko noći. Bilo koja fizička aktivnost će delovati blagotvorno, ali i posebne vežbe koje prepisuju fizioterapeuti.

 

Posebno popularna je Šrot metoda koja je zasnovana na trodimenzionalnom disanju, samokorekciji tela i pravilnoj korekciji karlice. Ova metoda se kombinuje i sa vežbama za jačanje mišića, međutim terapije moraju biti individualne kako bi se stručnjaci u potpunosti prilagodili potrebama svakog mališana. Za ovu terapiju najbitnija je upornost koju ako pokažete, rezulati neće izostatii.

 

Pusitite decu da hodaju bosa

Ravni tabani su jedan od najčešćih deformiteta kod dece koji je takođe u direktnoj relaciji sa pravilnim držanjem. Izvestan broj lekara smatra da previše štedimo svoju decu i da im s tim u vezi ne dozvoljavamo da se bave aktivnostima koje su ranije bile potpuno uobičajene.

 

Za pravilno razvijanje stopala deci treba dozvoliti da šetaju bosa. Dovoljno dugo provedeno vreme u prirodi u kojoj je poželjno da mališani trčkaraju bosi kao i pravilno biranje obuće je još jedna stavka koju ne smete zanemariti.

 

Problem krive kičme 1980. je iznosio 46% kod pregledane dece, a taj broj 2017. iznosi 60%. Kako ne bismo bili deo rastuće statistike neophodno je pratiti razvoj deteta i obavezno obavljati sistematske preglede, kako bi se u skladu sa problemom – blagovremeno reagovalo.

 

Autor: Dragan Antić, tata

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *