Ako ćemo biti iskreni, barem prema sebi, priznaćemo da nas i sama pomisao na život bez neke vrste slatkiša već čini tužnim. Oni malo rigidniji će reći da nam je dovoljno što dobijamo slatko iz svežeg ili orašastog voća. Ipak, ne treba zaboraviti što i sami stručnjaci tvrde, da ishrana osim zadovoljavanja energetskih i nutritivnih potreba, treba da pruži osećaj sitosti, kao i zadovoljstva.
Svi su složni da preterivanje sa slatkišima i grickalicama dovodi do razvoja mnogobrojnih metaboličkih bolesti, kao što su: dijabetes, gojaznost i srčane bolesti. Tako dolazimo do pitanja koje glasi: da li postoji način kako jesti namirnice koncentrisane šećerima a da se umanji njihovo negativno dejstvo?
Nedavne studije nagoveštavaju da postoji nada za uvrštavanje slatkiša u svakodnevnu ishranu.
Pre svega treba istaći da nema razloga zašto bi se potpuno izbacio šećer iz ishrane za većinu ljudinu. U sušti izuzetno je teško pridržavati se ishrane koja je u potpunosti bez šećera. Prosti šećeri su nam potrebni za energiju. Kada bi izbacili u potpunosti šećere, po nas bi to bilo psihološki pogubno. U tom smislu je bolje razmišljati o količini koja neće negativno uticati na fizičko zdravlje ali će ipak zadovoljiti našu psihu.
Šećer ima lošu reputaciju zato što mnoge proizvode, kao što su: gazirani napici, bombone ili bilo koji drugi slatkiši, uzimamo između obroka. Nakon konzumiranja ovih proizvoda dolazi do naglog skoka nivo glukoze u krvi a potom i preterane reakcije i proizvodnje insulina da se spusti nivo glukoze. Konstantno ponavljane ove situacije neminovno vodi do insulinske rezistenicije a onda i razvoja dijabetesa tipa 2.
Ipak, postoje dva načina kako bi se ovaj problem mogao sprečiti. To su:
- umanjenje unosa namirnica bogatih šećerom
- uvrštavanje ovih namirnica u sklopu obroka kako bi se izbegao fokus na sam šećer
Jedno od istraživanja tvrdi da je sve ugljene hidrate, uključujući i šećer najbolje jesti na kraju obroka jer se nivo glukoze u krvi za 50% manje podiže nego kada se ugljeni hidrati jedu prvo. Profesor metaboličkih istraživanja Louis Aronne iz Medicinskog Centra Weil Cornell smatra da bi bilo najbolje uzimati hranu sledećim redom: prvo svežu salatu, potom termički obrađeno povrće i proteine, a na kraju obroka i desert.
Imajući ovo u vidu tako bi smanjili unos šećera i umanjili potrebu za slatkišima nakon jela. Kada napunimo stomak hranom koja je puna biljnih vlakana u kombinaciji sa proteinima lakše postižemo osećaj sitosti na duže vreme.
Ruku na srce, besmisleno je u sezoni slava i pred zimske praznike govoriti o izbacivanju šećera iz ishrane. Zbog toga se pre fokusirajte na raspored namirnica koje ćete uvesti.
I ne zaboravite, umerenost je osnova dobrog zdravlja!
Dijana je nutricionista dijetetičar i mama, član Udruženja Nutricionista Dijetetičara Srbije. Priključite se njenoj Facebook grupi podrške MOGU DA SMRŠAM! Možete je pratiti na blogu Zdravlje na dan