Kako motivisati dete da uči kada ono to ne želi?

3min
Stalno podsećanje dece na školske zadatke samo će im „kvariti“ raspoloženje, nepotrebno stvarati tenziju (i detetu i roditelju), a nije isključeno i da će se javiti otpor prema školi! Od...

Kako učiti na zabavan način?

Matematika

Proces učenja više treba da bude izazov nego obaveza. Ako se npr. zadaci iz matematike predstave kao igra i još im se doda takmičarski duh, vaš cilj je ispunjen! Dete će vežbati to što treba, ali na način koji mu donosi element zabave i pozitivnu emociju. Idealno bi bilo da se ovo izvede kada je više dece u kući, ali u redu je da se pridruže i ostali ukućani.

 

Pravila:

Koliko takmičara ima, toliko se zadataka radi! Uzmite zbirku zadataka i recite jednom od takmičara da zažmuri i prstom dodirne neki zadatak. Pročitajte ga i dajte npr. deset minuta za rešavanje. Ko prvi reši dobija 5 poena, drugi 4, treći 3… Važno je da svako dobije neki poen da bi sve vreme svi bili motivisani da rade. I tako redom, dok se ne obrne krug. Saberite poene i onaj ko ima najviše može, na primer, sutra prvi da bira zadatak otvorenih očiju, ili da postavlja pravila – npr. daje više ili manje vremena za rešavanje, bira teže zadatke (sa zvezdicom), dozvoljava ili ne upotrebu digitrona i slično. Dozvolite deci da prekinu kada ona to žele, jer ne zaboravite ovo je za njih igra! Tako održavate dobro raspoloženje i želju da ovo ponove.

 

 

 

 Dozvolite detetu da samo izabere sveske, olovke i drugi materijal za školu kako biste ga dodatno motivisali da radi predložene aktivnosti. 

 

Predlog:

Spremite istu „nagradu“ za sve učesnike – sladoled, kolače, čokoladu… Zapamtite, nagrada nije za motivaciju, posebno ne samo za „pobednika“! Ona je za održavanje pozitivne energije i emocije posle ove aktivnosti.

 

Čitanje i učenje

Decu je zapravo najteže zainteresovati da počnu da čitaju neku lekciju (posebno ako je na stranici samo tekst bez slika), ali ako im se sadržaj dopadne onda nastavljaju do kraja.

 

Savet:

Budite mudri, prelistajte lekciju unapred, izaberite najzanimljiviji deo, i sačuvajte ga za pred kraj. Za njih izaberite deo gde ima dijaloga (ako je npr. tekst iz čitanke), ili neki drugi kraći (iz drugog predmeta), po jednu-dve rečenice! Što je dete mlađe, srazmerno treba da bude manje teksta…

 

Pravila:

Podelite učesnicima „uloge“ ili svakom zadajte da određenim glasom pročita svoj deo (mogu i da odzvižduću, šapuću, pevuše, šta god). Biće im zabavno, smejaće se, takmičiti, što i jeste cilj. Kada se „probudi“ dobra energija, pročitajte im deo koji ste izabrali. Potrudite da se bude izražajno i zagonetno, da im privučete pažnju. Onda ih pitajte kako bi oni to ponovili, tačnije, šta su zapamtili. Pustite ih da glume, da se užive. Možda će neko hteti da nacrta to što je čuo! Neka ovo traje koliko deca žele, dok im je zabavno. Sutra malo dignite kriterijume – neka svako izabere svoj deo i pročita ga naglas kao npr. njegov omiljeni glumac, lik iz crtaća, najbolji drug ili drugarica…

 

Za one malo starije (devet i više godina), dovoljno je da im „ukažete“ poverenje da pročitaju deo iz knjige dok vi, na primer, perete voće i da vam ga onda prepričaju. Ovo možete i sa jednim detetom, ako ih nema više u okruženju. Na ovaj način „prenosite“ i poverenje i odgovornost na dete, a za njega je to i dalje zabava, a ne obaveza.

 

Šta se dobija ovim pristupom?

Na ovaj način mi ustvari detetu dajemo mogućnost da uvidi da svi zadaci (i matematika i čitanje i učenje), mogu da se rade i kroz zabavu (koju prati dobra emocija). Što je jača pozitivna emocija u vezi tih aktivnosti, to će dete, u buduće, lakše i radije pristupiti zadacima.

 

Autor: Dragana Aleksić, family coach

Napisano u sardnji sa tempocentar.rs

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *