Kako motivisati dete za školu

3min
Motivisanje deteta za školu je jedan od teških roditeljskih zadataka, a naročito zato što je većina onoga što se dešava u školi van vaše kontrole. Okruženje koje kreiraju učitelji,...

Čuveno dečije „neću u školu mama“ je rečenica koju ćete sigurno čuti i vi, ako već niste. I ne samo vi, većina roditelja će se, u nekom trenutku, susresti sa ovim problemom. Mnogi roditelji su to i sami izjavilii kada su bili deca!


Slika: Raymond Larose/flickr.com


Motivisanje deteta za školu je jedan od teških roditeljskih zadataka, a naročito zato što je većina onoga što se dešava u školi van vaše kontrole. Okruženje koje kreiraju učitelji, nastavnici, drugi učenici kao i sama škola mogu imati veliki uticaj na nivo dečije motivacije. Postoji, međutim, nekoliko stvari koje roditelji mogu da urade kod kuće kako bi se povećala motivacija dece u školi:


Pričajte pozitivno o školi

Deca slušaju i čuju jako dobro. Tako, kada nas čuju da pričamo negativno o školi, nastavnicima, razrednom ili direktoru, mi potkopavamo njihovu veru u ljude koji utiču na njih i uče ih svaki dan. Tražite zato stvai koje nastavnici i škola rade dobro i glasno pričajte o njima. Kada deca čuju da pričate pozitivno o njihovoj školi, ona će osetiti vaš entuzijazam i tako se osećati u vezi sa školom.


Zapamtite da su međusobni ljudski odnosi važni

Ohrabrite i podstaknite vaše dete da razvija pozitivne odnose sa drugom decom u školi. Ako je okruženje u kom dete boravi bezbedno, zabavno, udobno i prijatno, vaše dete će se osećati motivisanijim nego ako je okruženo negativnošću, zadirkivanjima i sl.


Vaš odnos sa nastavnicima treba da je pozitivan

Tražite načine da sa vašim detetom pričate o tome šta to učitelj i nastavnici dobro rade kao i o pozitivnim aspektima njegovog odnosa sa njima. Negujući pozitivan pogled na školske odnose, povećavate i šanse da deca budu motivisanija u školi.


Podržavajte vežbanje i greške a ne samo rezultat i perfekciju

Da bi se razvila određenja znanja i veštine potrebno je praviti greške, vežbati, ponavljati i to mnogo puta jer je to dugoročan posao. Ako vam je ikada šef stajao nad glavom, znaćete kako pritisak na rezultat može uticati na vas. A može i smanjiti vašu motivaciju. Kada deca znaju da ih nećete grditi zbog ocene, osećaju se slobodnijom da eksperimentišu, naprave grešku i pokušaju ponovo. Smanjivanjem pritiska da se mora dobiti najbolja ocena, učenje postaje proces u kom se uživa i motivacija raste.


Naglasite koliko je trud važan

Kada vam dete prenosi ocene, naglašavajte trud koji ulažu pre nego samu ocenu. Pitajte dete da li misli da se dovoljno trudilo. Istaknite šta učiteljica misli o trudu deteta i pitajte ga „Da li je učiteljica u pravu? Da li ulažeš manje truda nego što bi mogao/la?“ Time naglašavate da vam je važniju trud i rad nego ocena.


Podelite sa drugima uspehe vašeg deteta

Kada dete pokaže svoje znanje i veštine u školi, neka vas čuje kako ga hvalite. Na primer:“Milica se baš trudi u školi a danas su je i nagradili za to!“ ili „Vasa je dobio 4 za svoj rad iz likovnog, to je baš super“ kao i „Milan se toliko potrudio za ovaj kontrolni. Nikad nisam videla da je baš toliko učio. Još ne znamo ocenu, ali toliko sam ponosna na njega što se trudi!“


Pričajući ljudima o uspehu koje je vaše dete postiglo i naglašavajući ono što radi dobro, motivisaćete dete da naporno radi, vežba i bude dobro u školi.


Kako vi motivišete dete?




Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *