Da bismo dete naučili određenim pravilima ponašanja nekada je neophodno sprovesti kaznu. Bilo da se radi o zabrani izlaska, oduzimanju telefona ili zabrani igranja igrica kazna podrazumeva oduzimanje određene privilegije.
Nažalost, većina roditelja ne zna dobro da odredi dužinu trajanja sankcija koje se onda ili previše oduže ili ne traju dovoljno. Posledica je da zabrana onda gubi svoju efikasnost a roditelj počinje da se žali kako je probao sve i ništa ne funkcioniše.
Evo kako da odmerite kaznu i sprovedete je na pravi način:
Neka kazna bude u skladu sa uzrastom deteta
Najvažnija stvar koju treba da imate na umu je uzrast deteta.
Kod manje dece se, na primer, često primenjuje kazna slanja u ćošak. Tada je potrebno vreme sprovođenja meriti minutima. Osnovno pravilo kod slanja u ćošak, tajm-auta ili zabrane neke privilegije je da one treba da budu proporcionalne sa godinama.
Deca do 6 godina se kažnjavaju postepenim povećanjem minuta pa tako deca mogu da “zarade” minut do dva po svakoj godini života. Između šeste i desete kazna se prevodi u sate i može da dostigne najviše jedan dan.
Slika: Ken Wilcox/flickr.com.
Odaberite dobru kaznu
U dobru kaznu spada oduzimanje slatkiša, zabrana televizije, kompjutera, video igara, Ipod-a, mobilnog telefona kao i zabrana odlaska na neke posebne događaje kao što su poseta drugarima, nečiji rođendan, odlazak u bioskop i sl.
Slika: horizontal.integration/flickr.com.
Ne isključujte dete iz tima zbog kazne
Decu ne treba nikada da kažnjavate zabranom ekskurzija, sportskih aktivnosti, horskih nastupa i sl.događaja u kojima su deo tima i zajedničkog rada.
Slika: Dark Dwarf/flickr.com.
Ne mešajte hranu i kaznu
Nemojte nikada koristiti zabranu obroka kao kaznu.
Slika: sean dreilinger/flickr.com.
Neka se kazna odnosi samo na dete
Decu ne možete kazniti zabranom dogovorene aktivnosti sa nekim drugim članom porodice.
Na primer, ako mu ne date da ide kod babe i dede koji ga čekaju kažnjavate i njih.
Slika: courosa/flickr.com.
Ponekad će porodica morati da oseti kaznu
Morate biti spremni da promenite rutinu i planove cele porodice da biste primenili izrečenu kaznu. Ovo može da znači da ćete biti primorani na mala žrtvovanja i uznemiravanje ostalih članova porodice.
Ali ne brinite, rezultati će se videti u budućnosti. Bolje je da jedan od roditelja ostane kući zbog kažnjenog deteta i propusti nedeljni izlazak u bioskop nego da dete nastavi neprimereno da se ponaša.
Slika: Gabriela P93/flickr.com.
Budite spremni na dodatne korake kako biste sproveli kaznu
Ako vaš tinejdžer ode na žurku iako ste mu zabranili, idite po njega.
Pokažite mu da ste ozbiljni u svojim namerama i nemojte brinuti o tome šta njegovi drugari misle. Oni dobro znaju da je on kažnjen i da treba da je kući.
Slika: Merlijn Hoek/flickr.com.
Kada preterate sa kaznom, reagujte
Ako dete promeni ponašanje i pozitivno reaguje možete smanjiti kaznu, naročito ako osećate da ste preterali. Budite uvek spremni da se izvinite i budite iskreni.
Sasvim je moguće da izgovorite preoštru kaznu ako ste u naletu besa i zatim se pokajete čim se stvari malo smire.
Slika: Jasmic/flickr.com.
Vodite računa o dužini kazne
Kažnjavanje na period od nedelju dana je veoma teško za sprovođenje jer se svašta dešava tokom jedne nedelje. Ovo znači da ćete, ukoliko dete mora da bude u kući, morati da odlučite za koje aktivnosti kazna važi a za koje ne.
Bilo koja kazna koja dugo traje je teška za poštovanje jer utiče na normalno funkcionisanje cele porodice. Razmislite dobro i dogovorite se sa parnerom šta je moguća kazna a šta ne.
Slika: sc0ttbeardsley/flickr.com.
Neka prva kazna bude slabija
Ostavite uvek dovoljno prostora za delovanje. Prva kazna nikako ne sme biti preterana.
Ako dete nakon prve kazne ne popravi svoje ponašanje kaznu treba malo povećati. Ako krenete sa dugom kaznom biće problem šta uraditi sledećeg puta. Sve što možete da postignete je da vas dete još više izazove iz svog besa i osećaja nepravde. Na primer: ako dete priča telefonom umesto da radi domaći normalna posledica je oduzimanje telefona na jedno veče ili na jedan dan.
Kada se problem ponovi dužina oduzimanja se povećava za još jedno veče ili dan i tako redom.
Slika: Jayashreee/flickr.com
Budite precizni kada izričete kaznu
Pokušajte da odmah saopštite tačan prestanak kazne. I zatvorenici u zatvoru znaju kada im se kazna završava iako su uradili mnogo gore stvari.
Kazna neće izgubiti na efikasnosti a detetu će pokazati izlaz iz situacije.
Slika: Mitchell Bartlett/flickr.com.
Budite smireni
Budite smireni i izbegavajte bilo kakav vid agresije pri izgovaranju vaše kazne.
Kazna koja treba da popravi dečije ponašanje se sastoji u oduzimanju neke privilegije nikako u vršenju agresije.
Slika: stars alive/flickr.com.
Ako kazna zahteva pojačanje, uradite to
Ako je dete toliko ljuto da preti lomljenjem stvari i podiže ruku na vas sasvim je prihvatljivo da odmah povećate izrečenu kaznu.
Možete očekivati da dete pokaže svoj bes i ljutnju, da vrišti i da se dere, ali nikada nije prihvatljivo da svoj bes iskaljuje na nekom drugom ili na stvarima.
Slika: gfpeck/flickr.com.
Nemojte dozvoliti da neko drugi sprovodi kaznu umesto vas
Nemojte tražiti od ljudi koji se brinu o detetu dok ste vi na poslu da sprovode kaznu.
Nemojte ih mešati u vaše vaspitanje jer ćete se naći u bespotrebnom sukobu.
Slika: sean dreailinger/flickr.com.
Uvek se potrudite da shvatite da li je detetovo ponašanje bilo namerno ili ne.
Često se dešava da dete uradi nešto što misli da je sasvim u redu iz neznanja da vi to tumačite kao neposlušnost.
Kažnjavanje za nešto što ono nije videlo kao problem može mu pokazati da vi jedva čekate da mu oduzmete određenu slobodu. Nekada deca zaborave stvari pa je prava opomena za, na primer, zaboravljenje neke kućne obaveze, dodatna obaveza.
Slika: candrews/flickr.com.
Kazna treba da ima veze sa prekršajem
Potrudite se da dovedete u vezu sankciju i prekršaj.
Na primer, ako dete stalno glumi udaranje i opasne pokrete koje je videlo na televiziji prava kazna je gašenje televizora na određeno vreme.
Slika: Rachel Tayse/flickr.com.
Nemojte kaznu pretvoriti u nagradu
Neophodno je da i dete izrečenu kaznu vidi kao takvu. Ako njega baš briga da li će ići na taj rođendan ili ne, moraćete da nađete nešto drugo.
Isto tako, ako vaše dete voli da bude samo u sobi, zatvaranje na celo veče će biti prava nagrada. Bolje bi u ovom slučaju bilo obavezno vreme van sobe. Razmislite dobro koje privilegije možete oduzeti da bi bilo efekta.
Slika: MrPessimist/flickr.com.
Ne tolerišite proteste
Uvek budite spremni na protest, vrištanje, durenje i sl.
Ignorišite ove reakcije i ono će brzo shvatiti da nećete slušati ovakvo ponašanje.
Slika: Brit/flickr.com.
Vodite računa kada i zašto zabranjujete igranje sa drugim detetom
Zabrana igranja sa drugim detetom je zabrana koju treba dati samo u retkim slučajevima: ako su zajedno napravili problem, ako jedno dete ugrožava drugo i sl.
Slika: clappstar/flickr.com.
Neka kazna bude kratka i efikasna
Još jedan odličan razlog za dobro određivanje dužine kazne je taj što kazna koja predugo traje previše umori dete i izgubi smisao.
Naime, najveći broj dece dobro zna za šta je kažnjeno i isto tako zna da odredi da li je kazna fer ili ne. Nakon nekoliko dana ili nedelje u deci počinje da se skuplja bes koji dolazi u direktan sukob sa efikasnošću zabrane.
Slika: Niklas Hellerstedt/flickr.com.
Koje kazne vi primenjujete i na koji način?