Da li ste se ikada zapitali kako nastaje ljubav? Od kojih elemenata se sastoji? Imali li neku drugu funkciju sem da se osećamo dobro ili očajno (u zavisnosti da li je uzvraćena ili ne)? Ako spadate u prosečnu osobu verovatno niste. Jer većina nas ljubav uzima zdravo za gotovo. Na kraju krajeva ovakva pitanja su više domen naučnika. Istraživači u oblasti psihologije su relativno malo istraživali taj tako složen fenomen ljubavi. Uprkos tome postoji par psiholoških teorija o ljubavi.
Teorija ljubavi Elene Hetfild
Prema ovoj autorki postoje dva bazična tipa ljubavi: saosećajna i strasna ljubav.
Saosećajna ljubav se karakteriše obostranim poštovanjem, vezanošću, poverenjem i naklonošću. Ona se obično razvija iz osećanja obostranog razumevanja i osećanja poštovanja jedne osobe prema drugoj.
Strasna ljubav se karakteriše intenzivnim emocijama, seksualnom privlačnošću, a često je prati i anksioznost. Kada su ta intenzivna osećanja uzvraćena ljudi se osećaju euforično i ispunjeno. Kada nisu uzvraćena osoba se oseća očajno i bezuspešno.
Po ovoj autorki strasna ljubav je prolazna i obično traje od 6 do 30 meseci. Faktori koji povećavaju šansu za doživljavanje strasne ljubavi su: kulturološka očekivanja da se zaljubimo, kada osoba ispuni naša prethodno stvorene ideje o idealnoj ljubavi i kada neko iskustvo intenzivira fiziološku reakciju organizmna u prisustvu druge osobe.
U idealnim slučajevima strasna ljubav bi trebala da se transformiše u saosećajnu ljubav koja je trajnija.
Teorija Džona Lija
Po ovoj teoriji postoje tri vrste ljubavi koje je on nazvao Eros, Ludus i Storidž. Ono što je zanimljivo za ovu teoriju je da ove tri bazične vrste ljubavi mogu da se kombinuju međusobno i na taj način se dobije devet sekundarnih vrsta ljubavi. Na primer kombinacija Erosa i Ludusa dovodi do Manije ili obsesivne ljubavi.
Osnovna karakteristika ljubavi tipa Erosa je idealistička ljubav tj. ljubav prema idealnoj osobi.
Osnovna karakteristika ljubavi tipa Ludusa je da se ljubav doživljava kao igra.
Osnovna karakteristika ljubavi tipa Storidž je da se ljubav doživljava kao prijateljstvo.
Kada što je rečeno, kada dođe do kombinacije ljubavi tipa Erosa i Ludusa nastaje opsesivna ljubav koju ovaj autor naziva Manija.
Kada dođe do kombinacije ljubavi tipa Ludusa i Storidža nastaje Realistična ili Pragmatična ljubav.
Kombinacijom ljubavi tipa Erosa i Storidža nastaje nesebična ljubav ili kako ju je on nazvao Agape.
Sledeće dve teorije o ljubavi, teorija Zaka Rubina i teorija Roberta Stenberga su slične. Obe su trokomponentne teorije ljubavi tj. tvrde da se ljubav sastoji od tri elemenata. Čak se slažu i oko jednog elementa a to je element intimnosti. Razlika je u tome šta su druga dva elementa od kojih se sastoji ljubav.
Teorija ljubavi Zaka Rubina
Po ovom naučniku romantična ljubav se sastoji od tri elemenata: vezanosti, brige i intimnosti.
Vezanost je potreba da se primi nega, odobravanje i fizički kontakt sa drugom osobom.
Briga uključuje vrednovanje potreba druge osobe i težnja da se ona učini srećnom.
Intimnost se odnosi na deljenje misli, želja i osećanja sa drugom osobom.
Teorija ljubavi Roberta Stenberga
Po ovom autoru ljubav se sastoji od tri elemenata: intimnosti, strasti i posvećenosti.
Različitim kombinacijama ove tri komponente tj. elemenata dobijamo tri različite vrste ljubavi. Na primer, kombinacija intimnosti i posvećenosti dovodi do saosećajne ljubavi, dok kombinacija strasti i intimnosti dovodi do strasne ljubavi.
Po ovom autoru, ljubavni odnosi koji su zasnovani na dva ili više elemenata su izdržljiviji od onih baziranih samo na jednoj komponenti. Sternberg je ljubav koja ima sva tri elementa nazvao – Iskustvena ljubav. Ona je naravno najsnažnija i najtrajnija vrsta ljubavi ali je retka.
Autor: Tatjana Šešum, psihoterapeut, homeopata, praktičar cvetnih esencija i mama. www.psihokomunikacije.com |