Kako naučiti dete da spava – saveti iz prve ruke

3min
Pre nekoliko dana mama Marija je na našem sajtu ostavila podugačak kometar sa veoma korisnim savetima za usvajanje dobrih navika u spavanju. Ona kaže da njena deca (sin od 2 i po godine i ćerkica...

Pre nekoliko dana mama Marija je na našem sajtu ostavila podugačak kometar sa veoma korisnim savetima za usvajanje dobrih navika u spavanju. Ona kaže da njena deca (sin od 2 i po godine i ćerkica od 7 meseci) spavaju baš lepo. Evo prelomnih momenata koji su uticali na navike u spavanju kod njene dece. Draga Marija, hvala Vam što ste svoje iskustvo podelili sa ostalim mamama.



Evo šest saveta mame Marije za miran i dug san:


  • Kada se beba probudi u toku noći, koliko god da je mala, treba da joj se omogući da ponovo zaspi bez uzimanja u ruke, pevanja, ljuškanja i sl. Bebe se bude mnogo puta u toku noći i ne treba da im se utemelji navika da će uvek neko drugi da ih uspava.


  • Bebu koja se probudila da jede ne treba presvlačiti osim ako se ukakila ili ako je pelena baš puna: što manje aktivnosti, to lakše uspavljivanje nakon podoja/flašice.


  • Kada se beba presvlači tokom noći, neka to bude sa što manje svetla, bez maženja, obraćanja, golicanja i sl. Ovakvi znaci pažnje treba da se ispoljavaju obilno tokom dana i predstavljaju još jedan od načina da se bebi objasni razlika između dana i noći.


  • Uvesti ritual pred noćno spavanje od kojeg se ne odstupa bez ogromnog razloga: kod nas je to ovako – kupanje, masaža, AD kapi, klopanje, pesmica, krevetac.


  • Beba treba da ima jedno mesto za spavanje tokom noći i u blizini tog mesta treba da se uspavljuje. Ako se uspavljuje: u početku uspavljivanje može da traje i 3 sata, ali se to jako brzo skrati na manje od 30 minuta pa čak i na 5-10 minuta: nikako, ali nikako ne treba popustiti i vratiti se u dnevnu sobu pred TV i sl.


  • Jako mala beba (moji sa 2 meseca oboje) može da nauči da zaspe bez uspavljivanja: kada se završi gore pomenuti ritual pred noćno spavanje, beba se spušta u krevetac budna ili ne i majka odlazi. Beba će u početku sigurno plakati – ništa joj se neće desiti za par minuta, a uglavnom zaspe u toku tih par minuta. Nakon nekoliko dana nauče da plakanje nema smisla i zaspe same bez plakanja. Lično iskustvo je sa oboje dece bilo isto: granica mi je bila da ih pustim 2-5 minuta da plaču zavisno koliko procenim da su “očajni”; onda se vratim i umirim ih skroz, ponovim pesmicu i opet u krevetac; i to ponavljam dok ne zaspe ili u krevecu ili u rukama, nebitno.


  • Ako beba koja je već “naučila” da spava “celu noć”, tj. da se ne budi pre 6, 7 ili kasnije ujutro, odjednom počne da se budi ranije nekoliko dana za redom: večernji ritual se pomera. Pomeranje se vrši UNAPRED tj. beba se stavlja na spavanje RANIJE. Zvuči šašavo ali stvarno funkcioniše: oboje dece sam u početku kupala u 21h, pa u 20h, pa još ranije – sin se zaustavio na 19:30 i dan danas tada ide na kupanje, a ćerka na 19h. Zvuči previše dobro da bi bilo istinito, ali verujte da više snage treba za ovakvu rutinu: mi koji radimo do 17h možemo da se oprostimo od toga da ćemo bilo šta uraditi posle posla u toku nedelje, sve se ostavlja za vikend. Veći kućni poslovi, posete prijateljima, zoološki vrt, kupovine, sve. Ne samo što beba mora da bude u kadi u 19h, nego ne može ni iz autosedišta da ide direktno u kadu: od 18h do 19h se igramo, svi zajedno.


Kako spavaju njena deca?


Oboje dece spavaju po 12h u proseku. Ujutru se bude kada čuju da su roditelji ustali, što znači radnim danima oko 7:30, a vikendom produže do 8:30 ili čak 9. Marija naglašava da sve ovo jeste sjajno, ali ne treba zaboraviti glavni preduslov – da svi budu u kući i na okupu bez odstupanja u 18h. Nema crtanih filmova za decu da bi roditelji radili nešto što im je preče i slično: sve to može da sačeka do 20h kada deca uglavnom spavaju.


I još jedna napomena: sin je do godinu dana spavao 2 puta u toku dana po 2-3 sata a od godinu dana spava jednom po 2-3 sata. Ćerkica za sada spava 2 puta, ukupno 4 sata ali u raznim varijantama (od pola sata plus 3 i po pa na dalje). Dnevno spavanje su sami sebi organizovali, tu ih nisam usmeravala, ali i za to su imali i imaju tajming koji se retko narušava.


Odmorne bebe spavaju lepo i duže, umorne bebe teško zaspe i lako se bude. Zato je neizmerno važno da na spavanje idu ranije i budiće se kasnije, verujte mi!


Mame, da li i vi imate slično iskustvo? Da li se slažete sa ovim savetima i da li biste mogle da ih primenite?



Jovanna is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *