Kako nositi beretke – modni HIT sezone

3min
Beretke su ponovo moderne. To jeste činjenica, ali možda i nije najbolja formulacija, jer ovaj modni detalj uspeva da održi svoju popularnost bez obzira na to šta nalažu ostali modni trendovi. U...

Beretke su ponovo moderne. To jeste činjenica, ali možda i nije najbolja formulacija, jer ovaj modni detalj uspeva da održi svoju popularnost bez obzira na to šta nalažu ostali modni trendovi.

 

U nastavku vam pretstavljamo zanimljive činjenice o beretkama, a uz fotografije koje će vas inspirisati kako da je i vi uklopite u vaš izgled.

 

 

Beretka kao muška kapa

Danas su beretke omiljeni modni dodatak žena, međutim nije oduvek bilo tako. Ovaj tip kape su nekada nosili muškarci širom Evrope. Filc je bio materijal od koga su se izrađivali, a kako kažu podaci, proizvodnja je počela već tokom 13. veka. Obzirom da je filc dostupan i jeftin materijal i ova kapa je postala veoma pristupačna, a i isplatljiva. Najčešće i najviše su je nosili farmeri i seljaci, a zatim i umetnici, koji su u to vreme važili za najsiromašniji sloj društva. Upravo zbog toga, beretka se nazivala još i „kapa za siromašne“. Međutim, tokom vremena, stvari su počele da se menjaju i to uveliko.

 

Via @street_style_paris i @laugh_of_artist

<===End of Page===>

Beretka i Francuska

Francuska je jedna od prvih asocijacija na beretku, a i obrnuto, i to zahvaljujući Francuskinjama koje su je rado nosile. Međutim, niko tačno ne može reći odakle zaista potiče beretka. Postoje podaci koji govore da su ostaci slični današnjoj beretki pronađeni na prostorima današnje Italije, kao i Danske. Postoji jedna francuska legenda koja kaže da je beretku izmislio Noje. Bez obzira na to odakle zaista potiče, ono što je od veće važnosti je da masovna proizvodnja ove kape započinje u 19. veku i to pre svih u Francuskoj, u Španiji. Španci su posebno ponosni na beretke, koje su postale gotovo deo njihove tradicionalne nošnje. Beretka je popularna i u Škotskoj, gde je postala i simbol patriotizma.

 

Via @street_style_paris i @gabriellewearsdenim

<===End of Page===>

Simbol umetnosti i revolucije

Pored toga što je beretka za neke simbol patriotizma, ona je i simbol umetnosti i revolucije. Ne može se govoriti o beretkama a da se ne spomene i politički značaj iste, pa u tom kontekstu i to da je bila omiljena Če Gevari i postala u nekim zemljama simbol revolucije i vojske. Opet, sa druge strane, tokom godina, dobila je priznanje i umetnika koji su postali cenjeni. Rembrant je često nosio, što mogu potvrditi i njegovi autoportreti. Zatim, Gustav Kurbe i Pablo Pikaso su takođe voleli da nose beretke, a na taj način doprineli da ova kapa, tačnije mala crna bretka bude simbol i umetnika i umetničkih duša. Tokom 20. veka skoro sva zvučna imena umetnosti su se okupljala u Parizu, što je takođe doprinelo povezivanju beretke i Francuske. Mnogi veruju da su upravo umetnici “krivi” za njenu svetsku popularizaciju.

 

Via @gabriellewearsdenim i @gabriellewearsdenim

<===End of Page===>

Ko je sve nosio beretku?

Ovu kapu su nosili i pisci, glumci, režiseri, pesnici, muzičari. I ako je na početku bila kapa za siromašne, svi ovi pomenuti faktori su doprineli da beretka briše klasne razlike. Ovu kapi su nosili i Ernest Hemingvej, Rihard Vagner, ali naravno i Edit Pijaf. Beretka je bila univezalna. A posebno je film doprineo njenoj popularizaciji u svetu mode. Kada kažemo film, mislimo na 1960-te, film u doba Brižit Bardo, Loren Bekol, Ketrin Denev… Ove filmske dive su je nosile i na filmskom platnu, ali i na brojnim događajima, pa čak i na prestižnom Kanskom festivalu. Tako je beretka našla svoje mesto i među zvezdama.

 

Via @samiorenelda i @melisekrem

<===End of Page===>

Veliki povratak u svet mode

Od 1960-ih pa do danas, beretka se uvek provlačila na modnoj sceni. Nekada je bila dominantna, nekada pomalo prikrivena drugim trendovima (kao velikim šeširima recimo), međutim, uvek je bila prisutna. Upravo ta konstantnost je doprinela da se ovaj modni detalj danas smatra modnim klasikom. Pre dve godine, modna kuća Guči je svetu predstavila svoju jesenju kolekciju u kojoj su beretke imale počasno mesto. To je bilo i više nego dovoljno da one ponovo zablistaju u punom sjaju i vrate svoju veliku popularnost. Guči je izvršio uticaj i na “high street” brendove, a sa tim i na “obične” građane i ljubitelje mode. I nakon dve godine, beretke uživaju skoro istu popularnost.

 

 

Via @delafard i @sara_waiste

<===End of Page===>

Upečatljiv i praktičan modni detalj

A zašto ih toliko volimo? Interesantnog su oblika, što ih čini upečatljivim modnim detaljem. I danas se izrađuju od filca, međutim i od čoje, kože, vune… Crna beretka je uvek proverena varijanta i modni dodatak koji može poslati različite poruke, međutim može se reći da su se i druge boje izborile za svoje mesto. Tako, danas u ponudi možemo naći beretke u crvenoj, narandžastoj, zelenoj, beloj, bež, braon… u svim bojama, što je još jedan način da se održi njihova popularnost. Žene ih vole i zbog toga što su savršen izbor kada imate lošu frizuru, ili nemate vremena da je pravite. Danas je dostupna i u printu, kao i sa ukrasima, pa nositi beretku znači zaista biti unikatan, upečatljiv i dati svom izgledu lični pečat. Savršena je i za dnevne i za večernje kombinacije, što uostalom pokazuju i fotografije u okviru ovog teksta.

 

Via @sara_waiste, @gabriellewearsdenim i @gabriellewearsdenim

<===End of Page===>
Redacija is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *