Kako ostati srećan u haosu porodičnog života

3min
Deca u život donose ljubav i predivne momente. Dovoljan je jedan pogled u te divne okice i srce se prosto ispuni zadovoljstvom. Ali, deca ipak sa sobom donose i velike životne promene. Dinamika...

Deca u život donose ljubav i predivne momente. Dovoljan je jedan pogled u te divne okice i srce se prosto ispuni zadovoljstvom. Ali, deca ipak sa sobom donose i velike životne promene. Dinamika svakog partnerskog odnosa se dramatično menja dolaskom deteta preusmeravajući brigu o ispunjavanju potreba partnera na potrebe deteta. Međutim ne zaboravite, što je odnos između partnera ispunjeniji temelji porodice su jači i roditeljstvo teče glatko.

 

 


Ravnoteža u novonastaloj porodičnoj situaciji je veoma važna, i potrebno je na vreme razmisliti o dodatnim obavezama roditeljstva. Stvari kao što su obdanište, vanškolske aktivnosti, finansije, odmori ali i poslovne obaveze mogu veoma lako da preopterete čak i najorganizovanijeg roditelja.


U idealnoj situaciji, roditelji bi trebalo da razgovaraju o ovim planovima još pre dolaska prvog deteta i jasno odrede uloge koje će svako od njih imati. Otvoren razgovor je od velikog značaja da bi se znalo “koga šta čeka“ uz mogućnosti prilagođavanja.


Postavite zajednički temelj

Kada mama kaže “može” a tata “ne može” jasan je sukob mišljenja koji ne samo da deli roditelje već i zbunjuje decu. Razlike u roditeljskim stilovima i vaspitanju mogu da budu veliko opterećenje čak i kod najstabilnijih veza.


 

 

Budete ujedinjeni sa svojim partnerom. Kada se roditelji međusobno podržavaju deca osećaju da je porodica snažna i stabilna, i osećaju se sigurno.

 

Parovi često u roditeljstvo ulaze uz moto “ako mi volimo jedno drugo, sve će biti u redu”. Koliko god da je ovo romantično i lepo zvuči u stvarnosti baš i nije tako. Da biste uspeli da vaspitate decu potrebno je da imate zajedničku osnovu, a oko nje se morate dogovoriti. Dobra komunikacija sa partnerom je presudna i za izbegavanje situacija tipa “zavadi pa vladaj” koju deca mogu dobro da iskoriste. Nemojte zaboraviti da su deca pametna i lako naslute kog roditelja mogu da osvoje da bi nešto dobili.


Najbolji način da izbegnete ovakve situacije je da budete ujedinjeni sa svojim partnerom. Ovo ima i pozitivan uticaj na decu, jer kada se roditelji međusobno podržavaju deca osećaju da je porodica snažna i stabilna, i osećaju se sigurno. Nesaglasnost može da postoji ali sve rasprave sa partnerom oko vaspitnih mera moraju prvo da se obave u četiri oka pre nego što se problem reši sa decom.


Ne zaboravite na sebe

Briga o porodici zahteva energiju. Ako je roditelj umoran, cela porodica ispašta. Umoran roditelj će lakše da izgubi živce, osećaće se istrošeno i neproduktivno, kako u kući tako i na poslu. Najčešci rezultat je depresija a prvi znaci uključuju češte glavobolje, bolove u stomaku, manjak energije, bol u mišićima i slabljenje imuniteta. Promene apetita, nesanica, stalno neraspoloženje i razdražljivost su takođe česti simptomi.


Kada nedostaje briga o sebi i sopstvenim potrebama i željama lako dolazi do preopterećenja i iznemoglosti. A roditelji lako upadnu u zamku heroja misleći da treba da su uvek tu i da rade sve za svakoga.


U trenutku kada izgleda da sve ide nizbrdo vreme je da roditelji nastupe kao tim. Kada je jednom potrebna pauza, drugi treba da je tu da preuzme. Tako npr.ako je mama spremila večeru tata može  da stavi decu u krevet. Zajedničko obavljanje roditeljskih zadataka smanjuje iscrpljenost i frustracije. Zbog toga, kada osetite da ste umorni, zamolite partnera, porodicu ili prijatelje, da vam pomognu. Napravite pauzu kada vam je ona potrebna.


Šta pomaže?


  • Pre svega redovna briga o sebi. To podrazumeva pozitivne radnje koje vama lično odgovaraju. Bilo da se radi o kratkoj šetnji ili ručku sa prijateljima, ova aktivnost pomaže da se oslobodimo stresa i zatim opušteno usmerimo ka deci. Tako postajemo roditelj koji stvarno želimo da budemo.


  • Određivanje prioriteta i podela zadataka takođe pozitivno deluju na roditeljstvo. Porodica koja zadatke rešava timski ne samo da olakšava roditeljima kućne obaveze već i deci pruža osećaj pripadnosti i ponosa za postignute ciljeve.


  • Zaboravite na savršenstvo, ono jednostavno ne postoji. Ako ste umorni, bolje je da se odmorite nego da do iznemoglosti čistite kuću i peglate veš.


  • Negujte vezu sa vašim partnerom. Odvojite vreme za vas dvoje i stavite ga na vrh liste. Potrebno vam je da izlazite i provodite vreme sa prijateljima kao i pre dece, inače će u vama rasti ljutnja na decu, partnera i život uopšte.


Previše roditelja, nažalost, oseća krivicu i stid kada misli na sebe i svoje potrebe. Nemojte biti među njima, svako od nas mora da napuni baterije kako bi nadoknadio energiju potrebnu za roditeljstvo.



Kako vi “punite baterije”? Koliko često mislite na sebe? Da li imate zajedničko vreme sa partnerom?

Jovanna is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *