Kako peškirima vratiti mekoću?

3min
Ne postoji čovek koji ne voli mekoću peskira, ali na žalost ona ne traje baš dugo. Pomažemo vam da je...

Nakon više pranja, peškiri postaju grublji, nekako tanji i nisu više tako prijatni za kožu. Sigurni smo da se to i vama događa, pa smo našli par saveta i proverili koliko su unčikoviti, a evo i rezultata:

 „Češljanje peškira“

foto: @bli_ssbeddings;

 

Оvo nam je zvučalo zaista smešno, ali eto ispak smo se odlučili da probamo. Postupak je sledeći: Kada operete i osušite peškire, uzmite četku za češljanje kose, ako je od prirodnih vlakana još bolje, mada su i plastične dobar izbor, i prođite četkom po površini peškira nekoliko puta. Isto kao kada češljate kosu ili možda kućnog ljubimca. 

Rezultat zaista jesu peškiri boljeg izgleda i mekše površine. Razlika je evidentna, ali ono što se nama nije baš dopalo je da taj proces traje dugo. Zamislite da ste oprali 10 peškira i da svaki treba da očešljate više puta? Ako imate vremena super, ali ako nemate, pročitajte i druge trikove u nastavku. U svakom slučaju, imajte ovo kao informaciju, ne zna se kada može da posluži.

Ocena: 4/5

<===End of Page===>

 

Soda Bikarbona

Vrlo često smo slušali savet da tokom pranja dodamo sodu bikarbonu i da ona čini čuda, pa smo zato pola šoljice sode bikarbone pomešali sa deterdžentom za pranje veša, odnosno sa omekšivačem i to sipali zajedno. Rezultat su bili fino oprani peškiri, savršenog mirisa, jer je upravo soda bikarbona pomogla uklanjanje neprijatnih mirisa, posebno kada su stari peškiri u pitanju. Međutim, što se mekoće tiče, nije baš napravila neku znatnu promenu. Na prvi pogled peškiri su delovali veće, deblje, ali dlačice su bile još uvek oštre.

Ocena: 3.5/5

<===End of Page===>

Belo sirće

foto: @mint_interiorske;

I ovo je jedan od čestih saveta, pa smo odlučili i to da probamo. Jednu šolju destilisanog belog sirćeta sipajte u fioku za omekšivač, a omekšivač ne koristite uopšte. 

Rezultat je zaista bio odličan. Peškiri su bili znatno mekši, kao da su bili prani samo 3-4 puta pre toga. Tekstura je bila meka, dlačice su izgledale gušće.

Opcija 2: Ako su previše prljavi, peškire prvo operite kao što to inače radite, ali nemojte ih sušiti. Dok su još uvek vlažni, stavite jednu šolju belog sirćeta direktno na peškire, a onda ih tretirajte još jednim regularnim ciklusom pranja koristeći toplu vodu (ukoliko se bojite da će se skupiti ili imate veće mrlje, onda je hladna voda bolji izbor), pa na kraju osušite. Ukoliko je moguće, perite ih odvojeno od drugih stvari. 

Postoji još jedan savet koji kaže da se sirće i soda bikarbona pomešaju zajedno i budu zamena za omekšivač. Pa ako ste voljni možete probati i to.

Ocena: 5/5

<===End of Page===>

 

A u nastavku evo još par saveta:

  • Nemojte prepuniti mašinu za veš. Ako ste već previše stvari stavili, to može učiniti da stvari nisu baš najbolje oprane i mogu sadržati tragove deterdženta i nečistoće, a i biće vrlo grube na dodir.
  • Ne koristite previše omekšivač i deterdžent. Nije istina da ukoliko stavite više praška ili tečnog deterdženta, stvari će biti bolje oprane. Upravo višak deterdženta ih čini krućim i neprijatnim na dodir.
  • Nemojte presušiti veš, a samim tim i peškire. Tako gube sva svoja dobra svojstva.

 

Jeste probali nešto od ovih saveta već, kakav je učinak kod vas?

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *