Kako pomoći detetu u periodu nicanja zubića?

3min
Proces nicanja zuba je bolan i često frustrirajuće iskustvo kako za decu tako i za roditelje. Desni postaju otečene, crvene i bebe stalno stavljaju ručice, ili razne predmente u usta , kao što...

Znaci koji nagoveštavaju izbijanje prvih zubića takođe variraju. Evo najčešćih.

 

Pojačano lučenje pljuvačke

Tipično je za mnogo dece da „balave“ više nego obično: neprijatni osećaj svraba koji nastaje zbog razvlačenja zubnog tkiva izaziva pojačano lučenje pljuvačke. Takođe predstavlja način da se usta ovlaže kako bi se umanjile ove smetnje. Brišite često usta i menjajte jastučnicu, ako je vlažna, da biste izbegli iritaciju brade i usana ovom pljuvačkom.

 

Nabubrela sluznica

Ovo je najkarakterističniji znak: pod pritiskom zubića koji izbija desni su iritirane. Tako dolazi do upale koja izaziva smetnje a po neki put i bol. Dete postaje uznemireno, nervozno i može mu se smanjiti uobičajeni apetit. Treba imati strpljenja jer će sve proći čim izađe zubić. U međuvremenu, izbegavajte da dajete detetu suviše vruću hranu i napitke koji pogoršavaju upalu.

 

Želja za griženjem

To što vaše dete uporno gricka sve što mu se nađe nadohvat ruke ne znači da je agresivno. To je, u stvari, jedna vrasta spontane poruke upaljenih desni, efekat zuba koji želi da izađe. Može biti korisno detetu ponuditi specijale gumene igračke (možete ih naći u apotekama ili specijalizovanim prodavnicama) koje se hlade u frižideru dok se ne stvrdnu. Sisajući ih i grickajući dete oseća efekat blage anestezije od hladnog koja mu umanjuje bolove.

 

Povišena temperatura i dijareja

Mnoge mame povezuju ove smetnje sa činjenicom da detetu izbijaju zubi. Nisu svi pedijatri istog mišljenja. Mala teperatura ili iznenadna dijareja koje nastaju nakon od dvadeset četiri do dvadeset osam sati mogu biti posledica zuba ali je uvek bolje konsultovati doktora kako se ne bi previdela neka prava bolest koja nema veze sa zubima.

 

Kako olakšati detetu izbijanje prvih zubića?

Utešite dete koje je nervozno, „bali“ i želi da grize i glođe tako što ćete mu dati nešto tvrdo da gricka. To može biti poseban prsten koji olakšava izbijanje zubića ali su dobri i korica hleba ili očišćena šargarepa (uz vaše prosustvo i konstantnu pažnju jer postoji opasnost od gušenja!).

 

Osim toga, omogućite detetu da pije više vode jer se usled povećanja lučenja pljuvačke iz organizma izbacuju znatne količine tečnosti. Uz to, voda rashlađuje crvena i bolna nepca.

 

Nakon 4. meseca mogu se koristiti posebni gelovi bez šećera. Potpuno je zabranjeno davati šećer, med, keks i sve što sadrži šećer jer izazivaju karijes, čak i ako dete ima samo dva zubića.

 

Homeopatija kao velika pomoć

Jedno od adekvatnih rešenja za ovaj period odrastanja vašeg deteta su i homeopatske tabletice Dentokind koje se rastvaraju u kašičici vode i daju bebi 3 puta na dan. U sastav ovog preprata ulaze samo prirodne i pažljivo odabrane komponente koje olakšavaju i smanjuju sve tegobe koje prate nicanje prvih zubića.

 

DENTOKIND preparat je napravljen upravo za tu svrhu. Da se detetu pomogne kako bi lakše „iznelo“ ceo period nicanja prvih zubića. Od velike je pomoći bebi, ali olakšava celu situaciju majci i celoj porodici.

 

DentokindDENTOKIND preparat sadrži opšte poznate homeopatske lekove, sjedinjene u kombinaciji, koja brzo i efikasno rešava probleme oko nicanja zubića. To su:

 

  • Kamilica (Matricaria chamomilla) svojim lekovitim dejstvom od davnina poznata kao sredstvo za umirenje bola, iritiranosti i nervoze deteta tokom nicanja zubića. 
  • Beladona (Atropa belladonna)- biljka dosta korišćena u homeopatiji za lakše nicanje zubića, a smiruje crvenilo u desnima, otok u desnima i bol koji se javlja kad zubić kreće da raste.
  • Pulsatila (Pulsatilla pratensis) zeljasta biljka čiji ekstrakt se u homeopatiji koristi za umirenje bola u uhu i otoka kod nicanja zuba.
  • Gvožđe fosfat (Ferrum phosphoricum) mineral, efikasno deluje na samom početku bolnog nicanja zubića. Zaustavlja crvenilo i upalu desni i snižava povišenu temperaturu kod nicanja zubića.

 

Pažljivo odabrani sastojci, u odgovarajućoj kombinaciji i neškodljivoj dozi za vaše dete, mnogo mogu pomoći da period rasta zubića ne bude toliko težak i mamama i bebama.

 

Homeopatski preparati su napravljeni od sirovina  isključivo prirodnog porekla, biljnog i mineralnog. Mogu ih koristiti trudnice, bebe, deca, odrasli. U apotekama u Srbiji se mogu naći kombinovani homeopatski preparati za bebe i decu koji rešavanju najčešće tegobe tog uzrasta.

 

Slika: futurestreet/flickr.com

 

Tekst je napisan u saradnji sa brendom Mama Natura – jedinom linijom homeopatskih proizvoda razvijenom specijalno za bebe i decu.

 

Mama Naturu možete pratiti na Facebook strani – Mama Natura Srbija (LINK).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *