Stidljivo dete ostaje u pozadini, izgleda napeto u mnogim situacijama, pribija se uz roditelje. Sve to ga sprečava da uživa u mnogim lepim situacijama i zaustavlja razvoj samopouzdanja. To što ne mogu da se pridruže grupi dece i steknu prijatelje među njima može učiniti da se osećaju odbačeno.
Lepa vest je da istraživanja pokazuju da je stidljivoj deci moguće pomoći da umanje svoj strah i naučiti ih socijalnim veštinama.
Evo deset isprobanih načina:
Prihvatite prirodne potrebe vašeg deteta
Nemojte pokušavati da promenite introvertno dete u omiljeno dete u društvu. Ono što stidjivoj i povučenoj deci najviše treba su struktura, smireni roditelji, vreme za zagrevanje, osećajnost i razumevanje, mir i tiha disciplina koja mu pomaže da sačuva svoje dostojanstvo. Zapitajte se šta je ono što vi radite da biste prilagodili vaš stil roditeljstva detetovim prirodnim potrebama?
Slika: AP photographie/flickr.com.
Preispitajte svoja očekivanja
Iako je stidljivost obično nasledna, vaš roditeljski stil može da pomogne vašem detetu da “preraste” svoju anksioznost i kolebljivost. Pomoćićete detetu ako ga ne štitite previše, ako ste dobar uzor socijalnih veština i odvojite vreme da vežbate sa detetom interakciju sa drugim ljudima.
Slika: Antonis Lamnatos/flickr.com.
Napravite skalu osećanja
Stidljivija deca često imaju problem da verbalizuju svoje brige. Pokušajte da napravite “skalu napetosti” od jedan do deset, na kojoj jedan znači da nema napetosti i nervoze a deset da je ima puno (dete oseća strah, srce jako kuca i sl.). Možete ga zvati i “toplomer straha” i koristiti boje za hladno i vruće, važno je da objasnite detetu kako funkcioniše pitajući ga da vam pokaže koliki je njegov strah na vašoj skali. Na ovaj ančin ćete znati kako ono doživljava svoja osećanja.
Ostavite vremena za zagrevanje
Nekoj deci je potrebno više vremena da se naviku na novo okruženje u kojem se nađu. Dajte zato vašem detetu dovoljno vremena da se navikne. Potrudite se da budete među prvima i stignete kada još nema previše galame i jurnjave. Budite strpljivi i dajte detetu dovoljno vremena da se opusti i smogne dovoljno hrabrosti za interakciju. Kada osetite da je spremno podstaknite ga da ode kod jednog deteta (nemojte ga upućivati ka grupi dece) ili mu predložite da se igra nešto što dobro zna da radi. Ako ste stalno u jednom mestu, anksioznost može da poraste.
Slika: jasohill/flickr.com.
Podržite svaki detetov napor
Pokažite detetu podršku i za najmanji napor koji napravi da bi bilo druželjubivije. Ako priđe detetu u prakiću da bi se malo igrali ili pozdravi komšiju u prolazu naglasite mu da ste to primetili. Recite mu da je to super za njega i da je odlično što je uložilo napor da ostvari kontakt.
Slika: Susan NYC/flickr.com.
Podvucite svaki uspeh
Za stidljivo dete je sasvim normalno da se fokusira na svoje dosadašnje neuspehe. Pomozite mu zato da se priseti prethodnih uspeha i trenutaka kada je sve prošlo u najboljem redu. Podsetite ga na trenutke kada ono nije htelo negd da ide a posle se zabavilo i upoznalo nekoga.
Slika: kalexanderson/flickr.com.
Vežbajte sa mlađom decom
Odličan način da pomognete starijem detetu da stekne samopuzdanje u komunikaciji jeste da ga spojite sa manjom decom. Različite studije su pokazale da stidljiva starija deca imaju veću slobodu u kontaktu sa mlađim drugarima tako da je to odlična prilika za uvežbavanje socijalnih veština.
Slika: somethingintheair/flickr.com.
Organizujte posete drugara
Jedan od najboljih načina da pomognete stidljivom detetu da bude sugurnije u svoje socijalne veštine jeste da organizujete posete drugara “jedan na jedan”. Deci može da bude veoma neprijatno u velikom društvu pa je poželjno da posete budu ograničene na jednog drugara. Ako osetite da je dete dobilo na samopouzdanju možete pokušati da povećate ovaj broj.
Slika: Lifelong Impressions/flickr.com.
Radite na osmehu
Jedna od najčešćih karakteristika omiljene dece je da se ona konstantno smeškaju. Zato, kada se vaše dete sledeći put nasmeje vi mu recite “Kakav lep osmeh!” i naglasite kako taj njegov osmeh ima pozitivan uticaj na druge (“Jel’ vidiš kako ti se druga deca smeškaju kad se i to osmehuješ?”).
Slika: mhaithaca/flickr.com.
I najvažnije ….
Pre svega je važno da prihvatite, volite i uživate u vašem detetu zbog toga kakvo ono jeste.
Slika: cliftonj/flickr.com.
Da li je vaše dete stidljivo?