Kako (ponovo) ubaciti porodicu u školski tempo?

3min
Pored velikog uzbuđenja, početak školske godine donosi i promenu ritma cele porodice. Iz letnje opuštenosti ulazi se u mnogo raznovrsnih aktivnosti, ali i obaveza, pa taj prelaz ponekad može da...

Već od druge polovine avgusta nema roditelja koji bar na trenutak ne „oseti“ kako mu 1. septembar „diše“ za vratom, dok su deca potpuno opuštena i ne razmišljaju o školi. Kako da ovaj period ipak prođe sa što manje tenzije?

 

Pre 1. septembra 


Šta je bilo, bilo je (ili odustanite od onog za šta je kasno)

Bez obzira da li je dete redovno čitalo lektiru i/ili druge knjige, radilo matematiku, kad se približi prvi septembar nema mnogo smisla pritiskati ga da sad pošto-poto uzima stare knjige i sveske i da se podseća gradiva. Prvo – ne može sve da stigne za tako kratko vreme, drugo – njemu je raspust sve do 31. avgusta i možda ne želi da ga „kvari“ razmišljanjem o školi, treće – pritisak može da bude kontraproduktivan. Zato, šta je bilo, bilo je. Svakako će sve brzo nadoknaditi koliko već u prvoj školskoj nedelji!

 

Ipak, postoji nešto što možete da uradite još u avgustu!

Ne čekajte prvi septembar da počnete sa kupovinom za školu! Mnogo toga još u avgustu možete da kupite od školskog pribora, jer neke stvari su ipak univerzalne – torba, pernica, olovke, bojice, lepak, sveske… Pored toga što je tada mnogo veći izbor, već od polovine avgusta počinju i brojne akcije i sniženja, što značajno utiče na smanjenje troškova za školarca. Isto važi i za garderobu i obuću, i sl. Za kupovinu posle prvog septembra ostavite samo one stvari za koje niste sigurni da li će biti potrebne.

 

 

Posle 1. septembra


Dogovor kuću gradi

Da bi se radne navike uspostavile, važno je da postoji bar okvirni dogovor kada se šta radi. Na primer, dogovorite se da dete u boravku, ili čim dođe kući, uradi sve što može od domaćih zadataka, a da za one „teže“ sačeka da se vratite sa posla. Zašto je ovo važno? Da bi dete imalo osećaj da ima nekog ko će mu pomoći, da „ne mora“ sve samo, jer to nekada može da bude (nepotreban) teret. Možete i da napravite raspored zadataka i obaveza i da dete na primer „udari“ pečat pored one koju završi! Ovo su jednostavne stvari koje pomažu da se održi motivacija i da obavljanje zadataka postane (zabavna) rutina.

 

Manje je ipak više

Veliki izazov za decu, pa i roditelje, je bogata ponuda vanškolskih aktivnosti. Međutim, kada negde oko druge nedelje septembra shvate da su se upisali i na engleski, i na karate, folklor, fudbal, košarku… jasno je da nečeg moraju da se odreknu. Deca često insistiraju na svim aktivnostima, obećavaju da će na vreme obavljati sve obaveze oko škole, ali i pored najbolje volje, to često nije moguće (organizaciono, materijalno…). Kako izabrati šta je najbolje, a da svi budu zadovoljni?

 

Opcija koja daje dobro rešenje je da vodite dete prvih mesec dana na sve aktivnosti, a da naravno bude uslov se svi domaći zadaci rade na vreme. Prvih nekoliko dana dete će biti puno entuzijazma, ali onda će početi da „posustaje“ i shvata da ne može da ide na sve. Tako će polako i potpuno spontano ono samo napraviti selekciju, tj. odabir na koju aktivnost stvarno hoće da ide. I to će biti njegov izbor. Naravno, uvek ostavite detetu mogućnost da se predomisli, posebno ako mu je bilo teško da od nečeg odustane. Vi ste tu da ga podržite u njegovim izborima.

 

Autor: Dragana Aleksić, family coach

Napisano u sardnji sa tempocentar.rs

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *