Da li ste svesni razlike koja postoji između “privatnog” i “javnog “ roditeljstva? Između onog kada nas niko ne gleda i onog koje je rezervisano “za druge”. Neverovatno je koliko volje i rezervi strpljenja možemo da izvučemo iz sebe kada imamo publiku. Kada smo sami te snage kao da nema.
Kako biti strpljiv sa detetom?
Svako od nas dobro zna kako i u stanju je da bude strpljiv. Ovo lako dokazujemo kada želimo da ostavimo dobar utisak na nekoga. U tom trenutku mi svesno i pažljivo biramo našu reakciju i reči koje koristimo. Znamo šta treba da uradimo, strpljivi smo i sposobni da sprovedemo prave stvari u delo.
Ovo jasno govori koliko je tačna tvrdnja da je strpljenje naš izbor, odluka koju donosimo. U svakom trenutku možemo da pokažemo onoliko strpljenja koliko želimo i odlučimo. Da bismo se popravili, dovoljno je samo malo vežbe.
Nekoliko stvari koje pomažu u vežbanju strpljenja:
Prepoznavanje “okidača”
Postoje situacije u kojima skoro svaka osoba gubi strpljenje. Obično je to kada smo gladni, umorni ili pod određenim pritiskom. Kada dete nikako da se spremi da izađe iz kuće, kada posle stotog podsećanja opet nije opralo zube i sl. To su trenuci u kojima najverovatije “pucamo po svim šavovima”.
Duboko disanje
Iskoristite duboko disanje kao momenat da se skoncentrišete na ono što je važnije, a to je odnos koji gradite sa vašim detetom.
Ljuta osoba se koncentriše samo na problem. Međutim, ako polako i duboko udahnete, daćete sebi malo vremena da promenite fokus. Udaljite vašu reakciju od trenutnog osećanja koje izaziva gubitak strpljenja. Dajte sebi nekoliko sekundi za razmišljanje i biranje reakcije kako biste mogli da delate smireno. Samo tako ćete uspeti da se detetu obratite normalnim, čak nežnim, tonom i pitate da li je potrebna pomoć. S vremena na vreme je dobro i ako proverite da li ono zna šta sada treba da se radi.
Zapitajte se ima li nestrpljenje smisla
Sigurno znate da ne mogu svi da prate vaš raspored ali ima trenutaka kada vas umara što morate da sačekate. Ali, da li uopšte ima smisla biti nestrpljiv? Da li stvarno svi moraju da budu na vratima u tom trenutku u kom vi želite?
Ako morate na autobus verovatno da, ali često situacije u suštini uopšte nisu toliko stresne koliko ih mi sami pravimo stresnim. Da li je stvarno neophodno da kuća baš sad bude sređena? Možda je sasvim u redu da se rezultat vidi i malo kasnije?
Snaga ljubavi
Pravo strpljenje, koje porodicama olakšava život i čini ih opuštenijim i srećnijim, zahteva dublju promenu od one u ponašanju. Zahteva od svakog roditelja da pogleda duboko u sebe i oseti osnovnu razliku između situacija u kojima bira da bude nestrpljiv i onih u kojima bira strpljenje. Nešto je ipak drugačije.
Zagrljaj
Strpljenje je uvek tu kada decu gledamo iz ugla ljubavi. Kada ih vidimo kao nekoga ko nas sputava u inače savršenom životu, strpljenje nemamo gde da nađemo. I porodica ispašta u svakom sukobu sa našim “programom”.
Nestrpljenje deluje kao toksin na raspoloženje cele porodice. Osim toga, osoba koja ga iskaže se nakon toga oseća neprijatno i veoma loše, a deca se osećaju bezvredno i neuspešno. Nestrpljenje je pravi otrov za naše odnose.
Suprotno tome, strpljenje ima pozitivno dejstvo na čitavu klimu u porodici i pomaže svima da se osećaju bolje i budu sigurniji u sebe. Birajte zato uvek strpljenje.
U kojim situacijama vi gubite strpljenje? Šta biste promenili?
Slika: uyht/flickr.com.