Kako preživeti sa pred-adolescentom u kući

3min
U uzrastu između 9 i 12 godina deca već ulaze u prvu, ili bar pred fazu, adolescencije. Ovo znači da su negde između deteta i tinejdžera. Još konkretnije – menjaju se interesovanja,...

Komplikovana osećanja

U ovoj međufazi deca mogu da se mrgode i menjaju raspoloženje iz minuta u minut. Istom dinamikom neki od njih menjaju i ponašanje; jednog časa se još uvek igraju na dečiji način, a drugog oponašaju stariju decu od sebe. Roditeljima verovatno najteže pada iznenadna histerija ili iznenadno plakanje. Ako, pak, pitate decu zašto se tako osećaju, često ni ona sama ne znaju. Tako burne emocije jesu teške ali su u tom uzrastu sasvim normalne i prirodne.

 

Kako roditelji mogu da pomognu?

  • Objasnite mu da nije samo! Sedite sa detetom u miru i recite mu da nije samo. Osećanje neprijatnosti, konfuznosti, zbunjenosti, uplašenosti i zaglavljenosti  između dva sveta zajedničko je svoj deci tog uzrasta. Ponekad deca misle kako je svima drugima lakše nego njima. Objasnite im da baš i nije tako.
  • Uzmite sebe kao primer! Decu morate naučiti da veruju u sebe i budu optimisti, u smislu “na kraju svakog tunela je ponovo svetlost”.  U to ćete ih najbolje uveriti prepričavanjem doživljaja i loših osećanja iz vaše predtinejdžerske faze. Deca vole priče i još uvek se sažive sa glavnim junakom, posebno ako ste to vi. Dajte im nekoliko dobrih primera kako ste se vi izborili sa naglim promenama raspoloženja.
  • Razgovarajte. Komunikacija je najbitnija! To je jedini način da zaista znate kako se vaše dete oseća. Izbegavajte „ čitanja misli“ koje vode do totalno pogrešnih zaključaka i zabluda. Takođe, budite iskreni sa detetom u vezi vaših osećanja. Pokažite da ni vi niste „popili svu pamet ovoga sveta“ ali da ćete se uvek truditi da uradite ono što je najbolje za vaše dete. Kako niko nije savršen i vi ćete nekada grešiti, ali dok god dete zna da ste iskreni u dobrim namerama, sve vam je oprošteno.
  • Naučite ga da iskazuje svoja osećanja! Ako u ovim ranim godinama vaše dete nauči da potiskuje umesto da izražava svoja osećanja kasnije će mu biti sve teže da to ispravi. Deca  moraju da nauče da je svako osećanje koje se pojavi  tu iz nekog razloga. Kako se loša osećanja ne bi nagomilavala i „trovala“ mlade duše, deca moraju da ih konstantno izražavaju i „izbacuju“  iz svog sistema. Jedan način za to je da se dete oseća slobodno i da uvek može da vam ispriča kako se, i zbog čega, loše oseća.
  • Diskutujte! Kako bi decu naučili bitnim vrednostima odličan način za to su diskusije i porodične debate. Najbitnije teme treba da budu moral, etika i uverenja.  Zapanjićete se koliko deca u ovom izrastu znaju da budu pravedna.  Na kraju krajeva, najbitnije je da znate da vaše dete izrasta u dobrog i pravičnog čoveka.  

 

Uvek zajedno

Ova predfaza je možda komplikovana ali to ne mora da znači da vaš odnos samim tim mora da bude i težak. Ako ovaj period prihvatite kao nešto sasvim prirodno, možete naći načina da se i zabavite. Ukoliko odlučite da budute uz vaše dete na toj neverovatnoj pustolovini ubrzo ćete uživati. Sigurnost će vam pružiti činjenica da znate kako se ono oseća i kako razmišlja. Deca znaju da budu jako zanimljiva i uzbudljiva u ovom periodu sa pregrštom smešnih komentara.

 

Što se emotivnih turbulencija tiče, one  su podjednako teške i za dete i za roditelja. Kada se osećate bespomoćno udahnite duboko, zagrlite svoje dete i pomislite „ I ovo će proći“.

 

Da li vaše dete često menja raspoloženje? Kako postupate u tom trenutku?

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *