Kako prirodno uravnotežiti hormone

Imate li utisak da ste stalno umorni? Da li patite od neurednih menstruacija? Možda ste se ugojili, a nije vam najjasnije kako i zašto? Menja li vam se raspoloženje iz časa u...

 

Ako se pronalazite u gore navedenim pitanjima, verovatno je vreme da posetite endokrinologa i svoj hormonalni status. Dovoljno je da samo jedan hormon ne bude u ravnoteži pa da poremeti rad i ostalih hormona. 

Dovedite hormone u ravnotežu u sledećh 5 koraka:

 

  1. Testirajte se – ukoliko primetite neke simptome za koje nemate objašnjenje, vreme je da proverite svoje hormone. Testirajte: tiroidnu žlezdu, nadbubrežne žlezde i polne hormone (estrogen, progesteron i testosteron).
  2. Povedite računa o proizvodnji namirnica – količina štetnih materija kojima smo izloženi svakodnevno može biti zastrašujuća. Neretko je meso, voće i povrće tokom uzgoja tretirano antibioticima, hormonima, hemijskim materijama i ostalim štetnim materijama koje mogu da utiču na pravilno funkcionisanje našeg organizma i rada endokrinog sistema. Obavestite se o proizvodnji namirnica pre nego što je smestite na policu ili u frižider svoje kuhinje. Kada god je to moguće fokusirajte se na ekološki ili organski proizvedene namirnice.
  3. Ne plašite se masti – iako su masti uglavnom na crnoj listi namirnica, treba imati na umu da nisu sve masti loše. One su generalno neophodne za pravilno funkcionisanje organizma te za proizvodnju i pravilno funkcionisane hormona. Našem organizmu su potrebne različite vrste masti, kao što su omega 3, 6 i 9, te zasićene masti i holesterol. Zbog toga je važno u svakodnevnu ishranu uvrstiti semenke, orašasto voće i masnu ribu. Avokado i kokosovo ulje takođe predstavljaju zdrav izvor masti premda one nisu toliko uobičajene namirnice našeg podneblja.
  4. Uvećajte unos biljnih vlakana – rastvorljiva i nerastvorljiva biljna vlakna vezuju za sebe višak hormona i izbacuju ga iz organizma. Uz svaki slani obrok unesite pola tanjira povrća a u svakodnevnu ishranu uvrstite i proizvode od celog zrna žita i mahunarke. Potpuno prirodnim dodatkom u ishrani se smatraju psilijum ljuspice koje se smatraju čistačem creva. 
  5. Osnažite crevni trakt – ukoliko postoje digestivni problemi potrebno je uvećati unos probiotskih “dobrih” bakterija i podstaći proizvodnju enzima za varenje. To možemo unosom namirnica koje imaju probiotske bakterije kao što su kiselo-mlečni proizvodi i fermentisani proizvodi ili uzimanjem probiotskih suplemenata. Ponekad je potrebno opredeliti se i za uzimanje enzima u vidu suplementa.

 

Redovna kontrola zdravlja i pravilne životne navike su recept za dugovečnost!

 

Dijana je nutricionista dijetetičar i mama, član Udruženja Nutricionista Dijetetičara Srbije. Priključite se njenoj Facebook grupi podrške MOGU DA SMRŠAM! Možete je pratiti na blogu Zdravlje na dan

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *