Kako razgovarati sa decom o opasnostima slanja provokativnih poruka

3min
Slanje eksplicitnih poruka još uvek nije dostiglo razmere epidemije na koju su roditelji upozoreni. Međutim, uprkos upozorenjima i naporima da se obrazuje o tome, nažalost, i dalje je slanje...

Iako se stručnjaci ne slažu međusobno o statistikama, jedno istraživanje za časopis JAMA Pedijatrija iz Juna 2019. pokazalo je da je najmanje jedan od četiri tinejdžera dobio poruke ili mejlove sa eksplicitnim seksualnim sadržajem. Najmanje jedan od sedam tinejdžera je tu poruku ili mejl poslao.

Zašto to rade?

Da se prave važni, da nekoga zadive, nekog zavedu i dokažu odanost. Ili čak misle da je to dobra šala. Sve razvijenije interesovanje tinejdžera za seks, nagon za eksperimentisanjem i aplikacije koje olakšavaju slanje eksplicitnih poruka, zajedno stvaraju okruženje koje neki tinejdžeri smatraju neodoljivim.

Iako neki stručnjaci govore roditeljima da ne treba da paniče, slanje eksplicitnih poruka povezano je sa višim seksualnim rizicima, kao što su upotreba droge i alkohola, menjanje seksualnih partnera i nekorišćenje odgovarajuće zaštite. Drugi veliki rizik je dečija privatnost. Kao što je mnogo tinejdžera saznalo, primalac ovakvih poruka je u posedu izuzetno kompromitujućih slika ili tekstova koji lako mogu biti postavljeni na društvene mreže ili poslati drugima preko mejla ili poruka.

U tehnološki naprednom svetu gde sve može biti kopirano, poslato ili izloženo javnosti ne postoji mogućnost kontrole informacija. Namera nije bitna – čak i ako je poruka poslata kao znak ljubavi, na primer, tehnologija omogućava da svako vidi najintmnije delove vašeg deteta. Među tinejdžerima, kada je otkrivanje slika javno, pošiljalac takve poruke na kraju uvek bude ponižen. Slanje poruka seksualnog sadržaja maloletnicima je kažnjivo zakonom i neke države procesuiraju decu zbog dečije pornografije ili krivičnog dela opscenosti. To je globalno vrlo ozbiljan problem.

<===End of Page===>

Srećom, neke televizijske mreže čiji su gledaoci tinejdžeri, MTV na primer, koriste svoje platforme da upozore tinejdžere na opasnosti slanja eksplicitnih poruka. Postoje i razni sajtovi i neki filmovi koji se bave ovom temom.

Saveti za roditelje:

Ne čekajte da se desi incident vašem detetu ili njegovom prijatelju da biste razgovarali o posledicama slanja provokativnih poruka. Naravno nije prijatno razgovarati sa tinejdžerom o seksu ili izlascima ali bolje sprečiti nego lečiti.

Podsetite dete da jednom kad pošalje poruku više ne može da je povrati i nema kontrolu nad njom. Pitajte ga kako bi se osećao da cela škola, nastavnici, roditelji i njegovi prijatelji vide tu poruku.

Razgovarajte o pritisku slanja takvih poruka. Studija koja je sprovedena na Univerzitetu Mičigen pokazala je da mnogo tinijdžera trpi seksualno zlostavljanje preko interneta od strane svojih vršnjaka. Stavite do znanja tinejdžerima da razumete da trpe pritisak ili da su izazvani da šalju provokativne poruke. Recite im da bez obzira koliki je društveni pritisak na njima, javno poniženje je stotinu puta gore.

Naučite decu da provokacija može da prestane sa njima. Ako im neko pošalje takvu poruku odmah treba da je obrišu. Bolje je biti deo rešenje nego problema.

Pročitajte knjigu o slanju seksualnih poruka od Common Sense Education (na engleskom). Ona pruža porodicama jezik i način na koji da vrate moć slanja poruka u svoje ruke. Takođe pomaže roditeljima kojima je neprijatno da se direktno uključe u problem.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *