U vezi, pogotovo u dugoj vezi ili braku, sigurno povremeno morate da se izvinite zbog nečega (ili bi barem trebalo to da uradite). Kada napravite grešku, ljudski je izviniti se, zar ne? Ali da li znate kako da se efikasno izvinite?
Postoje različita izvinjenja. Postoje, nazovimo ih, nehajna izvinjenja u stilu „O, izvini!” izrečena kada želimo da nam se neko samo skine sa grbače. Postoji i „U redu, izvini!” kada se kao izvinjavate, ali zapravo i ne biste hteli. Svi ih koristimo povremeno. Ali, kada treba iskreno da se izvinite, kada ste povredili ili uvredili partnera, morate da razumete komponente pravog izvinjenja.
Šta čini dobro izvinjenje?
Pre svega, ono mora da bude iskreno, naravno. Treba da želite da se izvinite. Ali, prema Roju Levickom, počasnom profesoru menadžmenta i ljudskih resursa na Univerzitetu Ohajo, postoji narativna struktura koju svako dobro izvinjenje treba da prati. Kao stručnjak za pregovore, Levicki je proveo godine istražujući šta čini jedno dobro izvinjenje. Shvatio je da, kao i svaki narativ, i ovaj mora da se drži određene strukture. On je to savršeno izvinjenje podelio na šest komponenti:
- Izražavanje žaljenja
- Objašnjenje šta je pošlo po zlu
- Priznanje odgovornosti
- Obećanje da se neće ponoviti
- Popravljanje situacije
- Molba za oproštaj
Razumevanje ovih šest koraka daje vam alate za potpuno iskreno izvinjenje. Iako zvuči komplikovano, stručnjaci za pregovore tvrde da je veoma efektivno. U narednim redovima razmatraćemo svaku tačku izvinjenja pojedinačno.
Izražavanje žaljenja
1. Izražavanje žaljenja
Za početak, izrazite iskreno žaljenje zbog onoga što ste uradili. Važno je da ovaj deo shvatite i uradite kako treba, jer će on dati ton svemu što sledi. Ton je presudan, zapravo. Ako zvučite neiskreno, sarkastično ili iznervirano, onda će sve drugo što imate da kažete pasti u vodu.
Veliki je jaz između iskrenog i sarkastičnog izvinjenja, a tanana nit u tonu takvih izvinjenja.
Možete reci: „Zaista mi je iskreno žao“ i time izraziti emociju i empatiju. Ili, možete biti sarkastični i reći: „Izvini, jesam te uvredio/la?“ i potpuno umanjiti značaj svog izvinjenja.
Objašnjenje šta je pošlo po zlu
2. Objašnjenje šta je pošlo po zlu
Ovde imate priliku da objasnite svoje razmišljanje i date svom supružniku ili partneru do znanja da postoji razlog za grešku koju ste napravili. Ovo vašem partneru može da pomogne da vidi nameru iza vaših postupaka i da možda promeni perspektivu o tome zašto se oseća uvređeno.
Ako partner misli da ste uradili nešto pogrešno jer ste nepromišljeni ili vas nije briga, ali onda čuje vaše stvarno rezonovanje, možda promeni mišljenje.
Objašnjenje vodi ka razumevanju. Setite se krilatice „pokušaj da hodaš u mojim cipelama”.
Priznanje odgovornosti
3. Priznanje i prihvatanje odgovornost
Ovo je za neke ljude jako teško jer zahteva od njih da ostave lični ego po strani. Ali, ako ste uradili nešto pogrešno, prihvatite to i priznajte. To je ključno jer dajte partneru do znanja da ste svesni svojih grešaka i da preuzimate potpunu odgovornost za svoje poteze.
Prebacivanje krivice će samo pogoršati stvari.
U tom smislu, dobro izvinjenje je nešto poput: „Pogrešio/la sam kada sam to uradio/la i prihvatam odgovornost za svoje postupke“, za razliku od „Đavo me je naterao da to uradim“ ili neki drugi pokušaj da se okrivi neko drugi za ono što se dogodilo.
Obećanje da se neće ponoviti
4. Obećanje da se neće ponoviti
Ovde je iskrenost stvarno jako bitna! Treba da obećate da se takva greška neće ponoviti. I to i partneru ali i sebi.
Jedna od najvažnijih stvari koju ćete reći može biti: „Žao mi je što se ovo dogodilo. Naučio/la sam lekciju. Neće se ponoviti.“. Ali ako date to obećanje, onda stvarno to više i ne smete ponoviti.
Kod dece je prihvatljivo da daju obećanje pa da, nakon 10 minuta, naprave istu grešku. Ali, kod odraslih osoba NE. Ukoliko obećate, a ne pridržavate se obećanja gubite poverenje i kredibilitet.
Popravljanje situacije
5. Popravljanje situacije
Dakle, izvinili ste se, ali šta ćete uraditi da popravite situaciju? Kako ćete nastaviti dalje? Davanje do znanja partneru da vam trenutno nije samo žao, već i da imate plan da idete napred i popravite stvari na duge staze, znatno će olakšati izvinjenje.
Rešenja daju nadu i volju. Ako postoje fizička oštećenja, ponudite da nadoknadite, ako je pak oštećenje emotivnog karaktera pokušajte sa buketom ruža, kutijom čokolada, za početak. Možda zvuči suludo, ali nekada je dovoljna takva sitnica uz reči.
Molba za oproštaj
6. Molba za oproštaj
Stručnjaci kažu da je oproštaj najmanje vredan segment jer ako ste prešli svih pet koraka, ovaj bi trebalo da predstavlja formalnost.
Doduše, ako ste obećali da ćete doneti picu kući za večeru i zaboravili, to je drugačije nego ako partner otkrije da ga varate. Ali, ako je greška ispravljiva i krivac pokaže stvarnu nameru da se tako nešto ne ponovi, onda je mnogo verovatnije da će ponovo izgraditi poverenje, ali će za to trebati vreme. Ništa se ne popravlja preko noći.
Da li vaša izvinjenja sadrže ove elemente?
Izvor: Fatherly.com