Sa prvim rođendanom završava se i velika epopeja prelaska na čvrstu hranu. Završena je faza navikavanja na ukuse i mirise i dete sada poznaje praktično sve grupe namirnica. Nastupa period koji možemo nazvati „usavršavanje“, tokom koga će se učvrstiti dobre i zdrave navike ali pokazati i preference.
I sada je potrebno obratiti pažnju na kvalitet namirnica. U praksi to znači davanje prednosti namirnicama koje su dobre za rast i razvoj deteta i, istovremeno, sigurne (bez aditiva i toksina). Ove supstance dečiji organizam još uvek nije u stanju da eliminiše i one se zbog toga lako mogu nagomilati i negativno uticati kako na zdravlje tako i na razvoj deteta.
Evo nekoliko važnih stvari na koje biste trebali da se fokusirate.
Uredite obroke
Sa nekoliko meseci vaše dete je naučilo da prilagodi svoj apetit prema četiri obroka: doručak, ručak, užina i večera. Ovakav redosled će ostati i vremenom se učvrstiti prelazeći u naviku. Ipak, postoje neke situacije koje vas mogu navesti da nešto promenite.
- Dete je gladno tokom dana . Moguće je da njegove energetske potrebe ne bivaju zadovoljene glavnim obrocima. Greška koju treba izbeći u ovom slučaju jeste da mu ponudite neuobročenu hranu kako bi se dete smirilo i popunilo želudac. Izbegavajte slatkiše i male užine, kalorične elemente niske hranljive vrednosti: utolićete glad, ali naknadno za stolom neće imati apetit, da bi ga dobio malo kasnije, pokvarivši svaki ritam u svojoj ishrani. Bolje od toga je da preispitate jelovnik i uravnotežite ne samo glavne obroke već i doručak i užinu: ponudite zaista hranljive ali i lako svarljive namirnice, npr. mleko za rast uz dečije keksiće, jogurt, voćne dečije sokove.
- Umanjen apetit. Smanjen apetit je normalna pojava, posebno u drugoj godini života , gde je rast usporeniji u odnosu na prvih dvanaest meseci. Ipak, mnoge mame umesto da se prilagode u odnosu na vreme kada je dete gladno sile i koriste svaku priliku da mu daju po koji zalogaj. Ovo je jedan od načina da mu razobličite redosled obroka i otpočnete bezgraničnu bitku sa hranom koja će samo pogoršati situaciju i njegova odbijanja načiniti još upornijim.
- Izuzetak. Ima dece kojoj malo treba da osete sitost, obično su to mršavija deca, naizgled skoro krhka. Hrana je obično poslednje što njima pada na pamet, a prvo na pameti njihovoj majci. Umesto da pokušavate da ih nakljukate obrocima, bolje prilagodite taj njihov maleni apetit čestim i uravnoteženim zalogajčićima.
Razložite jelo
To ste već i ućinili ponudivši mu prve testenine. Sada vam ne preostaje ništa drugo nego da tako i nastavite, i ne samo zamenjujući predjelo pirinčem već i razdvajanjem priloga od glavnog jela. Na početku su tu samo meso ili riba, a potom se pojavljuje povrće, svaki put manje ispasirano. Na ovaj način se obezbeđuje konstantan unos biljnih vlakana, koja sama po sebi nisu tako hranljiva ali regulišu kako stomak tako i varenje.
Nakon prve godine detetu će se jako dopasti ova postepenost u jednom obroku, a vi se potrudite da se u tanjiru nađu sastojci koji se lako asimiluju. Npr. ukoliko krupno isečete meso ili ribu asimilacija će biti teža. U tu svrhu mogu biti korisne kupovne kašice posebno prilagođene ovom uzrastu, sa sitno seckanim parčićima mesa.
Menjajte namirnice
Monotonija je neprijatelj apetita i dobrog zdravlja. Ona vreba sa svih strana, naročito sada kada se vraćate na posao sa kojim treba pomiriti još i mnoštvo drugih obaveza. Nemojte upasti u zamku. Mesece ste proveli upoznavajući vaše dete sa različitim vrstama hrane i rizikovali biste da osujetite te svoje napore. Nemojte da zaboravite dečiju radoznalost u vezi sa ishranom.
Monotonija je neprijatelj apetita i dobrog zdravlja. Nemojte upasti u zamku.
Ako se pitate zašto menjati? Odgovor je lak: nijedna namirnica nije „kompletna“, tj. sposobna da sama udovolji različitim potrebama organizma. Shodno tome, najjednostavniji i najsigurniji način da se obezbedi odgovarajući unos svih hranljivih supstanci jeste taj da detetu ponudite što je moguće širi izbor, i odgovarajuće kombinacije različitih namirnica.
Kako bi vam bilo lakše, oslonite se na piramudu ishrane i pet osnovnih grupa namirnica.
Prve poteškoće
Između petnaestog i osamnaestog meseca može se pojaviti neka poteškoća. U ovom periodu dete počinje da ispoljava svoje odluke i ono što mu se više sviđa do te mere da počne da odbija hranu koju je do sada rado jelo i da se privoli samo nekoj hrani koju uporno zahteva.
Ovakvom ponašanju se ne treba suprotstavljati. Odlično rešenje, da zaobiđete prepirku, jeste da u ishranu uvedete tri – četiri puta nedeljno jedno jedino jelo. U podnevnim satima to može biti primamljiva testenina sa ribom ili ragu sosom od mesa koje će odobrovoljiti i najmrzovoljniju decu.
Uveče, proteini mesa ili ribe mogu se zameniti jelom koje će objediniti žitarice i sočivo. Sočiva ćete najpre pasirati, a pred kraj druge godine već možete da ih date u celosti.
I povrće više ne morate nuditi samo kao prilog jelu, već i kao pravo predjelo. Ukoliko ovu promenu izvršite prerano možete računati na veći stepen odbijanja od strane deteta. Postepenost je pravilo koje uvek treba poštovati kada je reč o ishrani, čak i u fazi „usavršavanja“. Samo tako ćete naučiti dete da zavoli povrće i posmatra ga kao družbenika svakog obroka.
Jovanna is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type and scrambled it to make a type specimen book. It has survived not only five centuries, but also the leap into electronic typesetting, remaining essentially unchanged. It was popularised in the 1960s with the release of Letraset sheets containing Lorem Ipsum passages, and more recently with desktop publishing software like Aldus PageMaker including versions of Lorem Ipsum.