Kako smiriti decu bez vikanja

3min
Ima dana kada su svi u kući pomalo mrzovoljni, nervozni i kada je cela atmosfera na ivici nervonog sloma. I najslađa dečica tada mogu da postanu toliko naporna da se dan sa njima pretvara u pravu...

Ima dana kada su svi u kući pomalo mrzovoljni, nervozni i kada je cela atmosfera na ivici nervonog sloma. I najslađa dečica tada mogu da postanu toliko naporna da se dan sa njima pretvara u pravu noćnu moru. Ne očajavajte, sasvim je normalno malo nervoze i odlična vest je da i za ovo ima rešenja.

 

Pogledajte šta pomaže u ovakvim situacijama i kako da smirite celu situaciju. Glavni cilj ovih aktivnosti je da ostavite ono što radite, prestanete da jurite, smirite nervozu i provedete malo vremena sa decom na drugačiji način. Veoma je važno da mama i tata uvek učestvuju jer su oni ti koji će da smire dete.

Udahnite svi duboko

Smirite situaciju tako što ćete pozvati sve prisutne i svi zajedno udahnuti duboko. Stanite uspravno i dok udišete podižite ruke iznad glave, sa izdisajem spuštajte ruke dole. Svaki pokret treba da bude smiren. Uradite ovu “vežbu” nekoliko puta i nastavite dan po planu.

 

Slika: Anni Becker/flickr.com

<===End of Page===>

Skačite

Ako primetite višak energije pozovite decu da zajedno skačete. Odradite bar 20 skokova kako bi se „istrošili“. Za još bolje rezultate skačite šireći i skupljajući istovremeno ruke i noge.

Slika: haems/flickr.com

<===End of Page===>

Igračke za prvu pomoć

Izdvojite grupu igračaka i sklonite je van domašaja dece za ovakve prilike. Kada je potrebno “smirivanje situacije” izvucite ih i dajte deci pola sata da se igraju sa njima. Kada se čuje zvono da je vreme isteklo igračke se ponovo sklanjaju na duži period. Samo tako će ponovo imati efekta sledeći put.

 

Slika: cavale/flickr.com

<===End of Page===>

Odigrajte društvanu igru

Deci je nekada dovoljno da malo sednete sa njima i posvetite im se tih 15 minuta pre nego što nastave dalje sa njihovim igrama. Zastanite i odigrajte jednu društvenu igru, čak i ako vam je dosadna. Pokažite detetu da ste tu.

 

Slika: RAWRZ!/flickr.com

<===End of Page===>

Muzika

Muzika je fantastično rešenje za mnoge dečije probleme. Ako ne želite ili nemate vremena da se poigrate sa njima, uključite muziku. Deca vole da plešu i da se zabavljaju. Jedna pesma će svima popraviti raspoloženje.

 

Slika: courosa/flickr.com

<===End of Page===>

Glupiranje

Nekada je glupiranje sve što vam je potrebno. Dajte deci stare novine, poređajte ih u krug i na vaše “sad” krenite sa cepanjem hartije, bacanjem po podu i kreveljenju. Nakon 5 minuta kažite “stop” i počistite nered koji ste napravili što brže i blesavije moguće.

 

Slika: Megan Hemphill (Prairie & Co)/flickr.com

<===End of Page===>

Ležanje na podu

Još jedan odličan način da smirite dete je da jednosatvno legnete sa njim na pod. Možete pričati o nečemu, postaviti mu pitanje i sl. U smirenom telu – smiren duh.

 

Slike: dougbelshaw/flickr.com

<===End of Page===>

Puzite zajedno

Ako vaše dete neće da legne na pod jer je baš uvek u pokretu, pokusajte sa pužanjem. Puzite svi zajedno dok ne kažete “stop” kada svi treba da se zalede. Na “kreni” nastavite opet do sledećeg zaustavljanja. 15 minuta bi trebalo da je sasvim dovoljno.

 

Slika: surlygirl/flickr.com

<===End of Page===>

Kupanje za smirenje

Ova vrsta kupanja nema za cilj pranje već zabavu. 15 minuta u punoj kadi sa igračkama i bez pranja kose. Trenutak da dete ostavi sve i igra se u vodi.

 

Slike: G. J. Charlet III/flickr.com

<===End of Page===>

Čitajte knjigu

Ako je nervoza nastala zbog umora, ostavite sve i uzmite knjigu. Čitajte na neobičan način: sa akcentom, kao čudovište, glumeći, glavom na dole i sl. Cilj je da čitanje bude potpuno drugačije.

 

Slike: seandreilinger/flickr.com

<===End of Page===>

Držite se za ruke

Ako  osetite da ste samo potrebni deci krenite u šetnju držeći se za ruke. Naravno da je najbolje napolju ali uspeh je zagarantovan i unutra. Pitajte dete šta ga je danas nasmejalo i razgovarajte nekoliko minuta.

 

Slika: sean dreilinger/flickr.com

<===End of Page===>

Kviz

Poređajte decu ispred sebe i postavljajte pitanja na koja ona treba brzo da odgovore. Čim nema odgovora prekinite razmišljanje glumeći zvuk sirene, trube ili sl. Pitanja treba da su jednostavna tipa: „Kako se zove glavi lik u _______ crtaću?“, „Ko je izgovorio poslednju rečenicu u tom filmu?“, „Kako počinje pesma ___?“ i sl. Kvizovi mogu da budu od velike pomoći mamama koje doje a imaju starije dete koje traži pažnju?“.

 

Slika: mamchenkov/flickr.com

<===End of Page===>

Užina

Deca znaju da budu nervozna kada su gladna a da im uopšte ne padne na pamet da zatraže da jedu. Sedite sa njima nekoliko minuta i užinajte zajedno (vi možete da uživate u čaju ili kafi). Nemojte im spremiti užinu i otići. Budite zajedno nekoliko minuta i nazdravite „boljem raspoloženju“ ili „smirenom nastavku dana“.

 

Slika: carvalho/flickr.com

<===End of Page===>

Igra šaputanja

Najavite deci igru šaputanja i navijte sat na 5 ili 10 minuta. Dok sat ne zazvoni svi treba da šapuću. Potrudite se da to vreme bude smešno i zanimljivo tako što ćete im šaputati na uši i hodati na prstima.

 

Slika: bubbo.etsy.com/flickr.com

<===End of Page===>

Životinje

Sedite na kauč i govorite deci koje životinje treba da glume ili jednostavno igrajte pantomime.

 

Slika: clappstar/flickr.com

<===End of Page===>

Usporeni snimak

Glumite “usporeni snimak” po kući tako što ćete se polako kretati i usporeno govoriti. Možete reći deci da idu za vama i da vas imitiraju pa onda zameniti uloge. Ova igra je zabavna i sigurno će vas vratiti u normalu.

 

Slika: Paul Hedges/flickr.com

 

Da li i kako vi uspevate da smirite decu bez vikanja?

<===End of Page===>

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *