Koliko god se roditelj trudio da detetu da vremena da se smiri i sasluša u čemu je problem, nekada to jednostavno nije moguće. Evo kako da ipak mirno savladate situaciju nestašluka, vrištanja i plakanja čak i kada nemate dovoljno vremena da posvetite detetu kako biste ga smirili.
Reagujte na prve znake nervoze
Najverovatnije već možete da osetite rast nervoze kod deteta u određenoj situaciji. Da situacija ne bi kulminirala kukanjem, mahanjem nogama, bacanjem i sl. najbolje je da odmah odreagujete. Važno je, međutim, da vaša reakcija bude smirena, čvrsta i ne preterano brza. Na primer, ako je vreme da krenete kući iz parkića, spakujte sve uz pozdravljanje i krenite da bi dete promenilo ambijent.
Slika: Jonty Wareing/flickr.com
Skrenite detetu pažnju na nešto drugo
U određenim situacijama, na primer kada dete ne želi da ostavi igračku svog drugara a vi morate da požurite kući, dobra taktika je i da mu skrenete pažnju na nešto drugo. Objašnjavanje zašto nešto treba da vrati je važno, ali jednostavno nemoguće baš uvek. Nemojte preterivati sa ovom taktikom kako dete ne bi mislilo da njegove želje nikada nisu važne.
Slika: tracitodd/flickr.com
Budite dosledni
Deca konstantno eksperimentišu i uče na koji način mogu da dobiju ono što žele. Ako kažete detetu da “još malo” treba da ide na spavanje, ono će uvek pomerati granice i tražiti više. Bolje je da mu date određeno vreme tako što će prvo obaveštenje biti “za 10 minuta” a drugo “za 2 minuta”. Međutim, onda svima treba da bude jasno da je vreme za spavanje. Ako mu date još 5 minuta “samo večeras” ne možete se ljutiti na njega što želi da to bude uvek.
Slika: tourist_on_earth/flickr.com
Potrudite se da gledate stvari iz ugla deteta
Ako dete reaguje kukanjem na poziv da se ide kući baš kada se najbolje igra sa drugarima, sasvim je razumljivo da ono to ne želi. Ono što će vam pomoći u svakoj situaciji u kojoj tražite od deteta da prekine ili ostavi nešto što ga usrećuje je osećanje empatije. Kada dete oseti da ga razumete ono će biti spremnije za saradnju. Pokažite zato detetu da ste ga saslušali, razumeli i pokušali da uvažite i njegove potrebe.
Slika: swong95765/flickr.com
Pokažite detetu da i ono ima koristi od nečega
Dajte detetu razlog da vas posluša tako što ćete mu skrenuti pažnju na pozitivnu stranu situacije – da će moći da izabere priču za laku noć, da može da izabere muziku u kolima, da će moći da pogleda omiljeni crtać i sl. – bilo šta što znate da voli i što će ga motivisati da promeni “ideju” o tome šta želi da radi. I bez brige, ovo nije podmićivanje, samo saznanje da je detetu potreban podstrek da mirno nastavi dan.
Slika: bubble_gum/flickr.com
Kad je više dece …
Cela situacija sa kukanjem, smirenim reakcijama i podstrecima na poslušnost se drastično menja kada imate više od jednog deteta. Kada nastane opšti haos kod dece najbolje ih je razdvojiti i “osvajati” jedno po jedno. Ako prvo ubedite jedno dete je vreme da se ide kući ono će vam pomoći da ubedite i drugo.
Slika: gemsling/flickr.com
Kad ništa ne pomaže…
Nekada jednostavno ništa ne deluje i potrebno je uzeti dete i uraditi ono što se mora, bilo da je to kretanje kući ili stavljanje u krevet. Ako uspete da mu kažete neku lepu reč usput možda će ono osetiti trunak vašeg razumevanja. Ako nemate strpljenja ni za to, onda bar pokušajte da se suzdržite od dranja. Dete najverovatnije neće ništa razumeti i možda će i nastaviti kukanje kasnije i za najmanju sitnicu. Ali, bar mu jasno stavljate do znanja da ozbiljno mislite ono što kažete. I ovde je važno da ne preterate i ovo ne postane pravilo. Detetu će čak sve biti jasno i ako se ovo desi samo jednom ili dva puta.
Slika: Joelk75/flickr.com i Joelk75/flickr.com
Koja taktika “pali” kod vas?