Kako umanjiti izazivače prolećnih alergija u kući 

Zvanično je proleće a ono, pored cveća i lepog vremena, alergičarima donosi i kijanje i suzenje očiju. Razlog je povećana koncentracija polena ali i njegovo mešanje sa nečistim vazduhom....

Alergičari znaju da dan u parku može da izazove snažnu kijavicu. Ali povlačenje u zatvoren prostor u cilju sprečavanja začepljenja nosa ili suznih očiju neće uspeti ako se ne pozabavite kvalitetom vazduha u svom domu. Bilo da je to polen, buđ ili prašina koja pokreće kijanje, postoje stvari koje možete preduzeti da zaštitite svoj dom i sebe od alergija.

Prvo smanjite broj stvari u kući – rešite se svega nepotrebnog

Neka vaš dom bude jednostavno mesto, bukvalno. Uklanjanjem nepotrebnih stvari ćete smanjiti broj potencijalnih mesta za lepljenje alergena bilo da se radi o polenu, prašini ili dlakama kućnih ljubimaca. Površine koje ste oslobodili stvari, redovno brišite vlažnom krpom.

A zatim SVAKODNEVNO radite NAJVAŽNIJE – ne unosite alergene u kuću

Ako je glavni izazivač vaše alergije polen, svakodnevno vodite računa da ga ne unosite u kuću, odnosno da to bude u što manjoj količini. Probajte sledeće:

  • Izuvajte se ispred ulaza u kuću/stan ili koristite dva otirača – jedan sa spoljašnje strane a jedan odmah čim uđete i tu se izuvajte kako ne biste raznosili polen po kući. Zapamtite da se on jako lako prenosi preko garderobe i obuće.
  • Presvucite se u kućnu odeću čim uđete u kuću i neka to, po mogućstvu, bude odmah na ulazu.
  • Tuširajte se i, idealno, perite i kosu, svaki dan pred spavanje kako ne biste polen uneli u krevet.
  • Držite zatvorene prozore, ujutru obavezno a i kasnije. Držite zatvorene i prozore na automobilu.
  • Koristite prečišćivač vazduha kako biste u domu imali čistiji vazduh i kako biste uklonili sav polen koji uđe u kuću.

„Da bi smo bili sigurni da je vazduh u prostoru u kome boravimo čist i bez alergena potrebno je da koristimo prečišćivač vazduha koji ima NanoProtect HEPA filter, koji može da apsorbuje čestice manje od 0,003 mikrona i filter od aktivnog uglja, jer samo prečišćivač vazduha tih karakteristika može da obezbedi čist i vazduh bez alergena.“, savetuje pedijatar, pulmolog-alergolog doktorka Aleksandra Vukov.

Predfilter, filter s aktivnim ugljem i NanoProtect HEPA filter u jednom se koriste u Philips prečišćivačima vazduha. Ovaj filter kombinuje snagu tri odvojena filtera, a sve to uz duži vek trajanja zahvaljujući integrisanom obliku (3 godine). U konačnici to dovodi do smanjenja troškova. Osim toga, u sloju filtera s aktivnim ugljem, aktivni ugalj se ravnomerno raspoređuje – nije pomaknut, što poboljšava njegovu učinkovitost.

 

Philips prečišćivači uklanjaju 99.9% virusa iz vazduha koji prolaze kroz filter.

 

3u1 NanoProtect HEPA filter uklanja 100x manje čestice nego standardni HEPA filter. To znači da hvata 0.003 mikrona nečistoća, u poređenju sa standardnim 0.3 mikrona HEPA filterom.

 

NanoProtect HEPA filter hvata čestice do 0.003 mikrona

 

Philips prečišćivači imaju visoku efikasnost te uklanjaju:

Efikasnost Philips filtera

 

  • Uklonite tepihe i etisone iz kuće. Goli podovi koji se redovno čiste su jednostavan način da se smanje alergeni u kući. Ako baš morate da imate tepihe ili etisone, najbolje je da ih profesionalno čistite na svaka tri-četiri meseca.
  • Usisavajte dobro i redovno. Koristite i usisivač sa HEPA filterom umesto da raznosite alergene po kući dok čistite. I nemojte da usisavate samo pod već i ćoškove, dole ali i gore.

 

Philips prečišćivači imaju i dizajn koji će se uklopiti u svaki dom

 

U spavaćoj sobi

U ovoj prostoriji provodimo sedam i više sati svake noći. Zato je ovo jedno od najvažnijih mesta koja treba da budu bez alergena.

  • Koristite prečišćivač i/ili ovlaživač vazduha dok spavate. Na taj način ćete trećinu vremena provoditi u pročišćenom vazduhu.

Osobe koje pate od alergija a koje su koristile Philips prečišćavače vazduha imale su blaže simptome poput kijanja, suznih očiju, crvenih očiju, svraba u nosu, svraba na koži i curenja nosa nakon 90 minuta izlaganja Philips prečišćavaču vazduha u poređenju bez izlaganja filteru. Ovo je pokazao klinički test koji je sproveo Evropski centar za istraživanje porekla alergija (ECARF) sa Philips prečišćavačem vazuha koristeći polen trava.

ECARF logo

 

Philips Dual Scan prečišćivači imaju 3 opcije rada – automatski, turbo i noćni rad. U noćnom načinu rada, prečišćivač smanjuje brzinu ventilatora i smanjuje nivo buke za dobar noćni san. Zahvaljujući funkciji automatske kontrole osvetljenja prečišćivača, ekran će se isključiti kada isključite svetlo u prostoriji.

 

Fotografija: Creative Couple za @Jedan Frajer

 

  • Redovno perite posteljinu – jednom nedeljno. Osim toga, možete dodati i anti-alergijske jastuke i jastučnice posebno napravljene da ne zadržavaju alergene.
  • Redovno perite zavese i brišite roletne povremeno. Isto važi i za jastuke i slike na platnu koje imate na zidovima.
  • Neka kućni ljubimci ne spavaju u vašem krevetu i spavaćoj sobi, naročito ako imate alergije na njihove dlake. Ako to nije slučaj već vas više brine da oni ne unose polen u vašu sobu, obrišite ih od glave pa na dalje vlažnom krpom da biste uklonili što više polena. A ako kućni ljubimac boravi u vašem krevetu, perite češće posteljinu. Nije loše ni da češće kupate ljubimca u sezoni polena.
  • Uklonite stvari ispod kreveta. Da li se uvek setite da očistite i ispod kreveta? Prečesto zanemaren, prostor ispod vašeg kreveta može da skupi puno prašine, što dovodi do kašljanja ili kijanja. Često pređite usisivačem ispod kreveta i uklonite sve što skladištite ispod radi lakšeg čišćenja i što manjeg zadržavanja alergena.

 

U kuhinji

Naročito dobro čistite kuhinju jer ćete biti zdraviji. Kuvanjem, odnosno isparavanjem štetnih čestica prilikom kuvanja, se jako zagađuje vazduh. U kombinaciji sa polenom, kuhinja postaje ultra crvena zona.

  • Kada čistite kuhinju, ne zaboravite ivice ventilatora, zidove okolo šporeta itd. U kuhinji ma puno mesta za skrivanje alergena čak i ako su sto i stolice čisti.
  • Držite glodare i insekte van. Glodari naročito šire alergene poput polena, a i sami su alergeni (miševi imaju protein u kožnom izmetu i urinu na koji su neki ljudi alergični, kao i miševi). Iznosite smeće od hrane svakodnevno, tako da vam ne bude u prostoru. Što je ionako, samo za sebe, dobra ideja, zar ne?
  • Održavajte kupatilo i kuhinju suvima, uključujući i frižider – tako se neće javljati buđ.

 

Samo zato što imate alergije, ne znači da treba da radite sve navedeno, osim ako vaša alergija nije izrazito jaka. Odaberite osnovno, u skladu sa vašim stanjem i navikama i držite se toga. U najmanju ruku redovnije menjajte posteljinu i usisavajte. Pobrinite se da imate čist vazduh u domu i izbegavajte jutarnji spoljašnji vazduh kada god možete. Ali, to što imate alergiju ne znači da morate da živite u perfektno sterilizovanom svetu.

 

Preporučeni proizvodi:

 

 

Tekst je napisan u saradnji sa kompanijom Philips. Zajedno želimo da vam pomognemo da obezbedite čistiji dom za vas i vašu decu.

 

Pročitajte i:

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *