Proširenje porodice donosi sa sobom brojne troškove i dodatna opterećenja za kućni budžet. Redovni troškovi se uvećavaju za troškove za dečju hranu, pelene, odeću i sl. koji često mogu da premaše očekivane rashode. Ukoliko niste pažljivo upravljali ličnim finansijama pre nego što je novi član obogatio vašu porodicu, sada je odličan trenutak da sagledate sve mesečne troškove i napravite prioritete. Plan potrošnje vam može biti od velike pomoći da sagledate celokupne troškove i na osnovu toga lakše prioretizujete rashode.
Najbolji način da upravljate svojim novcem je da ga racionalno koristite. To znači da trošite u okviru svojih mogućnosti i ne zadužujte se ukoliko to nije neophodno. Ukoliko uz to uspevate da odvojite izvesnu sumu za štednju može se reći da zaista dobro upravljate svojim finansijama. Ipak, u svetlu povećanih troškova zbog proširenja porodice, ponekad se roditelji nađu u blagom obliku panike. Za tim zaista nema potrebe ukoliko realno sagledate situaciju i spremno odreagujete na izmene. Nešto možete da uradite i pre nego što mališan dođe na svet, dok je o određenim pitanjima dobro razmisliti još dok je dete malo, pre nego što neki trošak postane realnost.
Najbolji način da upravljate svojim novcem je da ga racionalno koristite. To znači da trošite u okviru svojih mogućnosti i ne zadužujte se ukoliko to nije neophodno.
Evo kratkog pregleda nekih od zadataka na polju porodičnih finansija i saveta kako da ih što jednostavnije rešite:
- Pre nego što se dete rodi možete da se raspitate koju vrstu finansijske pomoći možete da dobijete od države po rođenju deteta (dečiji dodatak, roditeljski dodatak). Roditeljski dodatak je jednokratna finansijska pomoć od države. Pravo na njega ostvaruje majka za svoje prvo, drugo, treće i četvrto dete pod uslovom da je državljanin Republike Srbije, da ima prebivalište u Republici Srbiji i da ostvaruje pravo na zdravstvenu zaštitu Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje. Važna informacija je da se zahtev može podneti najkasnije do navršena tri meseca deteta! Za sve dodatne informacije možete se obratiti Sekretarijatu za socijalnu i dečiju zaštitu, Tiršova 1, Beograd.
- Tokom prve godine posete pedijatru su učestale, što zbog redovnih pregleda, što zbog potrebe roditelja da se konsultuju sa svojim lekarom i potvrde da bebin razvoj teče u skladu sa očekivanim medicinskim pokazateljima. Brigu o bebinom zdravlju i finansijama možete u vlikoj meri da olakšate tako što ćete uplatiti dobrovoljno zdravstveno osiguranje. Ova vrsta osiguranja, u zavisnosti od konkretnih uslova, može da pokrije troškove specijalističkih pregleda, terapije, operacija, lekova, zdravstvene zaštite trudnica i beba, preventivne ili drugih oblika zdravstvene zaštite. Uplatom dobrovoljnog zdravstvenog osiguranja dobijate karticu koja vam obezbeđuje prijem u zdravstvenim institucijama sa kojima osiguravajuće društvo ima zaključen ugovor bez čekanja i lekarsku negu u bilo koje doba dana. Kada kupujete osiguranje, dobro se raspitajte koje usluge ono pokriva i odaberite ono koje najviše odgovara vašim potrebama. Pre nego što potpišete ugovor, tražite od zastupnika osiguravajućeg društva da vam razjasni sve odredbe. Važno je da osiguravajuće društvo koje odaberete ima ugovor sa širokom mrežom zdravstvenih institucija! Često osiguravajuće kuće nude mogućnost da sve članove porodice uključite kao osiguranike, što može da bude veoma korisno.
- Počnite na vreme da razmišljate o povratku na posao i troškovima za čuvanje deteta. Pre nego što prođe porodiljsko odsustvo bilo bi dobro da obezbedite nekoga ko će brinuti o vašem detetu kada ste odsutni. Bilo da se odlučite za vrtić ili osobu koja će dete čuvati kod kuće, savetujemo vam da se na vreme pripremite za dodatne troškove i napravite dobar finansijski plan.
- Mislite unapred i na kasnije troškove koji će pratiti, na primer, školovanje deteta. U inostransvtu, a sve više i kod nas, roditelji odmah po rođenu deteta otvaraju štedni račun na koji mogu redovno da odvajaju novac za budućnost kao i da uplaćuju novac koji detetu poklone rođaci ili prijatelji. Na taj način stvarate solidnu finansijsku bazu za buduće planove, ali ostvarujete i dodatni prihod u vidu kamate.
Čak i najbolje pripremljeni roditelji se ponekad suoče sa nedoumicama po pitanju promenjenog porodičnog budžeta, ali upravo zajedničkim rešavanjem takvih situacija, porodica jača i razvija onaj osećaj pripadnosti i uzajamnog oslanjanja koji nam pomaže da se sa samopouzdanjem suočimo sa svim životnim izazovima.
Odlomak iz knjige “Nova strana života: praktični saveti za roditelje”, Gvido Bruzoni, Rozana Moreto, Leo Ventureli, koju nove mame dobijaju u paketu “Dar ljubavi”